Kokoomuksen, kristillisten ja Liike Nytin vähemmistöhallitus, jota perussuomalaiset tukisivat oppositiosta.
Ruotsin malli sopisi jatkossa Suomeenkin
Anonyymi-ap
40<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 40
Vanhimmat
PS ei suostu tukipuolueeksi. PS tulee vaatimaan sisäministerin salkun, jotta muslimien ja afrikkalaisten elintasopakolaisten tulo Suomeen estetään pysyvästi. Täällä asuvat tullaan karkoittamaan pois.
Kannatetaan päivän paras kirjoitus👍👍👍👍👍
Ihmeellinen tuo Ruotsin hallituskuvio, vaalien voittajasta joku apupuolue. Ei sovi Suomeen, voittaja sanelee ehdot ja Persut ei takuulla suostu hallituksen sätkynukeksi, koska se olisi röyhkeää äänestäjien aliarvioimista, älä unta näe kokoomustrolli.
Tanskan Kansanpuolue eli tanskapersut toimineet hallituksen ulkopuolelta, mutta uskomattomalla vipuvoimalla ja muuttaneet Tanskan matu politiikan täydellisesti.
Ruotsin vaalien voittaja oli äänien perusteella demarit. Ruotsidemarit tulivat äänien perusteella vaaleissa toiseksi, mutta he eivät kuuluneet mihinkään blokkiin. Kolmanneksi äänien perusteella tuli moderaatit, joka muodosti blokin useiden oikeistopuolueiden kanssa. Tämä blokki sai yhdessä eniten paikkoja, joten se muodosti hallituksen.
Persut joutuvat sätkynukeksi, kukaan ei lähde mukaan persuvetoiseen hallitukseen.
Kuten ei Ruotsissakaan.
Persuista ei ole ministerien vaativiin tehtäviin, mutta he voisivat tukea hallitusta ja näin estää demareiden pääsyn hallitukseen.
Ja pissaliisoista on? Sun mielestä. Niinkö.
Eikö vähemmistöhallitus tarkoita hallitusta, jossa on homoja ja muita vähemmistön edustajia
Nyt meillä on sellainen
Täällä ei tuonmoista pelleilyä hyväksyttäisi koskaan.
Kaikki sopii kunhan saadaan SDP:n kommunistit vallasta pois.
Tanskassa demari-puolue käänsi ulkomaalaispolitiikkansa Kansapuolueen linjoille ja voitti vaalit. Nuiva mamu-linja jatkui myös vaalien jälkeen.
Sama kehitys on edessä myös Ruotsin ja Suomen demaripuolueissa. Pohjola muuttuu.
Mutta kun kepu ei tue, joten kaatuisi eka viikolla epäluottamuslauseeseen.
"Mutta kun kepu ei tue, joten kaatuisi eka viikolla epäluottamuslauseeseen."
Tuskin kaatuisi. Kepu on >5% puolue ensi vaalien jäjkeen.
RuåtsiPersut ovat Kristofferssonin fillarin apupyörinä 🤣
Jätetään nämä hallituspaikat Putinin päätettäväksi, hänhän tulee ottamaan lähikuukausina Suomen hallintaansa.
Se olisi kyllä suotavaa puhdistais vähän ilmapiiriä
Olisikin tositervettä että Bile-Sannan kopla joutuisi päätöksiä tehdessään kuuntelemaan järjen ääntä oppositiosta.
Tämän terveellisyyden esti KUSTApuolue lähtemällä tukemaan kaikkea vihervassujen järjenvähyyttä.
Ei kahta sanaa demarit ensi kaudella piipittää oppositiossa
Jätä se Liike Nytin oligarggiporukka ja Jokerien tuhoajat pois laskuista. Siihen ei ole luottamista.
Enemmän kuin Kepuun. Kepu pettää aina
eikä liiemmin persuihinkaan. marin II jatkaa 2023.
Kepu petti oikeiston menemällä hallitukseen kommareiden kanssa
Ruotsi pudotti kiintiöpakolaisten määrän 900. Oli yli 6000. Suomessa kaksinkertaistettu 750 aina 1500. Ruotsi ottaa melkein puolet vähemmän kiintiöpakolaisia. Hyvä Suomi.
Suomi voi nyt siis pudottaa kiintiöpakolaisten määrän 500 tulijaan.
Ruotsidemokraatit eivät ole oppositiossa, jos tukevat hallituspuolueita.
Oppositio vastustaa hallitusta.
Jos ei ole hallituksessa on oppositiossa. Hallitusta tukeva oppositio ei äänestä hallitusta vastaan.
Suomessa hallitukseen päädytään vaalimenestyksen ja yhteistyökyvyn perusteella. Tulossa todennäköisimmin sinipunahallitus apupuolueilla.
KOK SDP RKP VIHR todennäköisin koalitio
Purrasta pääministeri
Ruotsin poliittinen järjestelmä on pelkä vitsi. Pääministeri on puolueesta joka tuli vasta kolmanneksi, hallituksen vaikutusvaltaisin puolue ei edes virallisesti ole hallituksessa mukana eikä sillä ole ministereitä.
Muutenkin hallitus on heikko ja saattaa kaatua jo heti ensimmäiseen luottamusäänestykseen koska hallituksessa mukana olevat liberaalit vihaavat ruotsidemokraatteja ja pitävät sitä jopa poliittisena päävastustajanaan.
Liberaalit vaihtaa pian blokkia. Keskustahan teki sen jo aiemmin.
Näin tulee tidennäköisesti käymään
Niille suomalaisille porvareille jotka ajattelevat että yhteistyö natsisikojen kanssa on mahdollista kunhan vain saadaan oikeistohallitus, sanon: Ihmisoikeudet eivät ole kaupan, niitä ollaan valmiit puolustamaan vaikka sodalla.
PS ei ole natsipuolue. SDP (=sosiaalifasistit) on
Anna natseille pikkusomi, niin ne vie koko käden. Nähty Saksassa 1933.
Ei kai Putinin kavereiden kanssa huoranneen Harkimon puolue pääse enää ensi vaaleissa eduskuntaan? Eihän sitä voi äänestä kuin putinistit.
Harkimo on paras. Käyttää omaa eikä veronmaksajien rahaa