Kotro: En ymmärrä Mika Aaltola hypetystä

https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/arnokotro/en-ymmarra-mika-aaltola-hypetysta/?utm_source=Postiviidakko&utm_medium=email&utm_campaign=Uusisuomi_Uutiskirje_Blogit

Minäkään en ole käsittänyt mitkä asiat Aaltolasta tekisivät hyvän Presidentin.

Mielestäni esiin nostetut ehdokkaat ovat kehnoja
88242
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 88

Vanhimmat

No kun ei ole nykypoliitikoissa yhtään hyvää tai varteenotettavaa ehdokasta, Jussi Halla-Ahoa lukuunottamatta, ja hän on on monille liian vaikea, niin ei ole mitenkään yllättävää että mahdollista ehdokasta haetaan politiikan ulkopuolelta.

2Äänestä
  • Halla-aho on äkkiväärä tyyppi jonka ensimmäinen toteamus asioihin läikkyy ämpärin yli ja Halla-aholla on vaikeuksia estää tämän purkauksen esiintulemista ja siksi on aivan selvästi havaittavissa Halla-ahon esiintymisessä suurta jäykkyyttä kun hänen kaikki huomionsa keskittyy siihen ettei paukauta suustansa sitä ensimmäistä pölhöyttä mitä suuren tunteenpalon myötä on tulossa.

    Putinilla on vielä suurempia vaikeuksia tällä asiansaralla ja siksi hänellä on alkanut jalat vipattamaan. Milloinka Halla-aholla alkaa jalka vipattamaan ?

    Äänestä

  • Halla-aho on persu ja siten pelle, ei jatkoon.

    Äänestä

  • Persuissa ei ole ketään poliitikoksi sopivaa ehdokasta, koska politiikassa pitääkyetä tekemään kompromisseja, ja siihen ei persu kykene.

    Syystä että omat teilaa, jos muut ei ehdi.

    Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    Persuissa ei ole ketään poliitikoksi sopivaa ehdokasta, koska politiikassa pitääkyetä tekemään kompromisseja, ja siihen ei persu kykene.

    Syystä että omat teilaa, jos muut ei ehdi.

    Kyllä teikäläisten kompromismit on nähty. Aivan päin persettä ootte tunaroinu jatkuvasti ja lisävelanotolla rahoitatte niitä järjettömiä sotkujanne.

    Äänestä

No tää Aaltola on täysi kupla.
Ei mitään järkeä pressaehdokkaana olla.

1Äänestä
  • Ihan samaa mieltä Mika Aaltolasta. Ei pressa-ainesta.

    1Äänestä

  • En kestä nähdä Aaltolan naamaa televisiossa enää yhtään kertaa. Suljen töllön. Eikö Suomessa ole mukamas muita asiantuntijoita kommentoimaan Ukrainaa, Natoa, Putinia, Venäjää, EU:ta, jenkkipolitiikkaa yms.

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    En kestä nähdä Aaltolan naamaa televisiossa enää yhtään kertaa. Suljen töllön. Eikö Suomessa ole mukamas muita asiantuntijoita kommentoimaan Ukrainaa, Natoa, Putinia, Venäjää, EU:ta, jenkkipolitiikkaa yms.

    OOT selvästi kuppa-aivoisen pieru.

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    OOT selvästi kuppa-aivoisen pieru.

    Eikö sitä puolijumalaasi Aaltosta saa arvostella?

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    OOT selvästi kuppa-aivoisen pieru.

    Tekoälymoderaattori voisi poistaa tuollaiset älyttömät kommentit.

    Äänestä

Suomi on autoritaarinen ja dikotominen Kekkoslovakkia jossa luullaan suuren viisauden sekä osaamisen tulevan suuren johtajan palvonnassa.

