Kalliissakin kaupassa peruselintarvikkeet on halpoja

18229
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Porkkanat makso ennen 2 kiloa euron eli nyt on tullut 150% lisää hintaa.

Äänestä
  • Voi herranjumala miten tyhmiä ihmisiä täällä on. Ihan varmasti 100 vuoden takaiseen aikaan verrattuna porkkanoiden hinta on tuhatkertaistunut.

    Kun hintoja verrataan, niitä verrataan jollakin järkevällä systeemillä, jonka säännöt ja määritteet osataan ilmaista. Esim. millä aikavälillä hintakehitystä seurataan ja mitä tuotteita siinä verrataan. Pelkkä "porkkanat" ei ole selvä määre, mutta sullahan ei ymmärrys sellaiseen riitä.

    Äänestä

Lidlistä saa rahalle kuitenkin jotakin vastinetta ja välttää K-ryöstön.

Äänestä

Ei ole mikään halpaa. Hk sinen makkara jo maksaa 4 euroa ku ennen alle 3 euroa. Ranskalaiset peruna oolannin jo lähes 2 euroa. Kaikki on kallista myös vihannekset.

Äänestä
  • Tulipa kokeiltu monen vuoden tauon jälkeen sitä sinistä lenkkiä uunissa .
    Jauhetut viljat ja rasvat ei kyllä mieltä ylennä ja sehän oli makkaran koostumus.
    Taidan edelleenkin keskittyä kinkkuun ja kanaan.
    Eineslihapullia tai pihviä en ole syönyt enää lukuisiin vuosiin, syy raaka-aineet.
    Mieluummin jyrsin vaikka porkkanoita ja kaalia tai paistelen niitä.

    Äänestä

Juu. Pakastewokit on paras jättää ostamatta, samoin herne maissi paprikat ynnä pastakastikkeet, ne kun jopa maksavat eikä niistä tahdo hyvää ateriaa saada, vaikka miten keitettyä munaa joukkoon sekoittaisi. Tai poutun suikaleita. Mitähän sitä sitten keksisi tilalle

Äänestä
  • Miten olisi härkäpapu tai soija.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Miten olisi härkäpapu tai soija.

    Ei kiitos. Rajansa kaikella.

    Äänestä

Ainut tuossa aloittajan listassa suht. halpaa oli kaali, kaiken muun saa halvemmalla esim. S-marketista. ---Eipä ole paljon kulkenut muissa kaupoissa, kannattaisi kurkkia myös muita puoteja, mutta kun ei osaa muualle kuin sinne cittariin...

Äänestä

32 rullan wc paperin hinta oli kuukauden aikana noussut yli KOLME euroa! Jumalauta jos ei hallitus tee tuntuvia korotuksia vuoden vaihteen jälkeen sosiaaliturvaan täällä on kohta suomi täynnä kodittomia kaduilla.

Kauppiaat käyttävät inflaatiota härskisti hyväksi tekosyynä nostella perusteettomasti hintoja koska nyt on hyvä sauma tehdä kunnon tili itselle.

Turkuun avattiin uusi myymälä ja kauppias erehtyi twitterissä paljastamaan olevansa valehtelija jo heti kättelyssä. Twitterissä ensin itkee että on jäätävä tarve työntekijöistä. Sitten toteaa että työntekijöistä ei olekaan pulaa, vaan osaavista ammattilaisista on pulaa. Sitten twiittaa vielä ettei hänellä mitään pulaa olekaan työntekijöistä koska hän on toistaiseksi ihan hyvin saanut duunareita kun on itse kouluttanut. Viestit ovat hänen itsensä kirjoittamia twitteriin. Mutta syyttää Turun Sanomia virheellisestä uutisoinnista. Kuka tahansa pystyy näkemään valehtelun hänen omsita viesteistään ja sen ettei vika ole toimittajissa vaan ihan itse on mennyt valehtelemaan.

