VIHREIDEN kansanedustaja Pirkka-Pekka Petelius

"on ilmoittanut saaneensa rahapeliyhteisö Ålands Penningautomatföreningilta eli Pafilta 58 391,04 euroa vuoden 2022 sidonnaisuusilmoituksessaan.

Petelius oli merkinnyt summan luottamustoimipalkkioksi, mutta torstaina summa siirrettiin elinkeinon harjoittamisesta saaduksi tuloksi. Asiasta uutisoi ensin Iltalehti.

Peteliuksen avustajan mukaan tämä on pois eduskuntatyöstä keskiviikkona ja torstaina sairausloman vuoksi. IS ei tavoittanut Peteliusta kommentoimaan asiaa eduskunnassa tai puhelimitse."
32207
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 32

Vanhimmat

Petelius on liukas kaveri, kannataisi pyrkiä kansanedustajaksi miksei vaikka ministeriksi, ems Lintalan tilelle ja kaiken lisäksi Petelius on hauska kaveri, osasi seunsuroida itsensä mikä on melkoinen saavutus ,ilman muuta jatkoon;-D

Äänestä
  • Onhan PP vihreiden istuva kansanedustaja. Ja näyttää olevan yhtä perso rahalle kun saman puolueen hesan tytöt.

    Harmi että tämä on nyt julkisuudessa, muutama kuukausi myöhemmin voisi jopa jotain vaikuttaakin.

    Äänestä

  • Petelius on harvoja vihreiden hetetoita miehiä...
    Tosin hänkin tykkäsi esiintyä Tralalaa....

    Äänestä

Peteliuksella on rahakas sopimus rahapeliyhtiö Paf:in kanssa eli ei jää tyhjän päälle kun putoaa ensi eduskuntavaaleissa eduskunnasta.

Äänestä
  • Petelius on Paffin mainoskasvo.
    Ei vihreiden, ei luonto radion, ei eduskunnan, eikä pelle ohjelmien.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Petelius on Paffin mainoskasvo.
    Ei vihreiden, ei luonto radion, ei eduskunnan, eikä pelle ohjelmien.

    Petelius on ainoa jokseenkin normaalijärkinen ihminen vihreissä.

    Äänestä

Petelius on eduskunnassa takapenkin taavi eli napinpainaja.

Äänestä
  • Petelius sopii paremmin Kallialan kaveriksi vitseihin, kuin asiantuntijaksi eduskuntaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Petelius sopii paremmin Kallialan kaveriksi vitseihin, kuin asiantuntijaksi eduskuntaan.

    Tämä voi tulla monille yllätyksenä mutta kansanedustajat eivät ole asiantuntijoita.

    Äänestä

  • Enemmän saikulla kuin paikalla.Pitämänsä puheenvuorot yhden käden sormissa.Korruptoitu nolla.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Petelius sopii paremmin Kallialan kaveriksi vitseihin, kuin asiantuntijaksi eduskuntaan.

    Mitrn ihmeessä viittaat Peteliukseen "asiantuntija"?? Eihän tuo tollukka ole yhtään mitään, pelkkä nolla. Ihmettelen, mitä niiden päässä on liikkunut, ketkä tällaista nollaan on äänestäneet? Onko suku ja kaveripiiri niin suuri, että pääsi siksi kähmijäksi?
    Nunnukka nunnukka lailailaas "anteeksi:
    Vähän kähmin rahaa ahvenanmaalaiselta pelifirmalta "anteeksi"
    Mitä vielä "anteeksi"

    Voi jumalauta, kun tolloja ääliöitä äänestää ihmiset, jotka on häysiä tolloja, ei ihme, että koko maa on tuhottu ja kansalaiset vetää itsensä yksinaruiseen kiikkuun!

    Äänestä

Onpa kovat provikat saanut.

Äänestä
  • Kyseessä lahjonta etkö älyä sitä?

    Äänestä

Voiko olla samaa aikaa tupakkamainoksessa saaden siitä satoja tuhansia palkkioita ja valistaa tupakan vaaroista?