Suomi on kuin Venäjä pienoiskoossa. Venäläiset hymisevät onnellisena Putinia ja Putin se tekee vaikka mitä ihmeellisiä onnistumisia vaikka ei osaisikaa. Suomessa on sama asia jotta haikaillaan suuren johtajan perään joka tekee ihmeellisyyksiä vaikka ei osaisikaan kunhan vain on mestari yhdellä alueella. Toimittajat sitten kilpaa aloittavat hymistelyt tämän Putinin suosiota edistääkseen. Vai miten tuo asia nyt lienekään menevän. Aaltolasta ei ole presidentiksi sillä siinä tarvitaan kovaa kansainvälisen politiikan käytännön osaamista eikä mitään teoriaa.

Äänestä
  • Tyhmä kansaa ansaitsee tyhmän johtajan. Siitäkö tässä on kysymys?

    Äänestä

Perustuuko se suosio johonkin oikeeseen kyselyyn, vai onko ihan tekaistu koko hype?

Äänestä
  • Kysely oli ihan oikea ja toimittajien johdattelema suuntautuen Aaltolan suureen kansansuosioon. Tämmöisiä juttuja valtamediat sitten uutisoi.

    Äänestä

  • Kysely tehty natopellejen kesken...kannatus saadaan jopa 200 prosenttiin!!!!

    1Äänestä

  • Tutkimus on Helsingin Pravdan tilaama.

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Tutkimus on Helsingin Pravdan tilaama.

    Yhden asian lehti.

    Äänestä

Presidentiksi sopii parhaiten ulospäinsuuntautunut henkilö, joka on ollut pitkään politiikassa mukana. Jos tulee täysin politiikan ulkopuolelta (Ahtisaari), täytyy olla muuta vastaavaa kansainvälistä kokemusta.

Minäkin ihmettelen median hypetystä tässä asiassa.

Äänestä
  • Aaltola on hyvä asiantuntija, mutta ei presidentti ainesta. Rhen olisi paras.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Aaltola on hyvä asiantuntija, mutta ei presidentti ainesta. Rhen olisi paras.

    Ei Aaltola kaikessa ole oikeassa. Veikkasi esimerkiksi täysin väärin Yhdysvaltain vaalit ja sehän nimenomaan on ulkopolitiikkaa.

    Äänestä

  • En kestä Aaltolan kireää, pää takakenossa ja silmät toljottaen annettuja haastatteluja. Puhe välillä mutinaa, kun vetää henkeä samaan aikaan, kun puhuu. Mieleen tulee väistämättä yksi jenkkileffa, jossa peräkammarin poika piti motellia ja äitimuorin hahmo näkyi viereisestä rakennuksesta satunnaisille matkaajille - huh, tämä on siis oma mielipiteeni, eikä tällä ole presidenttiyden kannalta niin väliä. Mielikuvillahan nykyään pitkälti kuitenkin pelataan näitä pelejä. Ei nyt kumminkaan jatkoon!

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Aaltola on hyvä asiantuntija, mutta ei presidentti ainesta. Rhen olisi paras.

    Rehn on lörö

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Aaltola on hyvä asiantuntija, mutta ei presidentti ainesta. Rhen olisi paras.

    Rehnin kaltaista tympeän harmaata mutisijaa ei nyt ainakaan pidä valita!

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Aaltola on hyvä asiantuntija, mutta ei presidentti ainesta. Rhen olisi paras.

    Sixten Korkmankin on hyvä asiantuntija. Itse asiassa paras talousasiantuntijamme. En silti ajattele, että ryhtyisimme häntä presidentiksi ajamaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    En kestä Aaltolan kireää, pää takakenossa ja silmät toljottaen annettuja haastatteluja. Puhe välillä mutinaa, kun vetää henkeä samaan aikaan, kun puhuu. Mieleen tulee väistämättä yksi jenkkileffa, jossa peräkammarin poika piti motellia ja äitimuorin hahmo näkyi viereisestä rakennuksesta satunnaisille matkaajille - huh, tämä on siis oma mielipiteeni, eikä tällä ole presidenttiyden kannalta niin väliä. Mielikuvillahan nykyään pitkälti kuitenkin pelataan näitä pelejä. Ei nyt kumminkaan jatkoon!

    Tarkoitatko Hitsikokin leffaa?

    Äänestä

  • Anonyymi00028 kirjoitti:

    Tarkoitatko Hitsikokin leffaa?

    Tarkoitan.

    Äänestä

kotro on hikinen opettaja

Äänestä
  • Erittäin hyvä ja ammattitaitoinen opettaja. Tiedän, sillä hän on ollut oman lapseni lukio-opettaja. Opettajana parasta valioluokkaa. Älykäs, luova ja sydämen sivistystä omaava opettaja.

    Äänestä

  • Joo, Kotro on sivari. Onkohan nyt tajunnut tosiasian, jos kaikki Suomen miehet olisivat samanlaisia, eikä meillä siis olisi armeijaa eikä aseita, niin millainen olisi turvallisuustilanteemme?

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Joo, Kotro on sivari. Onkohan nyt tajunnut tosiasian, jos kaikki Suomen miehet olisivat samanlaisia, eikä meillä siis olisi armeijaa eikä aseita, niin millainen olisi turvallisuustilanteemme?

    Varmasti parempi turvallisuustilanne kuin nyt. Silloin meillä olisi viisautta ja älyä diplomatiaankin, eikä vain typerään uhoamiseen.

    Äänestä

  • Kontro on erittäin järkvä ihminen. Olisihan se katasrofi, jos Aaltolasta tehtäisiin pressa. Melkein ihan sama kuin kestä tahansa muusta ei politiikosta ja pienen siivun osaajasta leivottaisiin pressa.

    Miettikää nykyistä maailman tilannetta! Meinaatteko suistaa Suomen tuhoon, Toivottavasti kukaan puolue ei ole niin isänmaan vastainen, että kelpuuttaa täysin kokemattoman ehdokkaaksi.

    Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    Kontro on erittäin järkvä ihminen. Olisihan se katasrofi, jos Aaltolasta tehtäisiin pressa. Melkein ihan sama kuin kestä tahansa muusta ei politiikosta ja pienen siivun osaajasta leivottaisiin pressa.

    Miettikää nykyistä maailman tilannetta! Meinaatteko suistaa Suomen tuhoon, Toivottavasti kukaan puolue ei ole niin isänmaan vastainen, että kelpuuttaa täysin kokemattoman ehdokkaaksi.

    Samaa mieltä. Mitä meritoitumista Aaltolalla on valtakuntamme presidentiksi? A-studiossa istumisella ei tulla presidentiksi.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Erittäin hyvä ja ammattitaitoinen opettaja. Tiedän, sillä hän on ollut oman lapseni lukio-opettaja. Opettajana parasta valioluokkaa. Älykäs, luova ja sydämen sivistystä omaava opettaja.

    Älykäs? Ja silti lasten koulun opettaja.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Erittäin hyvä ja ammattitaitoinen opettaja. Tiedän, sillä hän on ollut oman lapseni lukio-opettaja. Opettajana parasta valioluokkaa. Älykäs, luova ja sydämen sivistystä omaava opettaja.

    Kotro on ateisti , ei-kristitty. En kannata tuollaisen maailmankuvan edustajaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Älykäs? Ja silti lasten koulun opettaja.

    Mitä tarkoitat? Eikö opettaja voi olla älykäs, fiksu ja voimaannuttava? Oppivelvollisuus kestää aikuisuuden kynnykselle asti. Opettajat tekevät äärimmäisen arvokasta työtä, kun kasvattavat, opettavat ja sivistävät kansakunnalle uutta sukupolvea. Oletko muuten huomannut, että koulua huudetaan apuun nyky-yhteiskunnassa lasten, teinien ja nuorten ongelmissa miltei aina ennen vanhempia ja perheitä? Kertoo jotain nykymenosta, eli vanhempien avuttomuudesta, kädettömyydestä ja ties mistä. Esim. korona-aika paljasti em. tilanteen todella selvästi. Opettajat ovat paitsi opettajia, niin usein myös psykologeja, kuraattoreja, lastensuojelutyöntekijöitä, järjestyksenvalvojia, poliiseja, terveydenhoitajia, lääkäreitä, nuorisotyöntekijöitä, kerho-ohjaajia, sijaisvanhemmuudesta puhumattakaan jne. - rooleja on sen verran paljon, ettei työtehtävistä ilman sopivaa älykkyyttä ihan jokainen kaduntallaaja selviäkään. Kaikki kunnioitukseni opettajille ja heidän tekemälleen arvokkaalle työlle.

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Kotro on ateisti , ei-kristitty. En kannata tuollaisen maailmankuvan edustajaa.

    Eihän Kotro ole presidentiksi hakeutumassa. Ei sinun tarvitse häntä kannattaa.

    Äänestä

  • ja niin ihteään tyrkyllä, ettei älyä pitää naamaansa kiinni asioissa jotka ei sille kuulu pierun vertaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Erittäin hyvä ja ammattitaitoinen opettaja. Tiedän, sillä hän on ollut oman lapseni lukio-opettaja. Opettajana parasta valioluokkaa. Älykäs, luova ja sydämen sivistystä omaava opettaja.

    Omat väiveensä silläkin on, joita piilottelee.

    Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    Kontro on erittäin järkvä ihminen. Olisihan se katasrofi, jos Aaltolasta tehtäisiin pressa. Melkein ihan sama kuin kestä tahansa muusta ei politiikosta ja pienen siivun osaajasta leivottaisiin pressa.

    Miettikää nykyistä maailman tilannetta! Meinaatteko suistaa Suomen tuhoon, Toivottavasti kukaan puolue ei ole niin isänmaan vastainen, että kelpuuttaa täysin kokemattoman ehdokkaaksi.

    Pökköäkö kannatat.

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Kotro on ateisti , ei-kristitty. En kannata tuollaisen maailmankuvan edustajaa.

    Olen samaa mieltä, kun ateistina levittää järjetöntä evoluutiota. Äänestääkin luultavasti vihreiden kuvottavaa moraalittomuutta.

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    Mitä tarkoitat? Eikö opettaja voi olla älykäs, fiksu ja voimaannuttava? Oppivelvollisuus kestää aikuisuuden kynnykselle asti. Opettajat tekevät äärimmäisen arvokasta työtä, kun kasvattavat, opettavat ja sivistävät kansakunnalle uutta sukupolvea. Oletko muuten huomannut, että koulua huudetaan apuun nyky-yhteiskunnassa lasten, teinien ja nuorten ongelmissa miltei aina ennen vanhempia ja perheitä? Kertoo jotain nykymenosta, eli vanhempien avuttomuudesta, kädettömyydestä ja ties mistä. Esim. korona-aika paljasti em. tilanteen todella selvästi. Opettajat ovat paitsi opettajia, niin usein myös psykologeja, kuraattoreja, lastensuojelutyöntekijöitä, järjestyksenvalvojia, poliiseja, terveydenhoitajia, lääkäreitä, nuorisotyöntekijöitä, kerho-ohjaajia, sijaisvanhemmuudesta puhumattakaan jne. - rooleja on sen verran paljon, ettei työtehtävistä ilman sopivaa älykkyyttä ihan jokainen kaduntallaaja selviäkään. Kaikki kunnioitukseni opettajille ja heidän tekemälleen arvokkaalle työlle.

    Riippuu sitä, mitä opettavat. Ja oo hiljaa siinä, kun et tiedä.

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    Eihän Kotro ole presidentiksi hakeutumassa. Ei sinun tarvitse häntä kannattaa.

    Kotro on perehtynyt syvällisesti esim. filosofiaan, joka tunnetusti on viisaiden erityisalaa. Hän ei ole mikään turha ajattelija. Arvostan.

    Äänestä

  • Anonyymi00025 kirjoitti:

    Riippuu sitä, mitä opettavat. Ja oo hiljaa siinä, kun et tiedä.

