EU hyväksynyt uudet Venäjä-pakotteet

Anonyymi-ap

EU-suurlähettiläät ovat juuri hyväksyneet uudet Venäjä-pakotteet, EU:n neuvoston kiertävää puheenjohtajuutta hoitava Tšekki kertoo Twitterissä.

Uudella, kahdeksannella pakotekierroksella muun muassa asetetaan laivalla Venäjältä kuljetettavalle öljylle tulee hintakatto. EU myös laajentaa listaa tuotteista, joita ei voi tuoda Venäjältä eikä viedä Venäjälle. Vientikielloilla on tarkoitus iskeä erityisesti armeijan tarvitsemaan teknologiaan. EU kiristää myös jo olemassa olevien pakotteiden valvontaa. Pakotteiden kiertäjät joutuvat itse pakotelistalle.

"EU-suurlähettiläät ovat päässeet poliittiseen yksimielisyyteen uusista pakotteista Venäjää vastaan, mikä on EU:lta voimakas vastaus Putinin laittomille alueliietoksille", Tšekin edustaja Edita Hrda kirjoittaa Twitterissä.

6

244

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      venäjän pitää laittaa lannotteet vienti kiltoon niin alkasi eu nähdä nälkää se olisi hyvä vasta pakote ostakoon usata kalliilla

      • Anonyymi

        Miksi haluat nähdä nälkää?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi haluat nähdä nälkää?

        Euroopan unioni on itse syyllinen tilanteeseensa Venäjä lopettaa kaasun viennin euroopan maihin ja myös sähkön ja öljyn viennin syyttäköön EU mieliset vaan itseään hah


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Euroopan unioni on itse syyllinen tilanteeseensa Venäjä lopettaa kaasun viennin euroopan maihin ja myös sähkön ja öljyn viennin syyttäköön EU mieliset vaan itseään hah

        Ja Suomi ykkösenä eu pakotteiden kantajana.Mutta Suomihan on junttien maa päättäjineen.Tässä esim venäjän ns
        Varjolaivasto vie suurimman osan öljytuotteista kiertäen ja KAARTAEN juuri Euroopan.Vasta painoksi Venäjän kaupoista löytyy kaikkien muiden eu maiden tuotteita hyllyt pullollaan.Tosin hinnat nouseet.Paitsi Suomen Eikä olihan siellä Valion voita puoli kiloa euroiksi muutettuna 10e.Ymmärän onhan nykyisin matkkakin PITKÄ


    • Anonyymi

      Paras pakote olisi uskottavan kokoinen ja voimakas armeija.

    • Anonyymi

      Hyvä! Lisää maita siirtyy vientikaupoissaan pois taalasta ja se tulee romahtamaan. Samalla euro hajoaa kun EU hajoaa.
      Taalan valta vietimarkkinoilla on pudonnut Venäjän osalta vuodesta 2015 - 2022 95 prosentista 85 prosenttiin. Siis maan vientituotteet maksettiin USA:n taaloilla. Tuo kymmenen prosenti voluumin tippuminen, aiheuttaa kuitenkin taloudellisen vallan tippumisen maan kansatuotteesta 85 prosentista 50 prosenttiin. Eli Venäjän viennistä saatu kansantuote taaloissa putosi 35 prosenttia tuon 10 prosentin siirtymisestä muihin valuuttoihin. Ja tuo kaikki on pois pakotteisiin asallistuneiden maiden tuloista ja vallasta. Lähde:
      The Finacal Time "Tarifs are not the only game in the town".
      Kannattaa huomata, että tutkimuksen ajanjaksona Bricks ja pakotteet vaikuttivat vain muutaman vuoden ajan. Mikä lieneekään tämän hetken totuus noiden pakotteiden vaikutuksesta? Varsinkin kun Venäjän kansantalous kasvoi vime vuonnakin 4,7 prosenttia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      42
      7085
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      3968
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      49
      3406
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      41
      2978
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2746
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2238
    7. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2206
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      41
      2173
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      47
      2137
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      41
      2090
    Aihe