Sirkus Brexit:Tunarin vaihto vanhaan tunariin!

Anonyymi-ap

Enemmistö konservatiivipuolueen jäsenistä haluaa Britannian istuvan pääministerin Liz Trussin eroavan nyt, vain kuusi viikkoa sen jälkeen, kun puolue äänesti hänet Boris Johnsonin korvaajaksi puolueen puheenjohtajana ja pääministerinä. Asia käy ilmi brittiläisen YouGovin kyselystä.

Syyskuussa Truss voitti puolueen puheenjohtajakisassa ex-valtiovarainministeri Rishi Sunakin selvin lukemin. Nyt lokakuussa julkaistusta kyselystä kuitenkin käy ilmi, että 55 prosenttia vastanneista haluaa Trussin eroavan. 38 prosentin mielestä hänen tulisi jatkaa tehtävässään.

Silmiinpistävää kyselyssä on erityisesti se, että peräti 63 prosenttia näkisi ex-pääministeri Boris Johnsonin hyvänä korvaajana Trussille. Vastaajista kolmasosa pitää Johnsonia ykkössuosikkinaan seuraavaksi pääministeriksi, kun ex-valtiovarainministeri Sunakin kohdalla vastaava osuus on 23 prosenttia.

Truss erotti perjantaina valtiovarainministeri Kwasi Kwartengin tämän oltua virassa vain 38 päivää. Trussin hallitus on ollut keskellä kohua vastuuttomaksi kritisoidun talouspolitiikkansa takia. Pääministeri astui virkaansa vain reilu kuukausi sitten, syyskuun 6. päivänä.

Brittilehti The Times kertoi viime viikolla, että konservatiivipuolueessa suunnitellaan Trussin syrjäyttämistä. Lehden tietojen mukaan puolueessa oltaisiin käyty korkealla tasolla keskusteluja Trussin korvaamisesta joko Rishi Sunakilla tai Penny Mordauntilla. Nykyinen parlamentin alahuoneen johtaja Mordaunt sijoittui alkusyksyn jäsenäänestyksessä Sunakin jälkeen kolmanneksi.

YouGovin kyselyssä oli mukana 530 konservatiivipuolueen jäsentä ja se toteutettiin 17.–18. lokakuuta.

4

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sirkus Brexit-Britannian näytöksissä on jatkuva hulina.

      Johtaja vaihtuu liki päivittäin ja uusi on aina edellistä tyhmempi.
      Nykyinenkin perui kiireesti omat päätöksensä.


      Uutta yrittäjää etsitään vimmatusti.

      • Anonyymi

        Truss näkyy vielä sinnittelevän pääministerinä.

        Vahinko,että parlamentin alahuonetta esittävä mölyapinakööri on menettänyt sirkustirehtöörinsä.
        Nyt huuto ei lakkaa ollenkaan.
        Mutta kaikilla näkyy olevan hauskaa.
        Paitsi pääministerillä.


    • Anonyymi

      Nyt Truss sitten erosi.

      Sirkus jatkuu.

      Kyllä brexit on ihanaa!

    • Anonyymi

      BoJooing. Vieteriukko.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      84
      1656
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      269
      1561
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      271
      1298
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      1272
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      887
    6. 66
      854
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      65
      853
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      41
      836
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      831
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      44
      791
    Aihe