    Älyvapaata puhetta. Etkö osaa kommentoida?

    Äänestä

Väyrynen olisi paras...!

Äänestä
  • Eikun Ilaskivi!.

    Äänestä

Upi-trollin suosia laskee Venäjän pyrkimysten konkretisoitumisen mukaan.

Äänestä

"Minäkään en ole käsittänyt mitkä asiat Aaltolasta tekisivät hyvän Presidentin."

Niin, kenen kannalta? Aaltolahan on puhdas USA-eliitin klientti. Ei kai sitä muuten tuolla tavoin ylennettäisi mediassa.

1Äänestä
  • Osut naulan kantaan. Aaltola sopii Hesarin ym. kyseisen lehtikonsernin maailmankuvaan. Siitähän tässä hypetyksessä on kyse. Yksinkertaista, kun asian oivaltaa.

    Äänestä

Kotrohan voi itse ryhtyä ehdolle presidentiksi, jollei muuten löydy hänen mielestään hyviä ehdokkaita.

Äänestä

En tiedä mikä tämä "Kontro" miehiään, mutta tulkinta oli minusta hällä outo Aaltolasta, minusta hän on ollut selkeästi Naton puolestapuhuja jo aikaa, eikä vasta tänävuonna? Itsekään en ymmärrä kaverin suosiota presaksi mutta ilmeisesti ongelma on enempi kokomuksen kuin Aaltolan, näillä kun ei ole ehdokasta. Mitä näihin gallupeihin sitten tulee taitavat olla median keino ottaa maassa valta ja ohittaa demokraattinen päätöksenteko, nuoret narsistit ei asetu mielellään galluppia vastaan koska media voi nostaa ja laskea, vallan voi ostaa suomessakin. Seuraava hallitus on päätetty jotta seon Orpon ruoska, mutta miten media voi näin päättää samalla kun se kertoo Marin hallituksen olevan suosituin suomessa koskaan, lisäksi tiedetään Marin olevan maailman vaikutusvaltaisimpia naisia ja ihmisiä, eihän täämöstä kykyä 6 miljoonainen kansa voi luovuttaa pois hänet tarvitaan ja valtaoikeuksia lisää tehtävässä missä hän sitten jatkaakin. Luonollista olisi jos Marin siirtyisi pressaksi Niinistön jälkeen, suosio on jo valmiiksi 93 %

Äänestä
  • Kuka tätä hönkäilijää ajaa presidentiksi?

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Kuka tätä hönkäilijää ajaa presidentiksi?

    Alma Mediläinen

    Äänestä

Miljoona kertaa ennemmin hänet näkisin pressana kuin sen erään vihreän

Äänestä
  • Demarit katsoo aina ulkonäköä. Heille muut seikat ovat toisarvoisia. Aaltola on sharmikkaan näköinen ukko. Sama tavallaan mikä on pressana koska ei hänellä ole valtaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Demarit katsoo aina ulkonäköä. Heille muut seikat ovat toisarvoisia. Aaltola on sharmikkaan näköinen ukko. Sama tavallaan mikä on pressana koska ei hänellä ole valtaa.

    Presidentin valtaoikeudet on riisti juuri demarit.

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Demarit katsoo aina ulkonäköä. Heille muut seikat ovat toisarvoisia. Aaltola on sharmikkaan näköinen ukko. Sama tavallaan mikä on pressana koska ei hänellä ole valtaa.

    Sanon naisena mielipiteeni. Aaltola ja charmi eivät kuulu samaan pakettiin. Sorry siitä.

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Sanon naisena mielipiteeni. Aaltola ja charmi eivät kuulu samaan pakettiin. Sorry siitä.

    Aaltolalla on toistakymmentä vuotta nuorempi vaimo. Sikäli menee Saulin pirtaan. En kyllä ymmärrä näitä ukkoja, että vaimon pitää olla melkein kuin oma tytär?

