https://www.kriittisetmateriaalit.fi/kiinan-panostaa-vetyautoihin-vaikutukset-heijastuvat-myos-raaka-ainepuolelle/
Kiina on panostanut lähes 60 miljardia dollaria sähköautoteollisuuteen ja noussut maailman markkinajohtajaksi. Seuraavana on vuorossa vetyauto. Platina on polttokennojen tärkeä raaka-aine.
Kovalla panostuksella sähköautomarkkinoihin Kiina on noussut maailman kärkimaaksi paitsi sähköautoissa, myös akkujen valmistajana. Valtion tuki on nostanut Kiinan myös yhdeksi suurimmista aurinkokennojen valmistajista. Nyt Peking haluaa toistaa saman reseptin polttokennoautojen osalta. (Financial Times, 2.1.2019)
Vetyvoimaa
Polttokennoauto on auto, joka saa energiansa polttokennolla tuotettavasta sähköstä. Polttokenno tuottaa sähköä yleensä vedystä ja hapesta. Vety valmistetaan sähkön avulla vedestä ja säilötään tankkeihin, happi saadaan ilmasta. Kennon tuottama sähkö varastoidaan akkuihin, joita voidaan ladata myös jarrutuksen aikana. Akusta (tai vaihtoehtoisesti suoraan polttokennosta) sähkö johdetaan sähkömoottoriin (sarjahybridi; sähköä tuotetaan jollain voimanlähteellä, josta se siiretään sähkömoottoriin. Sarjahybridi-termiä käytetään lähinnä niiden autojen yhteydessä, joissa sähkö tuotetaan polttomoottorilla, kun taas vetypolttokennon tapauksessa puhutaan yleensä vetyhybridistä). (lähde: Wikipedia)
kiinan-panostaa-vetyautoihin-vaikutukset-heijastuvat-myos-raaka-ainepuolelle
7
57
Vastaukset
- Anonyymi
onko jo miljoonia vetyautoja ajossa?
vanha uutinen aloitus... - Anonyymi
matkustajakoneet lentelee jo vedyn voimalla juu
eilen oli ohjelma telkkarissa asiasta
eli varmaan vaan poliittinen tahto vetyautojen tiellä - Anonyymi
Sarjahybridi-termiä käytetään lähinnä niiden autojen yhteydessä, joissa sähkö tuotetaan polttomoottorilla, kun taas vetypolttokennon tapauksessa puhutaan yleensä vetyhybridistä). (lähde: Wikipedia)
- Anonyymi
Nykyiset systeemit ovat hankalia ja kalliita. Ensin sähkön avulla tehdään vetyä. Sitten se tankataan autoon ja tehdään vedyn avulla sähköä. Huono hyötysuhde.
Vasta sitten, kun elektrolyysilaitos saadaan toimimaan tuuli- tai aurinkovoimalla, ollaan pidemmällä. - Anonyymi
https://www.youtube.com/watch?v=2EA4tDYwNYo
Katoppas tuo.Kiinan vihreys haisee. - Anonyymi
Kiina on kusessa saasteittensa kanssa ja kaikki tuollainen on vain positiivista, mutta todellinen hyöty ja puhtaus taitaa olla vielä kovin kaukana ja alkupään tuotanto paskaa kohtuuttomasti.
- Anonyymi
tulee se vety nyt äkkiä kun ryssä ryssi kaasun ja öljyn
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1024527Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/743831316- 1861052
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1091042Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna86940Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47901- 64891
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk11862- 64856
Onko se niin
Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta64826