Miksi lihan himot eivät lähde pois

Anonyymi-ap

Vaikka olen monta kertaa tätä rukouksessa pyytänyt?

67

431

    Vastaukset 67

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Israel on esimerkki kuinka kansa himoitsi Egyptin lihapatoja erämaassa.

      • Anonyymi

        No, miksi himoitsi - onko sinulla sitten ratkaisu tämä veganius?
        Daavid - jätti surussa liharuan väliin. Mutta, kun suruaika oli ohi, hän taas söi liharuokaa.
        Mutta, löytäisitkö tuon Egyptin lihanhimon syihin mielenkiitoista näköalaa?

        Onko Manna- liian puisevaa, aina sitä mannaa! Onhan se manna-astia edelleen arkissa ja kun mennään viimeiselle tuomiolle - arkki on taivaassa avoinna, jossa on tämän manna-astia, lain taulut ja Aaronin opetussauva, ovathan ne mallinnus ollut tuolla Tabernaakkelissa!

        Egypti - monijumalaisuus on orjuuden opetuskuva - kenttä, joka sanoittaa raamatun näköistä opetusta. Olisiko siinä tämä lihapadan porinat jotensakin opettamassa halullisuudesta muuhun, kuin tähän mannaan.
        Joskushan erämaa tuntuu kuivalta paikalta, kun matkataan luvattuun ja jopa käärmeitä on pureskelemassa, ja ainut apu on vaskikäärme - tolpanokassa, jopa niin, että siihen pitää katsoa, jotta myrkky käärmeenpuremasta parantuu.

        Eikös raamatun manna ole mielenkiintoinen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No, miksi himoitsi - onko sinulla sitten ratkaisu tämä veganius?
        Daavid - jätti surussa liharuan väliin. Mutta, kun suruaika oli ohi, hän taas söi liharuokaa.
        Mutta, löytäisitkö tuon Egyptin lihanhimon syihin mielenkiitoista näköalaa?

        Onko Manna- liian puisevaa, aina sitä mannaa! Onhan se manna-astia edelleen arkissa ja kun mennään viimeiselle tuomiolle - arkki on taivaassa avoinna, jossa on tämän manna-astia, lain taulut ja Aaronin opetussauva, ovathan ne mallinnus ollut tuolla Tabernaakkelissa!

        Egypti - monijumalaisuus on orjuuden opetuskuva - kenttä, joka sanoittaa raamatun näköistä opetusta. Olisiko siinä tämä lihapadan porinat jotensakin opettamassa halullisuudesta muuhun, kuin tähän mannaan.
        Joskushan erämaa tuntuu kuivalta paikalta, kun matkataan luvattuun ja jopa käärmeitä on pureskelemassa, ja ainut apu on vaskikäärme - tolpanokassa, jopa niin, että siihen pitää katsoa, jotta myrkky käärmeenpuremasta parantuu.

        Eikös raamatun manna ole mielenkiintoinen.

        Anteeksi, ei Daavid- vaan Daniel - jäi edelliset tekstinimet haasteeseen elämään.
        Siis puhutaan Danielin lihapadan paastosta, suruaikana


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Anteeksi, ei Daavid- vaan Daniel - jäi edelliset tekstinimet haasteeseen elämään.
        Siis puhutaan Danielin lihapadan paastosta, suruaikana

        Hörppäsin aamukahvin kupista, pitää kahdeksaksi lähteä ja viedä savottaa tekijöille.
        Mutta, jotta lukija pääsee matkaan Danielin paastoon ja lihapadalle, otetaan kirjoitukset matkaan, ettei aivan jäädä vegaaniksi tällepäivälle.

        Persian kuninkaan Kooreksen kolmantena hallitusvuotena ilmoitettiin sana Danielille, jota kutsuttiin Beltsassariksi; ja se sana on totuus ja merkitsee suurta vaivaa. Ja hän ymmärsi sanan, ja hän käsitti näyn. Niinä päivinä minä, Daniel, >>>murehdin kolmen viikon päivät. Herkullista ruokaa minä en syönyt, >ei liha eikä viini<< tullut minun suuhuni, enkä minä voidellut itseäni öljyllä, ennenkuin kolmen viikon päivät olivat loppuun kuluneet. <<<(Dan 10:1-3)

        ts. Danielin veganius oli määräaikainen, jossa lihakin oli paaston mukaan pois.
        Kun aika oli loppuu kulunut, Danielin suussa tavattiin myös liharuoka.

        Mitä sitten puhutaan Egyptin lihapadoista, se on eri tarkoitusperä opetus. Siinä ei opeteta vegaaniuteen.


    • Anonyymi

      Nyt et ala kerjäämään kyllä sääliä 😉

    • Anonyymi

      Lähtevät ne ihan varmasti. Sadan vuoden kuluttua sinulla ei niitä luultavasti enää ole.

    • Anonyymi

      Juu samaa mietin kun selailen seutukunnan ilolintujen ilmoituksia. Täytyy ehkä taas varata tapaamisaika…

    • Anonyymi

      1 Vai ettekö tiedä, veljet - minä puhun lain tunteville - että laki vallitsee ihmistä, niin kauan kuin hän elää?
      2 Niinpä sitoo laki naidun vaimon hänen elossa olevaan mieheensä; mutta jos mies kuolee, on vaimo irti tästä miehen laista.
      3 Sentähden hän saa avionrikkojan nimen, jos miehensä eläessä antautuu toiselle miehelle; mutta jos mies kuolee, on hän vapaa siitä laista, niin ettei hän ole avionrikkoja, jos menee toiselle miehelle.
      4 Niin, veljeni, teidätkin on kuoletettu laista Kristuksen ruumiin kautta, tullaksenne toisen omiksi, hänen, joka on kuolleista herätetty, että me kantaisimme hedelmää Jumalalle.
      5 Sillä kun olimme lihan vallassa, niin synnin himot, jotka laki herättää, vaikuttivat meidän jäsenissämme, niin että me kannoimme hedelmää kuolemalle,
      6 mutta nyt me olemme irti laista ja kuolleet pois siitä, mikä meidät piti vankeina, niin että me palvelemme Jumalaa Hengen uudessa tilassa emmekä kirjaimen vanhassa.
      7 Mitä siis sanomme? Onko laki syntiä? Pois se! Mutta syntiä en olisi tullut tuntemaan muuten kuin lain kautta; sillä en minä olisi tiennyt himosta, ellei laki olisi sanonut: "Älä himoitse."
      8 Mutta kun synti otti käskysanasta aiheen, herätti se minussa kaikkinaisia himoja; sillä ilman lakia on synti kuollut.
      9 Minä elin ennen ilman lakia; mutta kun käskysana tuli, niin synti virkosi,
      10 ja minä kuolin. Niin kävi ilmi, että käskysana, joka oli oleva minulle elämäksi, olikin minulle kuolemaksi.
      11 Sillä kun synti otti käskysanasta aiheen, petti se minut ja kuoletti minut käskysanan kautta.
      12 Niin, laki on kuitenkin pyhä ja käskysana pyhä, vanhurskas ja hyvä.
      13 Onko siis hyvä tullut minulle kuolemaksi? Pois se! Vaan synti, että se synniksi nähtäisiin, on hyvän kautta tuottanut minulle kuoleman, että synti tulisi ylenmäärin synnilliseksi käskysanan kautta.
      14 Sillä me tiedämme, että laki on hengellinen, mutta minä olen lihallinen, myyty synnin alaisuuteen.
      15 Sillä minä en tunne omakseni sitä, mitä teen; sillä minä en toteuta sitä, mitä tahdon, vaan mitä minä vihaan, sitä minä teen.
      16 Mutta jos minä teen sitä, mitä en tahdo, niin minä myönnän, että laki on hyvä.
      17 Niin en nyt enää tee sitä minä, vaan synti, joka minussa asuu.
      18 Sillä minä tiedän, ettei minussa, se on minun lihassani, asu mitään hyvää. Tahto minulla kyllä on, mutta voimaa hyvän toteuttamiseen ei;
      19 sillä sitä hyvää, mitä minä tahdon, minä en tee, vaan sitä pahaa, mitä en tahdo, minä teen.
      20 Jos minä siis teen sitä, mitä en tahdo, niin sen tekijä en enää ole minä, vaan synti, joka minussa asuu.
      21 Niin huomaan siis itsessäni, minä, joka tahdon hyvää tehdä, sen lain, että paha riippuu minussa kiinni;
      22 sillä sisällisen ihmiseni puolesta minä ilolla yhdyn Jumalan lakiin,
      23 mutta jäsenissäni minä näen toisen lain, joka sotii minun mieleni lakia vastaan ja pitää minut vangittuna synnin laissa, joka minun jäsenissäni on.
      24 Minä viheliäinen ihminen, kuka pelastaa minut tästä kuoleman ruumiista?
      25 Kiitos Jumalalle Jeesuksen Kristuksen, meidän Herramme, kautta! Niin minä siis tämmöisenäni palvelen mielellä Jumalan lakia, mutta lihalla synnin lakia.
      ( Room. 7)

      s-seutulainen

      • Seutulainen on jo niin vanha ettei enää ota eteen edes jeesuksen kärsimystä ajatellessa ja dementoiduttuaan on unohtanut nuoruutensa himot.


    • Anonyymi

      Helluntailaissaarnaajatkin ymmärtävät seuroihin tulevien tyttöjen ja naisten lihan himon.

      • Anonyymi

        Ja sinä tunnet panettelijaherrasi sydämessäsi nimeltä. Mistä tiedän? Koska lihasi himo on panettelun herran aikaansaama. Sinä puhut, mitä hän käskee sinun puhuvan.
        Olet siksi orjan asemassa. Et vapaa, eikä Kristus kirkastu noista puheista,
        Olet varmaan vain pääkastelun tulos, vesipesu ei riittänyt puhdistamaan SINUN sydäntäsi


    • Anonyymi

      Kristittyjen seksuaalikielteisyys on Jasherin kirjan mukaan orjien osa. Orjat opetetaan korkeaan moraaliin.

      Mutta antiikin filosofian Totuus on : suurin onni elämässä on nautinto ja suurin ongelma on kärsimys.

      Entä jos Jumala tahtoo sinun olevan orjien yläpuolella kristinuskoa korkeammassa uskossa.

      Kristinusko on vasta viidennellä sijalla uskontojen joukossa.

      1. Antiikin Filosofia ja nykytiede
      2. Hindulaisuus
      3. Juutalaisuus
      4. Islam
      5. Kristinusko
      6. Jne.

      • Anonyymi

        En ole lukenut tuota kirjaa mutta sen sijaan olen lukenut historiaa. Jo 200-luvulla rupesi kreikkalais-roomalaisella alueella vaikuttamaan uskonsuunta, jossa askeettisuutta ja kaikenlaista kieltäytymistä erilaisista asioissa pidettiin hyveenä ja sen ajateltiin kasvattavan pyhyyteen. Näitä olivat mm tietyt ruoat ja juomat ja seksuaalisuuteen liittyvät asiat. Heijasteita tästä uskon suuntauksesta näkyi vielä katolisen kirkon alkuvuosina, kun kirkko pyrki hallitsemaan jäseniään hallitsemalla heidän seksuaalisuuttaan.

        On täysin kirkkokunnan raamatuntulkinnasta kiinni, kuinka kieltävää ja rajoittunutta heidän yhteisönsä jäsenten seksuaalisuus on. On monia kristittyjä kirkkokuntia, jotka eivät puutu millään tavalla jäsentensä kotona tapahtuviin seksuaalisiin tapoihin.

        Itse Raamatun teksti ei mm anna minkäänlaisia ohjeita tai käskyjä, joilla voitaisiin perustella tekstikriittisesti mm. suuseksi, anaaliseksi, erilaiset yhdynnän asennot, pornon katsominen, masturbaatio tai mikään muukaan seksin muoto. Kaikkien näiden kieltäminen on kulttuurin takaa tehtyjä tulkintoja Raamatusta.

        Otetaanpa kaksi esimerkkiä Raamatun tekstien vääristelystä.

        Älä tee huorin tarkoittaa sitä, että kaikenlainen seksi on kielletty avioseksiä lukuunottamatta.

        Väärin!

        Jos "Älä tee huorin" käskyä tarkastellaan puhtaasti hepreankielen käytön kannalta tekstikriittisesti, käsky tarkoittaa, ettei saa tehdä (avio)rikosta. Tarkemmin sanottuna avioliitossa oleva ei saa harrastaa yhdyntää avioliiton ulkopuolisen kanssa. Mitään muuta merkitystä itse tekstillä ei heprea kielessä ole. Se ei kiellä esiaviollista seksiä.

        "Älä himoitse lähimmäisesi vaimoa" tarkoittaa, ettei saa katsella ketään muuta naista, varsinkaan alastonta, kuin omaa vaimoa niin, että tuota muuta naista kohtaan herää seksuaalista kiinnostusta tai halua.

        Väärin! Käsky kuuluu:

        “Älä himoitse lähimmäisesi taloa. Älä himoitse lähimmäisesi vaimoa, älä hänen palvelijaansa, palvelijatartaan, härkäänsä, aasiaan äläkä mitään, mikä kuuluu hänelle.”” (2Moos 20:17, FinRK)

        "Älä himoitse lähimmäisesi vaimoa" ei sisällä hepreankielen tekstikriittisessä tarkastelussa minkäänlaista seksuaaalissävytteistä merkitystä.

        Vanhassa testamentissa on useita kohtia, joissa puhutaan kielteisen sävyyn himoitsemisesta mutta missään niistäkään himoita-sanaan ei liity mitään seksuaalista. Jos toisen vaimon himoitsemista pitäisi Raamatun kielenkäytössä seksuaalisena tekona, pitäisi sama tehdä myös muille himon kohteille eli talolle, härälle ja kaikelle, mikä lähimmäiselle kuuluu. Miten esimerkiksi taloa himoitaan seksuaalisesti?

        Kaikki lause-esimerkit Vanhassa testamentissa selkeästi osoittavat, että niissä mainittu himo on yksinkertaisesti toisen omaisuuden haluamista omaan käyttöönsä.

        Tästä myös Jeesus puhui, kun hän sanoi, että jos ajattelet toista naista himoiten, olet tehnyt jo huorintekemisen synnin mielessäsi. Tosiasiassa Jeesus tarkoitti, ettei pidä ajatella varastavansa toisen omaisuutta: naista. Sillä nainen oli tuohon aikaan lähes aina jonkun omaisuutta: isänsä taikka (avio)miehen. Jeesus siis sanoo, että jos ajattelet varastavasi toisen omistaman naisen, niin syyllistyt aviorikokseen. Tämä on täysin uusi tulkint Jeesukselta. Selkeä kiristys vanhaan käskyyn mutta ei kuitenkaan sen kummempaa, sillä olihan varastaminen jo muutenkin kiellettyä. Mutta nyt jo varastamiseen ajatteleminen tuli kielletyksi. Ja mikäs sen parempi neuvo onkaan, sanoohan Jaakob, että himo kypsyy kun sitä hellitään mikä lopulta johtaa syntiin ja lopulta, jos asialle ei mitään tehdä, kuolemaan.

        “14. Jokaista kiusaa hänen oma himonsa; se häntä vetää ja houkuttelee. 15. Kun sitten himo tulee raskaaksi, se synnyttää synnin, ja kun synti on kypsynyt täyteen mittaansa, se synnyttää kuoleman.” (Jaak 1:14-15, FinRK)

        Mikä synti himon raskaaksi tullessa syntyy? Niille, jotka ovat avioliitossa se on joko Älä tee aviorikosta taikka Älä varasta. Tuo synti tapahtuu vasta kun yhtyy toiseen naiseen tai varastaa hänet toiselta. Se ei synny pelkästään toisen naisen ihailemisesta taikka katsomisesta, oli siinä ajatuksissa mukana seksuaalisuutta tai ei, jos se vain sille tasolle jää.

        Tämänkään aiemmankaan perusteella alastomien naisten katsominen seksuaalisessa mielessä ei ole syntiä, kunhan se ei johda ajatukseen, että tuo toisen omistama nainen pitäisi mennä ottamaan omaan käyttöönsä.

        Mutta kirkkokunnat ovat vääristäneet Raamatun tekstejä omiin käyttötarkoituksiinsa. Eikä tämä ole ainoa esimerkki siitä.


      • Anonyymi

        Ei se ole seksuaalikielteisyyttä, jos ei halua huorata ympäriinsä.


    • Anonyymi

      Keksi jotain muuta ajateltavaa kuin seksi. Tuota tekniikkaa opetetaan jo avohoidossakin.

      • Anonyymi

        Missä avohoidossa? Mistä avohoidosta sinulla on tuollaisia kokemuksia?


    • Anonyymi

      Vaatisi raamattutunnin. Ei tällä palstalla. Ei pyhää koirille.

      • Anonyymi

        Ylimielistä!


    • Anonyymi

      Kyllä voi lähteä rukoilemattakin. Elämä on paljon helpompaa ja suoraviivaisempaa näin tapahtuessa.

    • Ei lihan himot menee pois, vaan ne Jumala kuolettaa Pojassa Ristillä.

      • Anonyymi

        Eivät tämän päivän ihmiset ymmärrä tuollaisia kuoletuksia.:)


      • Anonyymi kirjoitti:

        Eivät tämän päivän ihmiset ymmärrä tuollaisia kuoletuksia.:)

        Niinpä Rakas ! Kristikunta on liukkunut pois aidosta Pyhä Raamaun opista ja taistelevat oma taistelua syntiä ja himoja vastaan.


    • Siis ole kestävä Rukouksessa !!!
      Muista ettei Paavalinkaan himot lähteneet heti myöskään.

      • Runkkaaminen auttaa ihan yhtä hyvin, varttituntiin sen jälkeen ei liha himota lainkaan.


    • Anonyymi

      Siksi, koska todennäköisesti kuvittelet sellaisia ihmiselle luonnollisia Jumalan luomia ominaisuuksia lihan himoiksi, mitkä todellisuudessa eivät ole lihan himoja.

      Mihinkähän "lihan himoihin viittaat"?

    • Anonyymi

      Kristinusko ei ole moraalisen puhtauden opettaja ensimmäinen, vaan Nooa ja Aabraham 4000 vuotta sitten opettivat sitä niille, joista tahtoivat tehdä orjiaan.

      Tänä päivänä kristinusko on täynnä harhaa eikä osaa asiaa opettaa.

      Sen sijaan tiede ja YK sekä ihmisoikeuksien tuntemus tarvitaan. Pitää sisäistää Laki ja sana: Jokainen on tasa-arvoinen ja jokaisen ruumiillinen koskemattomuus on loukkaamaton.

      Kun sen ymmärtää ja sisäistää tulee halu lopettaa kaikki meditointi ja kuvittelu toisen ruumiillisen koskemattomuuden turmelemisesta eikä kuvatkaan ja televisio enää kiinnosta, koska ne tavallaan turmelee toisen oikeutta olla koskematon.

      Näin lain ja tieteen avulla voi tulla pyhäksi palvelijaksi eli orjaksi Jumalalle.

      Vielä pitää voittaa kateus Nooan ja Aabrahamin kaltaisia VAPAITA miehiä kohtaan, jotka ovat livenneet Jumalasta ja saaneet vapauksia.

      On hyvä asia olla Jumalan pyhäksi palvelijaksi pyrkimässä. Kristinusko ei heitä kykene tekemään, vaan tarvitaan korkeampi uskonto tai tiede. Raamattu ei asiaa auta, vaan Suomen laki , YK julistukset ja tiede.

      Shalom!

      • Anonyymi

        Koko ihmiskunta on Aadamista lähtöisin olevan perisynnin turmelema.
        Ilman Jeesusta Kristusta jokainen meistä on kadotuksen oma.
        Piste.

        s-seutulainen


      • Slalom⛷️


    • Sentakia on Ristinkuolema niin tärkeä. Meidän tulis päästä siihen kuoleman joka ON VOITTO.

      Ei himot erikseen otetaan pois ja liha jää. Ei ei . Liha Jumala kuolettaa Ristillä Hänen Pojassansa ja ollaan vapaita.

    • Anonyymi

      "Miksi lihan himot eivät lähde pois, vaikka olen monta kertaa tätä rukouksessa pyytänyt?

      Itse aiheutettu ongelma.

      • Anonyymi

        Niin, koska mitään lihanhimoja ei tarvitse vältellä.


    • Anonyymi

      1.Mooseksen kirja:
      1:28 Ja Jumala siunasi heidät, ja Jumala sanoi heille: "Olkaa hedelmälliset ja lisääntykää ja täyttäkää maa ja tehkää se itsellenne alamaiseksi; ja vallitkaa meren kalat ja taivaan linnut ja kaikki maan päällä liikkuvat eläimet."

      "lisääntykäät"

      Kun Jumala käski Aatamin ja Eevan lisääntyä, tarvittiin lisääntymiseen himoa, jonka Jumala heille myös antoi, joten se on meillä kaikilla, sekä ihmisillä, että eläimillä.
      Se on Jumalan lahja meille, eikä siitä noin vain pääse eroon.
      Miksi pitäisi?
      Jumala loi ihmisille myös kädet.
      Käytä kättäsi, äläkä kiusaa itseäsi ja Jumalaa!

      • Anonyymi

        Ja onhan niitä seksilelujakin. Itse käytän keinovaginaa ja liukuvoidetta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja onhan niitä seksilelujakin. Itse käytän keinovaginaa ja liukuvoidetta.

        Ja kun tuo tyytytyksen lähde on koko ajan käden ulottuvilla se ei suokkaan onnea ja autuutta, vaan orjuutta ja pakkomiellettä. Lihan himojen orjuus on väsyttävää ja tuhoaa ihmisen, ja lopulta johtaa jokapäiväisiin pakkoliikkeisiin joiden jälkeen on entistäkin väsyneempi. Samoin käy iänikuisen avioseksin kanssa, lopulta kaikki tuntuu sarjalta puolipakollisia pakkoliikkeitä.


    • Anonyymi

      Raamatussa on maallisesta mammonasta montakin juttua ja kuitenkaan niitä haalineita ei edes raamatussa tuomita.

      • Anonyymi

        Et sittten ole juuri Raamattuun tutustunut. Aloita vaikka näistä:
        ‭‭Evankeliumi Luukkaan mukaan‬ ‭12:13-21‬

        Ensimmäinen kirje Timoteukselle 6:3-10


    • Anonyymi

      Kun alkaa rakastaa Jumalaa enempi kuin sitä syntiä, himotkin lähtevät.

      Onkohan rukous ja raamattu jääneet? Jumala muuttaa sinua niiden kautta, kun vietät aikaa Herran edessä.

      Jos viettää aikaa lihapatojen ääressä, tuntee lihapadan tuoksu.
      Jos viettää aikaa Herran edessä, tuntee Kristuksen tuoksun.

    • Anonyymi

      Aliotuksen tekijälle:
      Älä yritä tehdä itseäsi tunteettomalsi, ei se ole tarkoitus.

      Jos pidät syntinä sitä, että pidät jotakin viehättävänä, niin olet ymmärtänyt asian väärin. Sinunhan pitäisi iloita kaikesta kauniista, myös ihmisistä. Sano mielessäsi: "Ihanaa että Jumala on tehnyt niin viehättäviä ihmisiä!" Silloin sen sijaan, että rupeaisit taistelemaan itseäsi vastaan, tunnetkin kiitollisuutta Luojaa kohtaan. Ole itsekin sellainen rakastettava olento, joka tuo auringonpaistetta toisille. Anna positiivisia kommentteja, esimerkiksi että oli kiva nähdä taas. Tällä tavoin saat itsellesi ystäviä, ja et ainoastaan rakasta, vaan saat rakkautta osaksesi.

      Rakkaus on kiitollisuutta ja toivomus että toinen olisi onnellinen.

      Himo on sitä. että haluaa itselleen sitä mikä kuuluu toisille, toivoen täten saavuttavansa onnen. Sitten kun on saanut mitä halusi, tekeekin mieli jotain muuta.
      Himo ei koskaan saa tarpeekseen.

      Rukoile siis seuraavan kerran kiittäen kaikesta mitä olet saanut voidaksesi iloita ja voidaksesi tehdä toiset onnellisiksi. Äläkä yritä poistaa itsestäsi sitä kaipausta jota tunnemme toisiamme kohtaan. Toiset kaipaavat sinun seuraasi, jos olet aurinkona heille.

    • Anonyymi

      Eikös niille kiertäville lahkosaarnaajille annettu/uhrattu nuori tyttö peiton alle jalkkojen lämmittäjäksi?

    • Anonyymi

      Jos kätesi viettelee sinua, leikkaa se pois. Jos pilisi viettelee sinua, leikkaa se pois. Job done!

      • Anonyymi

        Pilin poiston jälkeen voi tulla tyttömäinen olotila. Ojasta allikkoon.


      • Anonyymi

        Aha? Pililläsikö sinä ajattelet? Seksi lähtee aivoista, kuten kaikki muukin.


    • Anonyymi

      Siksi, koska evoluutio on johtanut siihen, että miehellä on heppi ja naiselle toosa ja niitä on tarkoitus käyttää.

    • Anonyymi

      Lihan syönnin himot olen karkoittanut kun tiedosti lihan kärsimyksen sen eläessä ja pelon kuollessa!Ymmärsin tulevani paremmaksi ja empaattisesti valmiimmaksi ihmisenä!
      Hurjastelu alapään himoilla on nähtävissä esim. Afrikassa ja Aasiassa,että jotain olisi tehtävä?

    • Anonyymi

      "Niin en nyt enää tee sitä minä, vaan synti, joka minussa asuu."

      ... synti, joka minussa ASUU!

      Mikä synti Paavalissa, hänen kirjoittaessaan, asuu?
      Siis - EI ASUNUT, vaan EDELLEEN ASUU!!

      PERISYNTI/SYNNIN JUURI!
      Niin kuin asuu kaikissa muissakin uskovissa ihmisissä.
      Synti pysyy lihassamme loppuun asti.
      Se ei meistä poistu tämän maallisen vaelluksemme aikana.
      Voi sanoa, että uskova ihminen on luopunut synnistä, mutta synti ei ole luopunut hänestä.
      Kun Paavali tämän tilan itsessään tunnustaa, kuinka ylipäätään kukaan voi kuvitella saavuttavansa täydellisen synnittömyyden tässä ajassa!?

      14 Sillä me tiedämme, että laki on hengellinen, mutta minä olen lihallinen, myyty synnin alaisuuteen.
      15 Sillä minä en tunne omakseni sitä, mitä teen; sillä minä en toteuta sitä, mitä tahdon, vaan mitä minä vihaan, sitä minä teen.
      16 Mutta jos minä teen sitä, mitä en tahdo, niin minä myönnän, että laki on hyvä.
      17 Niin en nyt enää tee sitä minä, vaan synti, joka minussa asuu.
      18 Sillä minä tiedän, ettei minussa, se on minun lihassani, asu mitään hyvää. Tahto minulla kyllä on, mutta voimaa hyvän toteuttamiseen ei;
      19 sillä sitä hyvää, mitä minä tahdon, minä en tee, vaan sitä pahaa, mitä en tahdo, minä teen.
      20 Jos minä siis teen sitä, mitä en tahdo, niin sen tekijä en enää ole minä, vaan synti, joka minussa asuu.
      21 Niin huomaan siis itsessäni, minä, joka tahdon hyvää tehdä, sen lain, että paha riippuu minussa kiinni;
      22 sillä sisällisen ihmiseni puolesta minä ilolla yhdyn Jumalan lakiin,
      23 mutta jäsenissäni minä näen toisen lain, joka sotii minun mieleni lakia vastaan ja pitää minut vangittuna synnin laissa, joka minun jäsenissäni on.
      24 Minä viheliäinen ihminen, kuka pelastaa minut tästä kuoleman ruumiista?
      25 Kiitos Jumalalle Jeesuksen Kristuksen, meidän Herramme, kautta! Niin minä siis tämmöisenäni palvelen mielellä Jumalan lakia, mutta lihalla synnin lakia.
      ( Room. 7)

      P. S. Me emme ole syntisiä siksi, että teemme syntiä. Syntiä me teemme, koska olemme SYNTISIÄ.

      s-seutulainen

      • Anonyymi00049

        s-seutulainen, sinä jumalaton kiusaaja olet syntinen. Mikä sinä synnissä elävä, joka ei ole kosklaan kääntynyt Jumalan puoleen, olet opettamaan Sanaa?
        Pietari varoitti: vaikka niissä (Paavalin opetuksissa) tosin on yhtä ja toista vaikeatajuista, jota tietämättömät ja vakaantumattomat vääntävät kieroon niinkuin muitakin kirjoituksia, omaksi kadotuksekseen.
        Vääristit Paavalin opetusta: Paavali ei puhunut elämästään Jeesuksen seuraajan, vaan kokemuskistaan ennen kääntymystä!


      • Anonyymi00050

        Miksi puhu me-muodossa? Jeesuksen verellä pestyt eivät ole niin kuin sinöä väärä maailman ihmnen, s-seutulainen!


      • Anonyymi00051

        Syntisyytesi todistaminen paljastaa, että sinä s-seutulainen, palvelet syntiä ja olet syntinen eli maailman ihminen, joka palvelee tämän maailman ruhtinasta, etkä ole Jumalalle kelvollinen, vaan olet ilman toivoa ja ilman Jumalaa maailmassa. kun olitte synnin palvelijoita, niin te olitte vapaat vanhurskaudesta.
        Raamattu ei ilmoita ihmistä, joka on puolen päivään aikaan syntinen ja illalla pyhä, taas aamulla syntinen ja päivällä pyhä. Normaali järkikin sanoo opin: samaan syntinen ja pyhä, olevan mielettömyyttä.
        Synnin palvelijat, ne jotka todistavat olevansa syntisiä, ovat totta tosiaan syntisiä, eivät pyhiä.
        Pysähdyt aina samaan eli todistat sydämesi tilan: Jos sanomme, ettei meillä ole syntiä, niin me eksytämme itsemme, ja totuus ei ole meissä.
        Peite on sydämesi päällä, eikä Jumalan kirkkaus valaise sinua: jos meidän evankeliumimme on peitossa, niin se peite on niissä, jotka kadotukseen joutuvat,
        s-seutulainen, et ole koskaan astunut Jumalan valtakuntaan ja kokenut niin kuin Sana jatkaa: hän antaa meille synnit anteeksi ja puhdistaa meidät kaikesta vääryydestä.
        Jumala varoittaa 'syntiset uskovat' harhaopista: Lapsukaiset, älköön kukaan saako teitä eksyttää. Se, joka vanhurskauden tekee, on vanhurskas, niinkuin hän on vanhurskas.


    • Anonyymi

      Mistä lähtien uskovaisista tuli elämälle vieraita? Ei Jumala teitä ihmisyydestä pelasta. Sen kanssa on vain opittava elämään niin, ettei vahingoita itseä ja muita.

    • Anonyymi

      > Vaikka olen monta kertaa tätä rukouksessa pyytänyt?

      En tietä mitä tarkoitat "lihan himoilla", mutta, kannattaa miettiä miksi et halua niiistä päästää irti. Sen jälkeen kannattaa miettiä, miksi olisi hyvä päästää niistä irti, jonka jälkeen se on helpompaa.

    • Anonyymi00047

      Naisenhimon menetys ois kyllä iso helpotus monenkin elämälle. Ei vissiin kaikki tartte seksuaalisuutta nääs, se aiheuttaa vaan turhaa kaipausta jossalojuminen tahmeuttaa elämän

    • Anonyymi00048

      pitää kai nyhtää itsestään irti kaikki jäsenet joilkla voi tehdä syntiä, viimeisienä aivot

    • Demokrates

      Liha puhuu.🥩

    • Anonyymi00052

      Älä keskity lihan himoihin, mitä lienevätkään, vaan tee niin kuin Sana kehottaa: silmät luotuina uskon alkajaan ja täyttäjään (täydelliseksi tekijään), Jeesukseen, joka hänelle tarjona olevan ilon sijasta kärsi ristin, häpeästä välittämättä, ja istui Jumalan valtaistuimen oikealle puolelle.
      Jos olet uskossa Jeesukseen, niin jätä kamppailu lihan himoja vastaan. Taistelun sijaan usko, se mitä on kirjoitettu:
      kun tiedämme sen, että meidän vanha ihmisemme on hänen kanssaan ristiinnaulittu, että synnin ruumis kukistettaisiin, niin ettemme enää syntiä palvelisi;
      Mutta jos olemme kuolleet Kristuksen kanssa, niin me uskomme saavamme myös elää hänen kanssaan,

    • Hae ammattiapua. Rukoilu on ajanhukkaa ja vain pahentaa uskonnon aiheuttamaa traumaasi. Lukutaitoinen ymmärtää, että näissäkin raamatunpaikoissa valehdellaan:

      Jos te pysytte minussa ja minun sanani pysyvät teissä, voitte pyytää mitä ikinä haluatte, ja te saatte sen.