Äänestä

Petelius on rahan perässä eduskunnassa.

Äänestä
  • Kuten myös kaikki muut.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Kuten myös kaikki muut.

    Hei verottaja! Herätys! Näitä pitää todellakin alkaa verottaa, ja kovalla kädellä. Samoin nitä urheilijoita, tienaavat miljoonia ja vielä nostavat apurahat valtion piikkiin.
    Kas kun eivät lisäksi hae toimeentulotukea.

    Äänestä

  • Lahjusten perässä pitänyt alle viisi puheenvuoroa kolmessa ja puolessa vuodessa.Pafin myyrä valiokunnassa.Kenkää eduskunnasta ja heti.

    Äänestä

  • Nostaa myös toimeentulotukea.
    Petelius saa sen nimi on kuititon kulukorvaus,
    Vertautuu oimeentulotukeen ja asumistukeen.

    Äänestä

"Olen ymmärtänyt, että eduskunnan lomakkeissa on ollut vähän vaikeasti ymmärrettävyyttä tässä suhteessa."

Tuon kommentin oli antanut kollega. Onko näin että kansanedustajien joukossa on lukutaidottomuutta!?
Teatteripellet siellä yrittävät päättää kansan asioista,ja samalla vetävät rahat omaan laariin! Meno on kuin Venäjällä konsanaan,huijareita ovat,oman edun tavoittelijoita.

Äänestä
  • Lisätkää sarake johon merkitään lahjukset ja vasikointipalkkiot.

    Äänestä

Onko putelius jo pyytänyt anteeksi cansel-kulttuurin mukaisesti ?

Äänestä
  • Pirkka-Pekka ei osaa sanoa ei lahjonnalle siis anticanselisti.

    Äänestä

Petelius Pafin myyrä valiokunnassa, Vasikoi päätökset jo etukäteen käsittelyn aikana.Erotettava eduskunnasta.Syyte nostettava heti!

Äänestä

Jätkä jäi heti saikulle kun kuprut tulivatkin ilmi?

Äänestä
  • Ensin tienataan peliongelmaisten rahoja itselle ja sitten maksatetaan veronmaksajilla sairaslomat kun ei haluta julkiseen keskusteluun asiasta.

    Äänestä

Taas pitää pyydellä anteeksi, tai ei nyt vaikka olisi nyt syytäkin.
romaneilta ei kukaan tervepäinen pyytele mitään ikinä.

Äänestä

Ahne porvari.

Äänestä
  • Siis miksi ahneet VIhreät mainostaa PAF:ia
    tämän kohun ansiosta päätyi pääuutisiin ja kuvien kera

    edes lehdet ei sensuroinut PPP:n peliä pelattavan

    = Veikkauksen pelejä ei saa näkyt edes laitteiten näytöllä kaupassa
    Kenen vastuu

    tanssiSDP???

    Äänestä

Pelarus!
Verkusonni!
Aina yks pelarus siihen päälle!
Tuhat miljoona verkusonnia!
Pelarus pelarus peelaarus!
Verkuson!
Pelaruspas!

Äänestä

Pirkka on hauska ja älykäs mies niinkuin jokainen valveutunut Vihreä. Muistakaa vaaliuurnilla lomps.

Äänestä
  • 🤡🤡🤡😅😂🤣

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

"on ilmoittanut saaneensa rahapeliyhteisö Ålands Penningautomatföreningilta eli Pafilta 58 391,04 euroa vuoden 2022 sidonnaisuusilmoituksessaan.

Petelius oli merkinnyt summan luottamustoimipalkkioksi, mutta torstaina summa siirrettiin elinkeinon harjoittamisesta saaduksi tuloksi. Asiasta uutisoi ensin Iltalehti.

Peteliuksen avustajan mukaan tämä on pois eduskuntatyöstä keskiviikkona ja torstaina sairausloman vuoksi. IS ei tavoittanut Peteliusta kommentoimaan asiaa eduskunnassa tai puhelimitse."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu