https://moottori.fi/ajoneuvot/jutut/koeajo-hyundai-nexo-puhutaanko-hetki-vedysta/
Koeajo: Hyundai Nexo – puhutaanko hetki vedystä?
Vetyauton myyminen tankkausasemattomassa maassa saattaa kuulostaa hullulta, mutta teollaan Hyundai haluaa herätellä vetykeskustelua Suomessa. Hyvää: vedyn kätevyys, tavallisuus, tilat. Huonoa: tankkausverkoston puuttuminen, akkupohjaiset kilpailijat.
2018 esitelty Hyundai Nexo on korealaismerkin vetypolttokennoauto jo toisessa polvessa. Nyt auto on hinnastossa ja tilattavissa myös Suomessa – maassa, jossa ei ole ainuttakaan vetytankkausasemaa.
Eikö porvarit suomessa osaa ottaa vedystä voittoja? Nexo on valmis jo
8
85
Vastaukset
- Anonyymi
Kuinka kauan tuollaisen Nexon tankkaaminen kestää?
- Anonyymi
niin kauan kuin ST 1 ja Anttonen tekee asialle jotain
- Anonyymi
2018 esitelty Hyundai Nexo on korealaismerkin vetypolttokennoauto jo toisessa polvessa. Nyt auto on hinnastossa ja tilattavissa myös Suomessa – maassa, jossa ei ole ainuttakaan vetytankkausasemaa.
2023 asemat tulee
- Anonyymi
Vedyn oli tarkoitus olla välivaihe siirryttäessä sähköiseen autoiluun.
Mutta akut ehtivät kehittyä niin paljon, ettei vetyautoilulle ole tilaa markkinoilla.- Anonyymi
Sallassa ymmärretään asiat moskovan tavalla
- Anonyymi
Anttonen st1?
- Anonyymi
ajankohtainen ykkönen
- Anonyymi
Ainahan noita kaikenlaisia yrityksiä ja virityksiä tehdään ja sillä haetaan huomiota.
Taitaa kuitenkin olla ettei vety tule laajempaan käyttöön ainakaan tämän vuosikymmenen tai tuskin edes seuraavankaan aikana.
Vetyä on tutkittu ja moottoreita rakennettu jo jokusen kymmenen vuotta ja huonolla menestyksellä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh422442Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423012014- 221826
- 241605
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘241445- 431338
- 1001329
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391285Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta371181- 361046