Saudi-arabia veljeilee venäjän kanssa

Anonyymi-ap

https://www.hs.fi/talous/art-2000009117148.html

Saudi-arabian johtohahmoa epäilty toimittajan kidutus paloittelun tilaamisesta. Samaa kastia kuin Putin.

Inflaatio kasvaa entisestään kun nämä pölkkypäät alkaa ohjailemaan öljy- ja kaasu varantoja

6

112

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Omillaan saa tehdä mitä haluaa.

    • Anonyymi

      arabit ja venäjä kaveera

    • Anonyymi

      Riippuvuus fossiilisesta energiasta muodostaa lännelle riskin, sillä useimmat fossiilisen energian tuottajat ovat autoritäärisiä tai diktatuurivaltioita. Ennemmin tai myöhemmin ne löytävät toisensa. Energiaputket kulkevat usein konfliktialttiiden alueiden läpi, mikä lisää riskiä.

      Öljyn tuotannosta ja sen hinnoista päättävä OPEC on käytännössä kartelli, joka ajaa jäsentensä etua. Esim. öljyn tuotannon vähentäminen tässä tilanteessa nostaa hintaa ja siitä hyötyvät tuottajamaat. OPEC:iin kuuluvat: Algeria, Angola, Ecuador, Gabon, Irak, Iran, Kongo, Kuwait, Libya, Nigeria, Päiväntasaajan Guinea, Saudi-Arabia, Venezuela ja Yhdistyneet arabiemiirikunnat.

      Em. vuoksi lännen on syytä kehittää energiaomavaraisuutta ja vähentää riippuvuutta fossiilisesta energiasta mahdollisimman pian.

    • Anonyymi

      Nii, tämmöttii sota on.
      Kasvakaa jo (te eräät) aikuisiksi.

      Lietsotte sotaa ja sitten hämmästelette omien tekojenne seurauksia.

      Enää ei tuu äiti pyyhkimään persettänne, eikä isi osta uutta leluautoa rikotun tilalle.

      Nykypäivän aikuisten henkistä tasoa on voinut seurata esim. tosi-tv -ohjelmassa 'Big Brother'. Aikuiset ihmiset (jos eivät ole täys tuiterissa ja loisi Talossa vain varakkaiden kaveriensa tuella), käyttäytyvät kuin huonosti kasvatetut 5-vuotiaat, saattavat istua jopa ruokapöydällä tai keittiön työpöydällä, perseineen, jalkoineen, kaikkineen.

      Muuan karmiva emäntä voitti viime vuotisen kisan.

    • Saudia arabia .Iran .irak. al slvador.ghana . brazil.naigiria .argentina.Onko kaikki he ovat arabia..Ja miksi toisia maa maksaa,Venäjä ja usa sota ,,Europa teille hyvä sydän hehehe

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      50
      2202
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      197
      2029
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1382
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      47
      868
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      845
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe