Suomessa on hetkittäin pulaa sähköstä ja sitä tuodaan myös ulkomailta, lisäksi sähkön hinnat hipovat pilviä.
Mistä johtuu ettei Suomen Valtion omistama Fortum käynnistä Meri Porin voimalaitostaan?
Miksi Suomen Hallitus ei toimi kansalaistensa edun mukaisesti vaan kurittaa ja aiheuttaa kuluja sekä kärsimystä?
En olisi uskonut Suomen Valtion toimivan kansalaisiaan vastaan mutta näemmä sekin on demokratiassa mahdollista siinä kuin putinin venäjällä.
Mistä johtuu ettei Suomen Valtion omistama Fortum käynnistä Meri Porin voimalaitostaan?
Miksi Suomen Hallitus ei toimi kansalaistensa edun mukaisesti vaan kurittaa ja aiheuttaa kuluja sekä kärsimystä?
En olisi uskonut Suomen Valtion toimivan kansalaisiaan vastaan mutta näemmä sekin on demokratiassa mahdollista siinä kuin putinin venäjällä.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Nyt tarvittaisiin sitä " Valtion ohjausta " .
Tytti töihin nyt .
Ja eikös tuon varuillaan olemisesta makseta vuosittain . Nyt kun ois tarvetta , ei käytetä ?
Ei sitä enää hyväksytty varallaoloon. Siellä ei ole osaavaa henkilökuntaa ja kivihiiltä,
on vain parin viikon tarpeiksi.
Eihän niillä ole polttoainetta, kun olivat varautuneet vaan kuppaamaan valtiolta rahaa, olemalla muka varmuusvoimala. Mitä sellaisella varautumisella on merkitystä, jos voimala pystyy toimimaan vain pienen aikaa hätätilanteessa.
Polttoainetta on tontilla kuukausien täyden tehon tuotantoon, käypä siellä katsomassa ellet muuten usko.
Sähköntuotanto ja jakelu ovat sellaisia useimmille aivan ymmärryksen ulkopuolella olevia asioita. Sitäkään perusasiaa ei tunnuta tajuavan että tuotannon on joka hetki oltava samansuuruinen kuin on sillä hetkellä kulutus. Jos kulutus jostain syystä nousee, on myös jossakin oltava joko säätövaraa lisätä tehoa tai ellei sellaista enää suuren kulutuksen aikaan ole, josssakin pitää olla jokin voimala nopeasti käynnistettävissä.
Pienemmistä kulutuksen vaihteluihin vastaamisista huolehtivat käynnissä olevat voimalat, on myös niiden kanssa erilaisia taajuudentuentasopimuksia joista niin ikään niille maksetaan, siis siitä valmiudesta maksetaan. Tämä on eri asia kuin ns. reservissä oleminen, helppoa varmaan ymmärtää, jookos?
Jos kaikki käynnissä olevat voimalat käyvät suuren kulutuksen aikana jo lähes täydellä teholla ja jos sähkönkulutus yhä nousee, ko. voimalat käyttävät sovitut tehonnostot mutta jos kulutus yhä nousee, missään kelllään ei enää ole tehonnostovaraa ja mitä siitä seuraa, silloin tarvitaan sitä reservitehoa ja sitä on jossakin oltava...Voi hyvinkin olla että reservitehoa tarvitaan silloin vain muutamia tunteja, pari päivää tms. mutta sitä tarvitaan...
Ko. tarve voi tulla eteen myös esim. jonkin käynnissä olevan voimalan vikaantuessa ja tuollasiet vikaantumistilanteet ovat nekin sitä herkempiä vaikuttamaan mitä suurempi on sillä hetkellä kulutus koska muilla voimaloilla ei välttämättä enää ole säätövaraa tehoissa ylöspäin jne.
Kaikki ihan selvää pässinlihaa...
Tuo tilanne voi iskeä päälle myös jonkin käynnissä olevan voimalan vikaantue
Poliitikot ja asioista päättävät eivät tunnu tietävän näitä asioita. Paasaavat vain vihreästä siirtymästä ymmärtämättä, että energiantuotannon pitää olla vakaalla pohjalla.
Tämä on jo satanut persujen laariin ja tulee satamaan lisää.
persujen laariin on satanut jo niin paljon että siellä on kaikki homeessa
valtio ei käynnistä voimalaitoksia, persut taas ihan pihalla.
Mitä helvettiä tuolla valtion ohjausministeri Tytti Tuppuriasella tehdään, kun se ei saa muuta kun vahinkoa aikaan joka asiassa mihin se puuttuu.
Vesivomalaitoksissa juoksutetaan vettä ohi turbiineista kun siitä ohi menneestä vedestä valtio maksaa ja sehän saattaisi sähkön hintaa laskea jos kaikki vesi ajettaisiin turbiineihin.
Niin eihän se valtio vaikuta eihän?