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Demarit katsoo aina ulkonäköä. Heille muut seikat ovat toisarvoisia. Aaltola on sharmikkaan näköinen ukko. Sama tavallaan mikä on pressana koska ei hänellä ole valtaa.

    Aaltola onkin järkevä - en tietnnytkään hänen olleen NATO-jäsenyyden vastustaja.

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Aaltolalla on toistakymmentä vuotta nuorempi vaimo. Sikäli menee Saulin pirtaan. En kyllä ymmärrä näitä ukkoja, että vaimon pitää olla melkein kuin oma tytär?

    Eikä siinä vaimon nuoruudessa vielä mitään, mutta vauva vanhalla paapalla on kuvottavaa,
    tosi narsismia!!!!

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Aaltolalla on toistakymmentä vuotta nuorempi vaimo. Sikäli menee Saulin pirtaan. En kyllä ymmärrä näitä ukkoja, että vaimon pitää olla melkein kuin oma tytär?

    Jotain jännää siinä on, että tietty miestyyppi siinä viidenkympin hujakoilla etsiytyy nuorien naistyttösten seuraan. Tulee mieleen, että etsivätkö ihailua itselleen? Onko angsti vanhenemisesta selityksenä? Eivätkö nämä miehet kestä vahvoja naisia, vaan etsivät naistyttösiä rinnalleen? Miksi hyppäävät ihan toisille vuosikymmenille? Ikäerot ovat niin huomattavia, että mies on ollut jo pitkään aikuinen, kun naistyttövaimo on vielä kulkenut kouluun reppu selässä. Näitä miekkosta on enenevässä määrin. Psykologisesti kiinnostavaa porukkaa ja kertoo kyllä miehestä paljon. Ei kylläkään positiivista.

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Sanon naisena mielipiteeni. Aaltola ja charmi eivät kuulu samaan pakettiin. Sorry siitä.

    Jaan mielipiteesi.

    Äänestä

Mitkä asiat ovat mielestäsi tehneet Putinista hyvän presidentin?

Äänestä

Onko Suomi muka demokratia? Mediako täällä päättää, kuka on seuraava presidentti? Meillä on mm. erittäin pystyviä ja hyviä naispoliitikkpja. Joku heistä on toivottavasti seuraava presidenttimme.

Äänestä
  • Mitäpä sanot esim. Tytti Tuppuraisesta. Siinä on nainen paikallaan.

    Äänestä

Seuraavan pressan tulee olla mielellään alle 60 v. Perustelen sillä, että kuitenkin viipyy postissa 12 v ja ei enää haluta mitään huru-ukkoa pressakasi.

Äänestä
  • Eipä. Jenkeissä on huru-ukko, joka ei muista aina, kuka on ja miten lentokoneesta tullaan ulos pitkin portaita. Takinkin päälle laittaminen on vaikeaa, varsinkin hihanreikiin käsien pujottelu.

    Äänestä

Jos Aaltola ottaa kokoomuksen jäsenkirjan ja asettuu ehdolle jäsenvaaleissa silloin hän on varteenotettava ehdokas. Mitään kansalaisliikettä joka hänet kotoa ehdokkaaksi hakisi ei ole eikä tule.

Äänestä

Kun pöhköltä somekansalta kysytään, jopa natokiimainen Aaltolakin saa ääniä.

Äänestä

Pakko äänestää Donald Trump.
Ei ole parempaa.

Äänestä

Kunpa valitsijamiehet valitsisivat vielä
Presidentin,ei tyhmä kansa valitsisi
Pösilöä.

Äänestä

100 % äänistä oli tarjolla

Haavisto sai äänistä 43 %
Rehn sai äänistä 42 %

Töttöröö!!!

Mika Aaltola sai loput 44 % , mutta miten kun jäljellä oli vain 15 %? Mysteeri.



