Suomen ja Ruotsin Nato-taival kohtasi ensimmäisen vastoinkäymisen Unkarin parlamentissa, unkarilaislehti Népszava kertoo.
Unkarin valtapuolue, eli siis pääministeri Viktor Orbánin johtama Fidesz, nimittäin antoi täystyrmäyksen sosialistipuolueen MSZP:n ehdotukselle äänestää Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyydestä tiistaina.
MSZP:n ehdotus kaatui selvin lukemin 117–39.
– Häpeällistä, sosialistipuolueen kansanedustaja Bertalan Tóth kommentoi Facebook-sivuillaan.
Unkari on Turkin ohella ainoa Nato-maa, joka ei ole vielä hyväksynyt Suomen ja Ruotsin jäsenyyttä. Aleksanteri-instituutin asiantuntija Katalin Miklóssy arvioi sunnuntaina Iltalehden haastattelussa, että Unkari voi seurata ensin, mitä Turkki tekee.
– Unkarin ulkoministeri Péter Szijjártó sanoi toukokuussa, että hän ei ole vakuuttunut Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyydestä ja Turkin mielipiteet pitää ottaa huomioon. Unkarilla ei ole kiivasta halua edistää Nato-ratifiointia, hän sanoo.
Orbán on aiemmin sanonut, että hänen hallituksensa käsittelee asian tämän syksyn aikana. Sen sijaan Turkin presidentti Recep Tayyip Erdoğan ei välttämättä aio hyväksyä Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyyttä ennen Turkin parlamenttivaaleja kesäkuussa 2023.
Unkari Venäjän tukena?
3
54
Vastaukset
- Anonyymi
Unkari on Putlerin taskussa.
Häpeällistä EU-ja Nato-maalta.
Mutta diktatuuri tukee diktatuuria.- Anonyymi
"Ja saarikon käsi on suomalaisten taskussa"!!!
- Anonyymi
Kaikki vain peliä, jolla Unkari yrittää pitää löpöt auki. Ei ole syytä riskeerata mitään ennen kuin Turkki on ratifioinut - joka tapahtuu kun Suomi luovuttaa Turkin vastaiset terroristit, koska Turkin laki sitä vaatii.
Unkarin pressa on tosin vanha Putinin ystävä, kuten moni muukin johtaja eri maissa, ja on otettu etäisyyttä. Ne kaikki on äärioikeistoa, joka niitä yhdistää. Sen pohjalta ei voi syyttää putinistiksi, koska ääriä ei keksitty Venäjällä.
Aäri kannattaa rasismia, vastustaa mamuja ja muusukupuolisia, ja on mahdollisesti äärikapitalistinen. Väkivalta on myös äären agendassa vahvasti, ja yksi sen tunnetuimmista puolueista on natsipuolue.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 417044
- 323958
- 463384
- 402959
- 172736
- 372238
- 162206
- 412163
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons472117- 402078