Tunteiden hallintaongelma?

Anonyymi-ap

moi. En tiedä mikä mua vaivaa mutta musta tuntuu että oon ihan rikki ja tarviin apua mutta en tiedä mikä auttais. Mulla on ongelma että oon jotenkin, varmaan lapsuustraumojen takia oppinut jotenkin välttään kipua ja surua. Ehkä myös yleisesti sanoisin että mulla on pahat "attachment issues" ja vaikeeta pitää mistään kii. Ongelmahan tulee siinä että mulla on hullusti kasaantunutta kipua mun sisällä. Oon alottanut nyt uudestaan mun masennus lääkket jotka lopetin noin vuosi sit ja nyt oon ruvennut ikävöimään ja sureen kaikkea. En osaa selittää mutta en tiedä mitä tehdä. Oon muuten 18v. Muttakun kipua ja ikävän tunnetta on sisällä niin paljon että on täysin itsetuhonen olo ja ahdistaa hullusti. Ikävä ihmisiä, vanhoja ystäviä, ex poikaystävää ja en pääse tästä kivusta yli. En osaa surea. En tiedä miten saan surun pois. Osaan vaan hämmentää omaa mieltäni tarpeeks niin että se luulee että kaikki on hyvin. Samalla valehtelen ittelleni. Keskityn vaan uusiin asiohin, shoppailen ja muutan itteeni. Pelkään yksinäisyyttä vanhojen traumojen takia yli kaiken. Mikään ei oo mulle pelottavampaa kuin yksinäisyyden tunne. Hetken oli kunnossa, en ollut yksinäinen, mut nyt se kaikki on tullut takas ja tuntuu etten saa happee. En oo kunnossa ja en osaa auttaa enää itteeni. Oon lopettanu koulut, työt ja oon aina vaan yksin. Käyn terapiassa ja syön lääkkeitä, silti sattuu.

2

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei,

      Hyvä, että sinulla on terapiasuhde. Kannustan sinua kertomaan tarapiassa niistä ajatuksista ja tuneista mitä kerroit täällä.

      Lisäksi on olemassa monia matalan kynnyksen auttavia tahoja, joista voi saada sekä vertais- että ammattitukea. Alla tiedoksi tahoja joihin voi olla yhteydessä anonyymisti ja maksutta:

      - Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy esimerkiksi Mieli Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Lisäksi maanantaista torstaihin klo 15-19 on aikuisten kahdenkeskinen Solmussa-chat, jossa voi jutella päivystäjän kanssa mistä tahansa elämän ongelmatilanteesta.

      Tukinetissä on myös monenlaisia ryhmächattejä ja keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.

      Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.

      Keskusteluapua on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös seuraavilta tahoilta:

      - Valtakunnallinen kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.

      - Kriisikeskukset

      Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Myös etävastaanotto on mahdollista osassa paikoista. Kriisikeskusten yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/

      Ystävällisin terveisin
      SOS-kriisikeskus/Kata

    • Anonyymi

      Ehkäpä sun pitää nyt kohdata surun tunteet mitä olet vältellyt.Tunteet oli ne sitten mitä tahansa pitäis päästä ulos.Kerran lenkillä ollessani mieli täysin mustana,surua ja vihaa tuli stoppi.Aloin voida huonosti ja huusin ja kiljuin kuin mielipuoli ja tunsin kuinka valtava möykky lähti sydämestä pois.Sen jälkeen tuli itku ja helpotus ja rauha.En osaa tätä oikein selittää mutta jotenkin kaikki patoutumat meni yli sietokyvyn ja oli pakko kohdata ne ikävät tunteet ja siitä alkoi eheytyminen.Voimia sulle:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      24
      4545
    2. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      104
      3146
    3. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      206
      2996
    4. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      55
      2588
    5. 80
      1368
    6. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      85
      1136
    7. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      26
      1110
    8. Leo Meller on kuollut

      Mtä sääntöjen vastaista Mellerin kuolemassa?
      Helluntailaisuus
      151
      1026
    9. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      53
      872
    10. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      118
      871
    Aihe