Ylinopeuskameroita Ruotsista sotilaiskäyttöön.
Suurvalta Venäjä varastaa kameroita
Anonyymi-ap
2259
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Ootko kateellinen? Miks et itse tee niin?
Ja sitä niin on viime kuukudet vähätelty Venäjän taitoja
Eikö ole yhtään kameraa vielä varastettu Suomesta ?
Ottamatta kantaa itse tapaukseen, kuulostaa kyllä melko surkealta vaivannäöltä kun kamerat nyt ei enää niin kauhean vaikeita ole hankkia kaupasta eivätkä maksa paljoa... Tuossa joskus aienmin nämä kamerat kiinosti itäeuroopan ja balkanin rosvoja, oliko syy jo tuolloin sama? Tietysti kansa joka nussii pesukoneita vanhuksia ja kantaa nuo juostessa mukanaan Moskovaan asti ,voi varmasti ihastua liikennekameraan ;-D Onhan tuossa laitteessa paljon natzimaisia piirteitäkin.
Mut jos niissä on samassa se tutka..
Taitaa olla taas niitä joidenkin höpölehtien levittämiä salaliittoteorioita.
Ei pitäis MV-lehden tai muiden vastaavien putinisti valehtelijamedioiden tasolle romahtaa.
Kahta venäläistä miestä epäillään yhdysvaltalaisen aseteknologian salaisesta välittämisestä Venäjän armeijalle. Pidätetyt venäläismiehet käyttivät väärennettyjä asiakirjoja ja kulissiyhtiötä ostaakseen hävittäjissä sekä ohjus- ja täsmäaseissa käytettävää teknologiaa, kuten puolijohteita ja prosessoreita.
NBC Newsin mukaan miehet lähettivät saamansa komponentit pakotteiden kohteena olevalle venäläiselle aseyhtiölle.
”Rikollisen suunnitelman kautta saatuja komponentteja on löydetty Ukrainan taistelukentällä takavarikoiduista venäläisaseista”, syyttäjät sanovat.
PBS News Hour kertoo, että Venäjälle yritettiin salakuljettaa jopa ydinaseisiin liittyvää teknologiaa. Salakuljettajat jäivät kuitenkin kiinni Latviassa, ja varastetut komponentit takavarikoitiin.
Aseteknologian välittäminen Venäjälle oli osa suurempaa operaatiota, johon liittyi muun muassa öljyn salakuljettaminen Venezuelasta kiinalais- ja venäläisyhtiölle. Samaan verkostoon kuuluneet rikolliset pesivät rahaa miljoonien dollareiden arvosta kryptovaluuttojen avulla.
Kansainvälisen verkoston jäseniä on syytteessä yhteensä seitsemän. Osa syytteistä liittyy laittomiin öljykauppoihin ja osa aseteknologian urkkimiseen. Pidätyksistä tehtiin muun muassa Saksassa ja Italiassa.
Itsenäisillä valtioilla on juuri tuo mahdollisuus. Ei niiden ole pakko kunnioittaa toisten valtioiden tekemiä päätöksiä ettei noita sais varastaa. Saattavat varastaa siellä noita koska Ruotsi uhonnut liittyvänsä natoon? Kai Ruotsi ymmärtää että päätöksistä voi ja useimmin joutuukin vastuuseen.
Monikaan autoilija tuskin pahana pitäisi tuollaista toimintaa suomessakaan.
Varastetut kamerat asennetaan droneihi. Omatekosia virityksiä varmaankin. Kamera ja joku pommi kiinni droneen.
"Omatekosia virityksiä varmaankin"
No shit sherlock!?
Saisivat viedä suomenkin kamerat niin saisimme ajella rauhassa
Kohta lähtee myös suomesta...
https://www.verkkouutiset.fi/a/ruotsissa-varastettu-satoja-nopeuskameroita-saatetaan-kayttaa-sodassa/#ae4d5408
Joku yksityinen poliisi on kehittänyt ylinopeutta valvovan firman. Kyllä siihen tarvitaan kamera.
Yritystä tai haaveita omasta komponenttituotannosta on:
https://muropaketti.com/tietotekniikka/tietotekniikkauutiset/venajalla-aiotaan-rakentaa-7-nm-litografiakone-olisi-valmis-2028/
Onnistuuko, aika näyttänee.
Ryssien synniksi keksitään mitä mielikuvituksellisempia tekoa. Kaikki uskovat totena koska ryssä on aina syyllinen. Todisteita ei tarvita.
Kun selvisi, että USA räjäytti kaasuputket, kieltäytyi Ruotsi koko aiheesta keskustelusta ja tutkimustulosten julkaisemisesta. Näin mm. Kokoomus-Syövän Verkkolehti sai jatkaa valehtelua Venäjän syyllisyydestä. Putkien räjäyttäjästä keskustelun sijasta Ruotsissa keksittiin alkaa syyttämään Venäjää liikennekameroiden varastamisesta sotaa varten, jotta idioottien massat unohtavat putket ja alkavat jauhaa tätä samaa, mitä mediat jauhavat. Eikä haittaa, vaikka joka maassa asiantuntijat sanovat, että nuo liikennekamerat ovat käyttökelvoton sodassa.
Aloittaja ja muut sairaat, jotka siirtyivät putkien räjäyttäjästä valehtelusta kameroiden varastajasta valehtelemiseen, ovat selvästi Hanna Smithin Naton valhepropagandakeskuksen trolleja, joilla ei ole moraalia, eikä oikeuskäsitystä.
"Näin mm. Kokoomus-Syövän Verkkolehti sai jatkaa ... "
https://www.verkkouutiset.fi/
Saa lukea!
Kauanko kannettu vesi kaivossa pysyy?
Miksi Suomen kamerat eivät kelpaa. Kehätiellä niitä on jo liikaakin.
Ryssä ottaa kaiken mikä on löyhästi kiinni rajat olleet auki ja se sinisilmäisyys hohtaa jokainen Venäläinen on potentiaalinen rikollinen