Miksi käyttää mijardeja turhiin aseisiin

Vain Ydinaseella on tarvittava vaikutus estää toisen rajan yli tulemisen
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Suomessakin oltaisiin säästetty rutkasti kun olisi hommattu atomijytkyt ja ilmoitettu että meillä ei ole armeijaa, joten jos meitä uhataaan tulee jytkystä.

Äänestä
  • Noi jytkyt on niin kovia ettei esimerkiksi ruotsikaan välttämättä hyväksyisi sitä että suomi edes itse puolustus tarkoituksessa käyttäs jytkyä.
    Joutus periaatteessa suomalaiset päättäjät sotaoikeuteen jos ruottalaiset tai norjalaiset sais säteilyä suomen jytkystä.
    Ja suomalainen päättäjähän ei tuollaista riskiä uskaltas ottaa että saattas sota oikeuteen joutua.

    Toi on vähän niinkun annettas jollekkin horolle automaattiase ja sinko millä voi puolustautua jos se koitetaan raiskata. Tulis liian kalliiksi sen pimpin turvaaminen muille.

    Äänestä

Annetaan Natolle ydinasetukikohta Suomesta eikös se vanha viisaus ole että sotilaallinen tasapaino takaa rauhan ja tiettävästi meidän itäisellä rajanaapurilla on ydinaseita joten rauhan asiallahan siinäkin ollaan .

Äänestä
  • Naton kannatus 13%~

    Äänestä

Vastapuoli uhkaa käyttää ydinasetta jos sen aluetta uhataan ja kumminkin hyökkää itse rajan yli mitä teet ?

Äänestä
  • "Vastapuoli uhkaa käyttää ydinasetta jos sen aluetta uhataan ja kumminkin hyökkää itse rajan yli mitä teet ?"


    Tosiasiahan nyt on se että mikään valtio ei käytä ydinaseita ei edes venäjä vaikka harhainen Putin haluaisikin sitä käyttää koska komentoketju on niin pitkä itse aseen laukaisuun ja tässä komentoketjussa on niin paljon ihmisiä jotka estävät presidentistä huolimatta laukaisun koska ovat ammatimiehiä ja tietävät paremmin mitä ydinase sodasta seuraa heille heidän lapsilleen tai lasten lapsilleen ja koko ihmiskunnalle .

    Tilannehan on sitten toinen jos joku toinen taho on aloittanut ydinsodan mutta ensilaukaisijaa kyseiselle aseelle ei ole se on sama kuin annettaisiin ihmiselle pistooli käteen ja ilmoitettasiin ammu läheisesi ja itsesi....koska ydinsodan aloittaminen on itsemurha.

    Äänestä

  • Ei tuollainen tilanne itsestään synny kyllä päättäjiksi ois pitänyt siellä Ukrainassakin valita henkilöt jotka nyt ainakin siihen kykenee ettei maa sotaan joudu.
    Ja kun sitten olivat valinneet paskat päättäjät niin olisivat kuunnelleet mitä venäjä halusi. Toimittaneet putinille sen homo-jutskun jne. Ja mitään sotaa ei sielläkään olisi.
    Tänäkään päivänä en näe mitään syytä miksi ukraina sotii. Venäjällä tietysti hyvä syy ukraina uhonnut liittyä natoon jne.

    Äänestä

Ukraina ei hyökännyt eikä halunnut sotaa Putin hyökkäsi ja halusi sotaa eli minkä maan olisi pitänyt valita johtajansa toisin ja harhainen Putin ei piittaa ihmishengistä tapattanut jo omiaankin jo 65 000 joten hän jos joku voi kyllä käyttää taktisia ydinohjuksia häpeilemättä keksii kyllä minkä takia

Äänestä

Hvetin tyhmää yksinkertaistamista.

Äänestä

semmoset laseraseet kannattis ostaa niinku star warsissa. ekoloogiset ja pieni hiilijalanjälki, kelpais varmaan vihreillekki

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Vain Ydinaseella on tarvittava vaikutus estää toisen rajan yli tulemisen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu