Google ei ole kertonut Suomen palvelinkeskustensa sähkönkulutusta mutta sen arvellaan olevan noin 200 MW. Oliko niiden haaliminen tänne järkevää, sitä voimme nyt arvioida kun olemme kroonisesti riippuvia tuontisähköstä ja kuluttajat maksavat sähköstään huippuhintaa.
Palvelinkeskukset ovat sähkösyöppöjä
Anonyymi-ap
1681
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Palvelinkeskukset pitäisi sulkea välittömästi tavalla tai toisella...
Nuo pitäisi tosiaan sulkea. Sähkösyöppöjä turhakkeita.
Ainakin talveksi.
Ja kaikki toimii vain mainosten vuoksi. Mainoksista suurin osa on huijausta, joten siitäkin tulee lisää tappiota yhteiskunnalle.
https://youtu.be/MAYRaGY6vm8
Tuommoinen numeronmurskain ei syö sähköä.
Niitä haalittiin juuri halvalla sähköllä!
Päättäjät nyt oikeaan vastuuseen.
Eikös jossain pikkukunnassa tuo keskuksen hukkalämpö ohjata kunnan lämpöverkkoon?
Mitähän tämäkin Suolessa loisiva porukka tekisi jos nettiä rajoitettaisiin ja kaikki höpö suljettaisiin talveksi?
Katsottava, että laskutetaan viimeisen päälle. Ei erivapauksia.
Juuri uutisoitiin siitä, että jo ensi vuonna Suomi saattaa olla sähkön suhteen omavarainen.
Nyt, on lyhyen tähtäimen ajattelua. Hinta tulee putoamaan reilusti.
Paskapuhetta.
Meneekö palvelukeskukset vai asunnot kylmäksi jos sähkö loppuu.
Joo mutta tallennapa sama tietomäärä tikulle ja lähde ajamaan poikki Suomen kaverin postilaatikkoon. Tai vie lentokoneella tikku toiselle puolen maapalloa. Johan alkaa löpöä palamaan.
Hukkalämpö otetaan talteen
Ei ainakaan Haminassa, mereen menee 250 MW. Google osti Suomesta kolmen tuulipuiston tuotannon 10 vuoden sopimuksella . Olikohan myyjille hyvä diili?
Korjaus: 150 MW.