      Totisesti, totisesti: joka uskoo minuun, on tekevä sellaisia tekoja kuin minä teen, ja vielä suurempiakin. Minä menen Isän luo, ja mitä ikinä te pyydätte minun nimessäni, sen minä teen, jotta Isän kirkkaus tulisi julki Pojassa. Mitä te minun nimeeni vedoten pyydätte minulta, sen minä teen.

      • Anonyymi00053

        Ei siihen ole olemassa mitään apua jos pakonomaisesti jankuttamalla herjaa muita ihmisiä eikä näe heissä mitään hyvää, vaan pelkkää pahuutta ja syntiä.

        Ei sille kallonkutistaja voi mitään jos menee hänen luokseen herjaamaan häntä, että mikä konitohtori oikein kuvittelet olevasi ja näkevästi ihmisen pään sisälle, kun Raamattu sanoo että tuollainen viisaus on pelkkää hulluutta.

        Se pistin vain täytyy kärsiä lihassa.


    • Anonyymi00054

      Ne vain vahvistuvat pyytäessä. Ajattele jotakin muuta tai ole ajattelematta mitään. Tosin tulos on sama, pyrkiminen vain vahvistaa tahtojaa.

      Haukikin ui katiskaan juuri kutuaikana.

    • Anonyymi00055

      Jos nyt lihan himolla tarkoitat seksuaalisuutta, niin silloin taistelet itseäsi vastaan.

      Se, joka teki seksuaalisuudesta häpeällisen asian, ei ole Jumala!

      Muistathan, kuinka Aadamilta kusyttiin: "Kuka sinulle sanoi, että olet alasti?
      Se että sielunvihollinen on saanut meitä pitämään seksuaalisuutta häpeällisenä, on myös tehnyt rakkaudesta häpeällisen asian. Toisaalta meitä kehotetaan nimen omaan rakastamaan!

      Kun rakkautta pidetään häpeällisenä, silloin ei enää haluta halata tavatessa, ei pussate poskelle, ei edes istuita olkapäät yhdessä. Sen sijaan yritetään pitää kaikki hellät tunteet piilossa.

      Tästä aiheutuu ristiriitaisuus ihmisen itsensä kanssa: me kaipaamme hellyyttä, rakastamista ja rakastelua, mutta samalla häpeämme ja pidämme sitä syntinä.
      On korkea aika hyväksyä, että meidät on luotu rakastamaan.

      Tarkoitus oli, että kaikilla olisi puoliso, kaikki olisivat helliä toinen toiselle. Jos joltakin puuttuu puoliso, toisten pitäisi osoittaa sellaiselle vielä enemmän rakkautta.

      Ei rakkaus ole himoa, vaan pyrkimystä tehdä toinen onnelliseksi.

      Ja kun olet yksin, älä taistele itseäsi vastaan, vaan hyväksy itsesi, haaveile kuvitellusta puolisostasi, ja pidä huolta siitä, että saat tyydytyksen.

      Naiset eivät voi estää kuukautiskiertoaan, heihin vaikuttavat hormoonit eri lailla tuona aikana. Miehille muodostuu siemennestettä koko ajan lisää, ei se lopu kuluttamalla. Nauti siitä, että olet ihminen. Ole sellainen kuin sinut on luotu ja ole kiitollinen. Vai haluatko yhä juosta piiloon ja hävetä itseäsi?

      Kiitä luojaasi siitä, että sinut on luotu seksuaaliseksi olennoksi, ja että sinäkin voit rakastaa, eikä sinun tarvitse pyrkiä erakoksi.

      • Anonyymi00059

        Mitäs siihen sanot mitä raamattu kertoo asioiden hoitamisesta, muistitko sitä puolta ollenkaan!?


    • Anonyymi00057

      Jumala ei vastaa koska se ei ole olemassa.

    • Anonyymi00058

      Ei jumala nyt ala nollamaan omaa tekemäänsä, ymmärrä nyt että kaikki meni pilalle syntiinlankeemuksessa.
      Ei ollut mitään himoja Eevalla ja Aatamilla siihen asti kun alkoivat omenansyöntiin !

      Mieti asiaa !

      • Anonyymi00060

        Ei ne olisi himoinnut omenaa jos himoja ei olisi ollut. Omena olisi jäännyt syömättä.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      58
      1412
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      27
      1030
    3. 78
      899
    4. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      64
      778
    5. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      69
      754
    6. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      722
    7. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      685
    8. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      89
      680
    9. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      11
      652
    10. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      636
    11. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      595
    12. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      562
    13. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      559
    14. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      100
      558
    15. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      550
    16. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      33
      504
    17. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      503
    18. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      18
      492
    19. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      36
      475
    20. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      37
      471
    Aihe