Stasi on jo tullut esille vaikuttajana.
Suomi ei ole vapaa ennekuin Tiitisen lista on julkaistu. Demari vastustuksesta huolimatta.
Tämä juttu pitää selvittää juurta jaksain, kiitos medialle ja tässä vaiheessa.
Nyt on aika purkaa vilpilliset mm Stasilista, Halonen palauttaa väärän presidentin eläkkeen, joka laskettu presidentin 160 0000 € palkkion mukaan, joka palkkio heti kohta palautettiin entiseen on 126 000 €. 20400 € ollut liikaa maksussa vuosittain. Yli 200 000 € Haloselle pimeää rahaa eläkkeen muodossa ilman veroja.
Suomi ei ole vapaa ennekuin Tiitisen lista on julkaistu. Demari vastustuksesta huolimatta.
Tämä juttu pitää selvittää juurta jaksain, kiitos medialle ja tässä vaiheessa.
Nyt on aika purkaa vilpilliset mm Stasilista, Halonen palauttaa väärän presidentin eläkkeen, joka laskettu presidentin 160 0000 € palkkion mukaan, joka palkkio heti kohta palautettiin entiseen on 126 000 €. 20400 € ollut liikaa maksussa vuosittain. Yli 200 000 € Haloselle pimeää rahaa eläkkeen muodossa ilman veroja.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kuolema on haloskankin edessä pian. Ei saanut ahnetta vääryyttä hautaansa. Veikkaan että nallewalruussikin on tiitisen listalla.
Kerro nyt ensin mitä itse tuumaat: oletko vain pohjattoman tyhmä ja henkisesti laiska vai onko kirjoituksesi ainoa tavoite mollata Haloskaa? Niin, jälkimmäisen vaihtoehtoon liittyy kiinteästi tietoinen valehteleminen, tämä piirrehän on tullut elimelliseksi osaksi kepulaisuutta viime vuosina.
Peräkammarissasi sinulla on ollut runsaasti aikaa ottaa asioista selvää, mutta et aseta esimerkiksi aloittaja "totuutta" kyseenalaiseksi, nielet sen sellaisenaan.
Eikö sinua esimerkiksi ihmetyttä, ettei yksikään näkyvä kepulainen tai persu ole tehtnyt asiasta JUTTUA? Mietipä, mikä voisi selittää hiljaisuuden?
Entä onko sinussa miestä kommentoimaan oheisen linkin sanomaa?
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/niiniston-palkka-ale-ei-laske-vanhojen-presidenttien-elakkeita/1907816#gs.y1yczf
Vielä kysyn, millainen moraalisi on? Eikö valheiden levittäminen ole vähintäänkin kyseenalaista politikointia?
Halosen eläke, kuten Ahtisaarenkin perustuu Niinistön palkkaan hänen astuessaan virkaan:
Saulin palkkio virkaan asettuessaan 160000 euroa.
Halonen 0,6 x 160000 = 96000
Ahtisaari 0,6x160000=96000
Koivisto 0,6x160000 = 96000
Vai havaitsetko jossain virheen?
Sauli itse vaati palkkion pienentämistä 126000:eee
NYT TULEE TÄRKEIN KOHTA. ELÄKELÄISKOLMIKON ELÄKE PALKANALENNUKSEN JÄLKEEN :
Halonen 0,6 x 160000 = 96000
Ahtisaari 0,6x160000=96000
Koivisto 0,6x160000 = 96000
Parlamentaarisesti päätettiin, ettei vuotta aiemmin määritettyjä eläkkeitä muuteta ja näihin eläkkiesiin sovellettiin SIIRTYMÄSÄÄNTÖÄ:
Jos jossain esiintyy leväperäisyyttä niin palstan kepuhenkisissä kirjoittajissa, jotka poliittista hekumaa uhkuen ensinnäkin uskovat oikeanlaiset valheet ja sitten itse niitä levittävät.
Tätä kroonista valehtelua selittänee 2 lieventävää osatekijää:
1) Luojan antamat vähäiset hengenlahjat. Ei olla ymmärretty termiä tasavallan presidentti, joita on vain yksi kerrallaan eli istuva presidentti. Eläkkeellä olevien presidenttien eläkkeen suuruus määräytyy hänen palkkiostaan.
Hieman syntymässä säikähtänyt peräkammarin poika on ihan itse laskenut, että Haloska eläke pitäisi olla 0,6x126000. Haastan koko Suomen kepulit laskemaan!"
Halonen on rahanahne!!
Heti kaikki mulle nyt.
Penalle ei mitään.
Joku voisi sanoa että törkeää ahneutta tällainen. "Hallituspesti yliopistossa takaa kolmea eläkettä saavalle Tarja Haloselle kuusinumeroisen summan"
Tavallinen mummo saa yhtä peruseläkettä, sekin pientä, mutta demarien eliitti nostaakin sitten niitä eläkkeitä niin ettei muille riitä.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/201712222200624703
Mistähän presidentti Niinistö saa eläkkeitään?
Kansanedustaja, ministeri, puhemies, Europankista ja presidentineläke.
Nämä nyt ainakin ja onhan toiminut myös lakimiehenä.
Tuo on whataboutismia jolla yrität kääntää keskustelua pois Tavjan lukuisista eläkkeistä. Avaa oma ketju Niinistölle jos niin haluat, mutta koitetaan tässä asiassa keskittyä yhteen asiaan eli Tarja Halosen ahneuteen mitä tulee eläkkeen euro (ja rupla?) määriin. Sopiiko?
Kysyisinkin, onko Haloskan eläkkeissä jotain laitonta? Jos hän on tehnyt useita töitä/uria elämänsä aikana, ja näiden eläkekäytännöistä ovat kravattiherrat joskus päättäneet, niin missä mättää? Onko kyseessä kattkeruus oman elämäsi epäonnisatumisista vai mistä on kysymys? Onko Halonen ahne, jos hänelle pykälien ja asetusten mukaan kuuluu eläke useasta virasta.
Pitääkin viel muistaessani muistaessani kysäistä: onko tämä jo toistakymmentä vuotta elänyt nettivalhe Halosen presidenttieläkkeesta keskusjohtoinen? Yli kymmenen vuotta yksi kepulainen toisensa jälkeen on herättänyt tämän samaisen valheen eloon näillä palstoilla. Onko Haloska ollut tosiaan niin nuhteeton, että vastapuoli joutuu turvautumaan valheisiin häntä mollatessaan?
Ei Niinistö tarvitse mitään omaa ketjua, kuten ei Halonenkan.
En syytä Niinistöä siitä, että hän saa eläkettä niistä tehtävistä joissa ollut.
Mutta sama kohtelu kuuluu myöskin Haloselle ja silloin juuri pitää verrata yleiseenkäytäntöön.
Eläkkeissä on omat maksuperusteet ja ovat lainvoimaisia, jolloin yhdenvertaisuus pitää toteutua.
Halonen kuuluu museoon Venäjälle.
Tiitisen lista on julkaistava...!