Arvasin halvan sähkön aikaan, ettei näin voi kauaa jatkua. Säästin rahastoon huonoja aikoja varten. Nyt isot laskut eivät ole ongelma. Muita fiksuja ihmisiä?
Sähkölasku ei haittaa.
Anonyymi-ap
468
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hienoa, nyt kun muita tuskin ilmestyy, niin mene peilin eteen. Voit sitten keskustella asiasta vastapäisen fiksun kaverin kanssa ja voitte jakaa mielipiteenne. Varo, ettei se vastapään kaveri ole fiksumpi, jäät vielä toiseksi.
Siinä voi samalla peilikuvansa kanssa keksiä uusia olemattomia kirjoituksia.
En ollut yhtä fiksu, hylkäsin keväällä kalliina pitämäni jatkosopimukset 14 c/kwh-hintaan. Silloin toivoin, että Olkiluoto 3 alentaisi hintoja kesällä niin, että saisi halvan sopparin taas. Nyt olen pörssisähkön varassa, henkisesti olen varautunut talvikaudelta muutaman tuhannen euron laskuihin. Toivon, että ennustukset pitävät paikkansa siltä osin, että keväällä sähkön hinta alenee. Tai aleneehan se, mutta mihin tasoon ?
Tuossa aloituksessa on vaan yksi oleellinen virhe , rahastot ovat myös laskeneet voimakkaasti joten mikä lie totuus.