Minä olen menettänyt täysin kokonaan luottamuksen suomalaisiin työnantajiin ja yrittäjiin. He ovat luonteenomaisesti täysin hävyttömiä itsekkäitä narsisteja jotka eivät keinoja kaihda kun ittelle halutaan mammonaa ja menestystä. Ei huudella suomalaisten yrittäjien moraalin ja etiikan perään kun heitä ylistetään maailmankaikkeutta pystyssä pitävänä voimana. Toista se on kehitysmaalaisten yrittäjien kohdalla. Siellä vaaditaan moraalisesti fair tradea että työntekijät varmasti hyötyvät työstään itse. Suomalaiset yrittäjät kierrättävät 9 euron orjia yrityksissään tekemässä erilaisia tarvittavia projekteja. Osa- aikaisia ja vuokrafirmojen heittopusseja käytetään surutta hyväksi ja sitten huudellaan leikkauksia "passivoivaan sosiaaliturvaan" koska "ahkeruudesta pitää palkita".

Itse eivät palkkaa etenkään pitkäaikaistyöttömiä mutta 9 euron orjin heidän työpanoksensa jotenkin kelpaa. Ja sitten hyeenankatse silmissä vaaditaan leikkauksia passivoivaan sosiaaliturvaan. Hyi olkoon että kuvottaa.

Olisipa kiva tietää millä tavoin tuokin epärehellinen kauppias palkitsee työntekijöitään ahkeruudesta. Vai oliko se sittenkin niin että kauppiasta itseään pitää palkita työntekijöiden ahkeruudesta?

Äänestä
  • Onkohan Suomessa yhtään ainutta kunnollista ja hyvää työnantajaa tai yrittäjää? Siis sellaista normaalia ihmistä joka toimii kuten tietää olevan oikein, eikä kuseta aina - varsinkin työntekijöitään - kun saa siihen tilaisuuden?

    Äänestä

tosi asia on rahaeliitti halusi nostaa hintoja mutta ei tukia tai mitään muutakaan paisti vain omaa palkkaansa. ja miksi hintoja on jo nyt nostettu enemmän kuin on mediassa ilmoitettu. on se että kun mediassa uutisoitiin että hinnat nousee niin se antaa syyn nostaa niitä. mutta kuka sitten niitä alkaa laskemaan että paljonko niitä hintoja on nostettu.

Äänestä
  • Energiakriisiä ja inflaatiota käytetään nyt tekosyynä kaikkeen mahdolliseen samoin kuin koronaakin.

    Härskiä toimintaa etenkin tämä välttämättömimpien päivittäistavaroiden hintojen perusteeton nosto. Eikä muuten toivoakaan että hinnat koskaan palaavat ennalleen.

    Mutta "passivoivaa sosiaaliturvaa leikattava!" huutelevat juuri ne samat yrittäjät jotka tahkoavat isoa tiliä inflaation varjolla.

    Välillä tulee mieleen oikeasti kysymys että haluavatko he oikeasti köyhät hengiltä. Aivan kuin köyhyys olisi asia josta pitää rangaista.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Energiakriisiä ja inflaatiota käytetään nyt tekosyynä kaikkeen mahdolliseen samoin kuin koronaakin.

    Härskiä toimintaa etenkin tämä välttämättömimpien päivittäistavaroiden hintojen perusteeton nosto. Eikä muuten toivoakaan että hinnat koskaan palaavat ennalleen.

    Mutta "passivoivaa sosiaaliturvaa leikattava!" huutelevat juuri ne samat yrittäjät jotka tahkoavat isoa tiliä inflaation varjolla.

    Välillä tulee mieleen oikeasti kysymys että haluavatko he oikeasti köyhät hengiltä. Aivan kuin köyhyys olisi asia josta pitää rangaista.

    Jos tilanne aiotaan eskaloida siihen ettei ihmisillä oikeasti ole enää varaa ostaa edes välttämättömyyksiä, sitten alkavat ryöstöt ja rikollisuus rehottaa. Köyhimpien ihmisten on pakko turvautua rikollisiin keinoihin jos ei muu auta.

    Nämä jotkut luulee vieläkin että kunhan sosiaaaliturva otetaan kokonaan pois niin sitten ne kaikki sosiaalipummit menevät töihin.

    Äänestä

Onko hinnat koskaan laskunut kaupan kassalla tai hintalapussa? Aina keksitään syitä että voivat nostaa hintoja

Äänestä

Ei mene vajakeille näköjään edes se perille mitä aloittaja jo otsikossaan totesi.
Että jopa kalliissakin kaupassa kuten Cittarissa peruselintarvikkeet on halpoja.
Joista saisi halvalla hyvää ruokaa, jos äly riittäisi sellaisen tekemiseen..
Vaan kun teillä ei riitä.

Kun ruuasta tulee kunnolla pulaa eikä kaikkia ihmisiä voi elättää, niin keiden arvelette jäävän ensimmäisinä ilman ruokaa😏 Oli kyllä monimutkainen kysymys, sivulauseessakin kaksi eri asiaa... Huh huh... Ei taida teille selvitä.....

Äänestä
  • Muutaman päivän elintarvikevarannon hankkiminen on jo ylivoimaista, kun
    ei kyetä hakemaan muuta kuin kaljaa ja tupakkaa lähikaupasta.

    Äänestä

  • Voi että sentään kun ne kaikki muut on niin tyhmiä ja ittse oot niin viisas. Mhin sää ton älys ja järkes kanssa vielä joudutkaan!

    Elintarvikkeet olivat Suomessa suhteessa muihin euroopan maihin kalliita jo kauan ennen inflaatiota. Lopeta länkytys ja käyppä joskus vaikka ulkomailla niin maailma avartuu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Citymarket ei oo mikään halpiskauppa.

Cittarin hinnat nyt:

porkkana 2kg 2,59e
https://www.k-ruoka.fi/kauppa/tuotehaku/hedelmat-ja-vihannekset/juurekset/porkkanat/tuote/k-menu-porkkana-2kg-6410405152305

peruna 2kg 1,79e
https://www.k-ruoka.fi/kauppa/tuotehaku/tuote/k-menu-peruna-2kg-6410405152282?haku=peruna

sipuli 1kg 1,99e
https://www.k-ruoka.fi/kauppa/tuotehaku/tuote/pirkka-sipuli-1kg-6410402008933?haku=sipuli

kaali 1kg 0,59e
https://www.k-ruoka.fi/kauppa/tuotehaku/tuote/kerakaali-suomi-2000602400008-n106?haku=kaali

Sinä on 6kg vihanneksia vähän vajaalla 7 eurolla. Riittää moneksi päiväksi terveellistä arkiruokaa, kun lisäksi ostaa kyytipojaksi

jauheliha 1kg 9.99e
https://www.k-ruoka.fi/kauppa/tuotehaku/tuote/atria-nauta-viljapossu-jauheliha-1000g-6407830032371?haku=jauheliha

kananmuna 10kpl 2,19e
https://www.k-ruoka.fi/kauppa/tuotehaku/tuote/pirkka-virike-kananmuna-m10-580g-6410405085627?haku=kana

1l maitoa 0,89e
https://www.k-ruoka.fi/kauppa/tuotehaku/tuote/valio-hyva-suom-arki-kevytmaitojuoma-1l-6408430000449?haku=maito

500g voita 3,99e
https://www.k-ruoka.fi/kauppa/tuotehaku/tuote/valio-palavoi-500g-normaalisuolainen-6408430030002?haku=voi

Kyytipoikien hinta 17,06e.

Yhteensä ainakin 5 päivän lämpimät ruuat kahdelle ihmiselle hyvistä raaka-aineista = 24 euroa.

Voipaketista jää vielä' moneen kokkausrupeamaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu