Maksuhäiriömerkinnän poistuminen

Anonyymi-ap

Tämä uusi laki mikä tulossa voimaan joulukuussa ei ole kaikille hyvä asia. Itse olen tahallisesti antanut pikku summan mennä oikeuteen asti, että saan tuon merkinnän enkä saisi otettua lainaa. Olen myös maksanut sen pois heti ettei tule muita kuluja. Tämä peliriippuvaisena tehty etten ottaisi lainaa jos heikko hetki tulisi.
Mutta nyt niin ei voi enää tehdä kun merkintä poistuu kun maksu suoritettu. Eikä viitsi antaa pikku summan turhaan mennä ulosottoon asti ja aiheuttaa turhia kuluja ja sen kautta se maksettaisiin pois myös kuitenkin. Tietääkö joku miten voisi saada merkinnän on vaikka pysyvästi? ja omaluottokielto ei auta koska sen voi itse ottaa pois.

3

357

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voit lähettää rahoituslaitoksille sähköpostipyynnön, että pistävät sinut kieltolistalle peliriippuvuuden takia. Varmaan suostuvat mielellään.

      Voit käydä kaikki lailliset rahanlainausputiikit läpi katsomalla aluehallintoviraston listaa https://avi.fi/documents/25266232/55294374/LA-VLV-rekisteri.pdf/0bfedee0-82d7-7e5f-6810-be0c1f95df83/LA-VLV-rekisteri.pdf?t=1663139652761 Rekisteriin on merkitty yhteensä 55 kuluttajaluotonantajaa, joista 5 harjoittaa vertaislainojen välittämistä. Rekisteriin on merkitty yksi ainoastaan vertaislainoja
      välittävä elinkeinonharjoittaja.

    • Anonyymi

      Merkintä voi poistua mutta ei pidä hyppiä ilosta jos merkinnän takana on oma toiminta!

      Se o vaan pitkä ja kaita tie edessä jotta saa ensin luottamuksen takaisin. Itse olen syntynyt 1970 luvun alkupuolella ja jos itse joutuisin kaidalle tielle nyt, niin olisi turha miettiä mitään alkua viiden vuoden päähän ja asian toteutumista 15 vuoden päähän.

      • Anonyymi

        Sinulla on niin paljon sanottavaa, että sinun pitäisi ehdottomasti kirjoittaa kirja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      78
      2480
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      42
      2106
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      28
      955
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      32
      837
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      788
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      640
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      6
      528
    8. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      505
    9. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      501
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      33
      472
    Aihe