Iskeekö venäjä termobaarisilla pommeilla ?

Ottaako venäjä ukrainan sodassaan käyttöön isot termobaariset pommit ns. ”tyhjiöpommit” ?

Aloittaako venäjä laajamittaiset terrori-pommitukset ukrainan kaupunkeihin nujertaakseen vastarinnan ?
28132
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Eikös se käyttäny ne jo loppuun tappaessaan siviilejä. Venäjän suurin varastosta löytyvä "yllätysase" lienee muurinmurtaja joka on jäänyt varaston nurkkaan 1200 luvun sotien jälkeen :DDD

Äänestä

ne saa tietoa kun nämä "valtaa takaisin" jotain ja eiköhän ne sitten jysäyttele

Äänestä

"Ottaako venäjä ukrainan sodassaan käyttöön isot termobaariset
pommit ns. ”tyhjiöpommit” ?"

Venäjä on käyttänyt koko sodan ajan jo noita termobaarisia pommejansa. Ei se nyt enää voi niitä "uutena" asemuotona uhata ottaa niitä käyttöön.

Venöäjä ja Putibn ovat viimeiset 10 vuotta rehvastelleet milloin milläkin supernopealla ohjuksella tai ihmeaseella tai erikoissuojatulla panssarivaunulla ym. Sotaa on käyty kohta 8 kuukautta, eikä ainoatakaan noista Venäjän ihmeaseista ole kyetty tuomaan sotakentälle, ja sodan suuntaa kääntämään. Koko aikana Venäjällä ei ole ollut ilmaherruutta.

Venäjän seteollisuus kuin myös Venäjän armeija ovat osoittautuneet heikoiksi kupliksi molemmat.

Äänestä
  • Ovat yhden kerran 9 kertaa äänennopeuden ohjuksella tuhonneet asevaraston. Luultavasti käyttävät niitä sitten ydinaseiden paukuttelun sesongissa torjuntaan rajojensa ulkopuolelle.

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Ovat yhden kerran 9 kertaa äänennopeuden ohjuksella tuhonneet asevaraston. Luultavasti käyttävät niitä sitten ydinaseiden paukuttelun sesongissa torjuntaan rajojensa ulkopuolelle.

    Suomen vai Ruotsin.

    Äänestä

Keväällä väitettiin että nuo termopommit muka olisivat jotain ihmeaseita. Jos olisivat niitä olisi jo käytetty. Siinähän käyttävät, eivät ne sodan lopputulosta miksikään muuta.

Venäjä häviää sodan. Epäselvää on vain se miten kauan siinä menee. Veikkaan että vuoden kuluttua Ukraina on sodan voittanut, vallannut Kriminkin ja vihollinen ajettu takaisin Venäjälle.

Äänestä
  • Ei taida tällä menolla mennä vuotta...viimeistään keväällä venäjä vetäytyy nuolemaan haavojaan

    Äänestä

  • Venäjä voittaa. Siitä ei ole kahta sanaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Venäjä voittaa. Siitä ei ole kahta sanaa.

    Juuri lausuit kahden sanan valheen! Venäjä hävisi sodan jo 24.2, kun sen örkkieliittijoukot koettivat valloittaa Kiovan ja urheat Ukrainan sotilaat tappoivat ne lähes viimeiseen örkkiin.
    Kaikki Venäjän eliittiörkit ovat jo poistettu elävien kirjoista ja nyt jäljellä olevat kouluttamattomat reservin örkit pakenevat kohti Venäjän rajaa kauhuissaan.

    Ainut mitä natsi-Venäjä enää toistaiseksi voi, on lähettää kaukaa ohjuksia murhaamaan naisia, lapsia ja vanhuksia siviilikohteissa. Kohta Ukraina tekee tuostakin lopun. Nato antanee pian Ukrainalle ohjuksia, jotka tekevät selvän noista kaukomurhaajista.

    Kremlin natsihallinto tulee kaatumaan vielä tämän vuoden puolella.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Venäjä voittaa. Siitä ei ole kahta sanaa.

    Venäjä voittaa ja poistuu rautaesiripun taa. Ukraina liittyy Natoon ja Eu:iin.

    Äänestä

juu ja hermomyrkyt ja novitsokit ja papatit ja kiinarit. Tykinjyskytkin. Voi sitä räiskettä ja sakeaa ilmaa, kun vanja hyökkää.