Lähde: Ilta-Sanomat 😭😭😭😭😭😭😭

Äänestä
  • Järjestettiin 2 äänestystä. Toisessa äänestyksessä ei ollut mukana muita kuin Mika Aaltola ja Paavo Väyrynen. Sieltä häviäjä sai kaikki prosentit mukaansa 🤭

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Järjestettiin 2 äänestystä. Toisessa äänestyksessä ei ollut mukana muita kuin Mika Aaltola ja Paavo Väyrynen. Sieltä häviäjä sai kaikki prosentit mukaansa 🤭

    IS gallupin mukaan Sanna Mariinin kannatus on 99 %, loput prossat jakautuu seuraavasti:

    Mika Aaltola 44 %
    Pekka Haavisto 43 %
    Olli Rehn 42 %

    Yhteensä 228 %

    Sanomattakin selvää että kaikki ehdokkaat ovat olleet ainoita ehdokkaita silloin kun kysely tehty, Sanna Mariunin tapauksessa hylättiin kaikki ei äänet yhtä lukuunottamatta, kaikkien osalta kysyttiin sadalta henkilöltä kelpaako ehdokas hänelle pressaksi vai ei, jokaisen kohdalla yli puolet sanoi ei ikinä. Sannan osalta vain Sanna itse vastasi että Sanna on paras, muut jyrkkä EI ikinä!

    Äänestä

  • Hmn, hyvä kysymys tuo, minkä esität.

    Äänestä

Samaa mieltä Kotron kanssa, että ei ehkä kykenevä globalistina , cockarina johtamaan
maatamme.

Osaavampiakin on olemassa.

Äänestä
  • Olen täysin samaa mieltä. Teoreetikkoa ei tarvita pressana.

    Äänestä

Työnsin pääni perseeseen neljä kertaa ja selkäni kipeytyi siitä tosi paljon. En voisi edes kuvitella kuinka kipeä selkäni voisi olla, jos en olisi työntänyt päätäni niin useasti perseeseen.

Kuinkahan monta kertaa tuleva presidenttimme Aaltola on työntänyt päänsä perseeseen🤣 tuskin pysyisi hengissä edes koko kautta.

Äänestä

Valtamedia valitsee ja päättää nykyään asian Suomessa tuhannen ihmisen "gallupeillaan" joten pulinat pois. Se on demokratiaa.

Äänestä
  • Juupa juu. Tämä meidän demokratiamme alkaa olemaan lähinnä iso vitsi. Samoin kuin läpinäkyvyys ja kurruptoitumattomuus. Pelkkää sanahelinää.

    Äänestä

Puhekoulutukseen tuollaiset ääääää-tyypit.

Äänestä
  • Niin, mutta, kun on pakko vetää henkeä välillä, nieleskellä ja pidättää henkeä samalla, kun pysäyttää katseen. Salella sentään silmät liikkuvat.

    Äänestä

  • Kannatan puhekoulutukseen menoa.

    Äänestä

Kotro nyt ei suorastaan mikään asiantuntija ole.

Äänestä

Kai täällä saa mielipiteensä sanoa suoraan? Sanon siis näin, vastenmielinen tyyppi.

Äänestä
  • Tarkoitan siis Aaltolaa. Hän on minusta vastenmielinen tyyppi. Vaikea pukea sanoiksi, mutta minulle tulee hänestä ällöttävä olo.

    Äänestä

Elämme nyt sellaisia aikoja, että tarvitsisimme presidentiksi vakaan, luotettavan, osaavan, karismaattisen MAAN ISÄN tai ÄIDIN. Ei mitään paperinmakuista upi-johtajaa. Raivostuttavaa, tämä pakkosyöttö.

Äänestä
  • Pakkosyöttö sopii tietyille piireille enemmän kuin hyvin.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/arnokotro/en-ymmarra-mika-aaltola-hypetysta/?utm_source=Postiviidakko&utm_medium=email&utm_campaign=Uusisuomi_Uutiskirje_Blogit

Minäkään en ole käsittänyt mitkä asiat Aaltolasta tekisivät hyvän Presidentin.

Mielestäni esiin nostetut ehdokkaat ovat kehnoja

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu