Voiko olla niin, että täällä Suomessa ollaan niin läpikotaisin poliittisesti korrektia, että jopa tällaisessa tilansteessa, kun ollaan melkein sodassa jonkin maan kanssa, niin meillä poliittinen korrektius yhä vaatii, että edes vihollisesta ei saa käyttää mitään epäkorrektia nimitystä? Voi hellan lettas sentään jos näin on!?!
https://travellerism.files.wordpress.com/2010/09/ryssiakaatunut.jpg
Onko "ryssä" yhä kielletty sana Suomessa?
14
194
Vastaukset
- Anonyymi
Kysymyshän on siitä, saako natsia sanoa natsiksi ja ryssää ryssäksi?
- Anonyymi
Se on rasistinen loukkaus kuten Hurri, Norski, Sakemanni tai Gringo
- Anonyymi
Saako Kiinalaisia sano Kinky Chinkyiksi?
- Anonyymi
Aloittaja sanoo venäläisiä viholliseksi. Taidat olla NATO-miehiä. Itse en ole sodassa Venäjän kanssa.
- Anonyymi
Joppas joo. Putin sanoi Venäjän olevan sodassa länsimaitten kanssa.
Eli olet Putinin Venäjän vihullinen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joppas joo. Putin sanoi Venäjän olevan sodassa länsimaitten kanssa.
Eli olet Putinin Venäjän vihullinen.En ole vienyt aseita Ukrainaan, sotikoot ne, jotka ovat.
- Anonyymi
Putin on itse kertonut Venäjän olevan sodassa länttä vastaan. Valehteliko Putin siis?
- Anonyymi
Alhaalla riippuvat mädät hedelmät nimittää heitä noin r Putoavat alas omiin typeryyteensa.
- Anonyymi
Entäpä swedupellet?
Hehän kutsuvat meitä "finneiksi"..
He itse ovat siis swennejä? - Anonyymi
Ryssä sanan käyttö esim. tällä alustalla johti aiemmin yleensä kommentin tai aloituksen poistoon. Ukrainan konfliktin alkamisen jälkeen sanaa on saanut käyttää vapaasti.
- Anonyymi
...ja natsiksi, fasistiksi, rasistiksi jne. on saanut haukkua vapaasti. Perussuomalaisten herjaamista, esim. h*oriksi, on saanut käyttää suhteellisen vapaasti. Huhtasaarta on usein nimitetty Huhtah*oraksi, eikä viestejä ole poistettu ilmoituksistakaan huolimatta. Hiljattain eräät vasemman laidan elämäntapahäiriköt kutsuivat myös Purraa sellaiseksi, eikä kommentteja poistettu. Kun Marinia, Ohisaloa, Tuppuraista yms. herjaa, viesteistä valtaosa lähtee nopeasti bittiavaruuteen. Alustan yksi ittumaisimmista (maksetuista?) trolleista, eli Moktar Gubta, on saanut vapaasti herjata ihmisiä, mutta häneen kohdistetut herjat poistetaan nopeasti. Yleisesti ottaen alusta on pitkälle mädätetty kaksoisstandardeilla.
- Anonyymi
On totta, että keskustelupalstojen nimittely on karannut käsistä.
- Anonyymi
Kertoo tämän hetken tilanteesta, että vihaa on joka palstalla. Pelko ja viha on huono yhdistelmä. Jos haluat tietää, kenen järjenjuoksua edelliset tunteet ohjaavat, tarvitsee vain katsoa kirjoituksista uhoavaa vihaa.
Analyyttisiä ja järkeviä pohdintoja ei sallita juuri lainkaan. - Anonyymi
Nykyisessä maailmantilanteessa ryssä-sana on aika kesy ilmaisu. Pitäisi harkita, voisiko Venäjän diktaattoria kutsua ihan virallisestikin sillä nimellä, jonka hän on Hitlerin esimerkkejä seuraamalla ansainnut. Siis Kremlin natsijohtaja.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2004373
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!422026- 631703
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331363Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581337Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93969SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26933Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10899Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170818Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186706