Äänestä
  • Paljon porua. vähän villoja. Ei uskalla, kun länsi tasaa koko maan kohta, jos ei sota lopu.

    Äänestä

on jotenkin kummallist aollut ettei semmoset superhävittäjät helposti liiskaisi vastarintaa ja väistele onnetonta "ilmatorjuntaa"

enempi tuota perinteistä touhua, tusina panssarivaunuja tuhotaan ja joutomiehiä saa pois

Äänestä

"Tulee häpeärauha"!!!

Äänestä

No ei iske...Venäjällä syttyy sisällissota ennen kevättä 2023 Kaikki Pietarin trollien ip-osoitteet annetaan julki( ovat tilastoituna jo nyt) . Samaan aikaan kaikki venäjän energia tuotot ohjataan Ukrainan jälleen rakentamiseen. Kaikki venäjällä tuotettu ja huom. varastettu vilja toimiteen kehitysmaiden nälänhätään. Joiden toimituksesta vastaa venäjä.

Äänestä
  • Mitä sitten kun käyvät vähiin.... no ne tietenkin tekee lisää. Ei tuo kulutus niin suurta ole, etteikö teollisuus pysty tuottamaan vastaavan määrän tilalle.

    Tuo Lindberkki on näitä toivotaan toivotaan huuhaa ukkoja ja jutut sen tasoisia.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Mitä sitten kun käyvät vähiin.... no ne tietenkin tekee lisää. Ei tuo kulutus niin suurta ole, etteikö teollisuus pysty tuottamaan vastaavan määrän tilalle.

    Tuo Lindberkki on näitä toivotaan toivotaan huuhaa ukkoja ja jutut sen tasoisia.

    Niin, miksei MTV tullut sinulta kysymään kommenttia… Ihme juttu…

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Niin, miksei MTV tullut sinulta kysymään kommenttia… Ihme juttu…

    Miksi sinä läskipää linkkejä laitat typerien juttujesi jatkeeksi, luuletko ettei MTVn evp. huuhaa ukkojen haastatteluita muut ole nähneet?

    Äänestä

Olisihan mielenkiintoista nähdä reaktiot jos niitä käytettäisiin. Jossain Syyriassa on ilmeisesti testattu ja hyviksi havaittu.
Itse käyttäisin enemmän länsimaisen kaltaisia perinne-taistelutapoja. Vanhat hyvät napalmi ja kasvinsuojelmyrkyt sekä tietty rypälepommit ovat hyväksytty ja suositeltu tapa ohjata siviilien käyttäytymistä.

Äänestä
  • USA käytti Afganistanissa niitä kaikkein järeimpiä Osama bin Ladenin savustamissa vuoriston luolista, paikalliset luulivat ydinaseeksi.
    Venäjällä on vielä isompia 10 tonnin pommeja, ne pitää viedä isolla rahtikoneella kohteeseen, ehkä se hidastaa niiden käyttöä, mutta eiköhän tuokin vielä nähdä.

    Äänestä

Täh? Otti jo keväällä.

Äänestä
  • Ei ole käytetty.

    Jos jätetään faktat sikseen niin sitten toki.

    Äänestä

Se tarkoittaisi sodan eskalaatiota Venäjän puolelle. Se on muutenkin tulossa, eskalaatio. Maailma kyllästyy tuollaiseen pahuuteen. Rupeaa olla ainut keino puolustaa Ukrainaa, pitää pommittaa tavanomaisilla aseilla kaikki kaupungit. Sota on lopetettava niin kauan kun Ukrainassa on vielä joku hengissä.

Äänestä
  • Ei tämä ole edes kovin kummoinen nahina, Palestiinaa on pidetty paljon pahemmassa jamassa jo vuosikymmeniä. Syyria on oikea taistelutanner, Jemenissä on jopa YK:n mukaan humintaarinen kriisi.

    Ukraina ja liittolaiset ovat edellä median käytössä, siitä onnittelut.

    Äänestä

Viimeisetkin ryssän ryysyläiset ovat kontanneet kevääseen mennessä polvet verillä helvettiin rosvoreissultaan Ukrainaan.
Sen jälkeen on sotarikosoikeudenkäyntien vuoro.

Äänestä

Housussas on termospullot.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ottaako venäjä ukrainan sodassaan käyttöön isot termobaariset pommit ns. ”tyhjiöpommit” ?

Aloittaako venäjä laajamittaiset terrori-pommitukset ukrainan kaupunkeihin nujertaakseen vastarinnan ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu