E-pillerit ja sydämen tykytys

Eli onko kenellekään tullut e-pillereistä sydämen tykytystä? Mulla joskus sydän lyö lähemmäs 100kertaa/min ja joskus enemmänkin. Yleensä n.80 kun tykyttää. Mietin, että kuinka tod.näk että johtuu pillereistä? Toisaalta sitä ei ole aina ja enempi silloin kun jokin jännittää. Haluaisin kokemuksia asiasta? Kannattaisko pitää taukoa pillereiden kanssa?
53183
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Niin olen käyttänyt pillereitä n. 3 vuotta ja vasta nyt viimeisen vuoden aikana on tykytellyt...

Äänestä
  • mikä on paras tehdä ja sielun rauhan tykytyksille.

    Äänestä

voi siis hyvin olla ihan normaalia rytmihäiriöö, jota on nuorilla varsin paljon. jos nimimerkin perusteella olet 19v.? mulla itsellänikin on välillä tykytystä(syön pillereitä, oli jo ennnen pilsuja)
Tärkeämpää on, onko rintakipuja? entäpä pohjekipuja, tai hengitysvaikeuksia?

Äänestä

Voi olla myös verenpainetta. Itse söin Melianeja 4 vuotta, ja loppuajasta tuli sama vaiva. Vaihdoin Yasmineihin koska alapaine oli aika korkealla. Mene vaikka ehkäisyneuvolaan, ja pyydä mittuuttamaan verenpaine, epäilen todella että voi johtua siitä.
Mullakin tämä paineongelma huomattiin papa-kokeen yhteydessä, ja ihan hyvä vain.Ja mulla siis ikää 24.

Äänestä
  • Mutta ei ole verenpainetta eikä muitakaan vaivoja, vaan ainoastaan tuota tykytystä silloin tällöin. Ei rintakipuja yms. kunhan vain tykyttää! Vois ehkä kokeilla jotain muuta pillerimerkkiä, mutta ärsyttää jos niistä tulee jotain muuta vaivaa esim. lihomista, finnejä jne... Täytyy miettiä ja käydä lääkärissä, että johtuuko tämä tykytys pillereistä vai mistä. Tosin olen käynyt tykytyksen takia lääkärissä, mutta en ole muistanut kysyä että johtuuko pillereistä. Vasta nyt olen ruennut miettimään pillereiden osuutta tähän. Lääkärit sanoneet, että turhaa jännitystä ja stressiä. Mutta kiitos vastauksista!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Niina19v. kirjoitti:

Eli onko kenellekään tullut e-pillereistä sydämen tykytystä? Mulla joskus sydän lyö lähemmäs 100kertaa/min ja joskus enemmänkin. Yleensä n.80 kun tykyttää. Mietin, että kuinka tod.näk että johtuu pillereistä? Toisaalta sitä ei ole aina ja enempi silloin kun jokin jännittää. Haluaisin kokemuksia asiasta? Kannattaisko pitää taukoa pillereiden kanssa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu