The Rat, mikä nyt neuvvoksi ?

Anonyymi-ap

Kerroit että nousu jatkuu ikuisesti . Jatkuiko se, tunnuit tietävän asioista

16

901

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      N ousu jatkuu satavarmasati. Inflaatio kun nyt on 10% höytyvillä, ja se kun tulee korkeana pysymään vielä pitkään, niin se jos mikiä takaa sen että numeraaliset hinnat tulevat kasvamaan asuntojenkin ja ylipäätään asumisen osalta siinä missä kaikki muutkin hinnat. Tavoiteiflaatio on se 2%, mutta siitä keskuspankki on jo joutunut tykkänään luopumaan poliittisten paineiden vuoksi.
      Jo kymmenkunta vuotta sitten sanoin tällä palstalla, että inflaatio vielä kiihtyy, kun polittisten paineiden vuoksi rahaa levittämällä keskuspankki jotuu pelastamaan velkaisia ja ns. deflaatiota torjumaan. No nyt sitten ollaankin jo stakflaatiossa, eli tilanteessa missä sekä talous hiipuu että inflaatio huitelee 2 numeroisissa prosenteissa. No stakflaatioon se tietenkin johtaa, kun katteetonta rahaa levitellään ja törsäillään mielin määri.

      • Anonyymi

        En vastaa enää entisellä nikillä, koska organisaatiossamme oli MUUTOS-neuvottelut enkä työskentele alalla enää. Jos haluat kuulla lisää, tilaa ruokaosostos kotiisi Woltilta, tuon sen sinulle ja lisäkorvauksesta saat asumisneuvvoja. Olen nykyään siis Woltilla polkupyöräkuskina.
        entinen rotta.

        Asuntojen hintojen lasku jatkuu nyt yhä selkeämpänä Helsingin seudulla
        https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000009164537.html


    • Anonyymi

      Tuo jokin edellä en ole minä.Lopetin ajoissa sijoitus asiat koska jäin niin paljon velkaa pankeille.nykyään muotoilen savesta anustappeja,joita myyn pää märkänä kirpputorilla.

    • Anonyymi

      The Rat nimimerkillä palstalla esiintynyt asutohintavedätyksen provokaattori on nyt siis saanut lähteä. Kysymys on nykyään muodissa olevista "muutosneuvotteluista", joiden lopputulemana joutuu lähtemään aivan samaan tapaan kuin ennen niin muodikkaiden yt-neuvotteluiden seurauksena.

      Matalan profiilin "muutosneuvotteluiden" ideana on vähentää porukkaa vähin äänin, ilman uutishälyä ja sen sellaista höpinää. Jotta "maailman onnellisimman" kansan luottamus kusettajiin ei vaarantuisi.

    • Anonyymi

      Tuo sama rotta esiintyi ilmeisesti miltei kaikilla palstoilla ja siis kaiken asiantuntijana joten pitkälti omaa hölmöyttä jos hänen rottamaisia ohjeitaan on noudattanut.

      Tätä se on kun laitoksia suljettu ja avohoidokit vapaana kansalaisten joukossa...

    • Anonyymi

      TheRat
      2020-01-27 16:31:11

      Tarkoittanet, että siinäkin keskustelussa tuli pahasti dunkkuun väitteillesi ja nyt toivot että se hautautuisi historian hämärään?

      • Anonyymi

        The Rat oli eräänlainen järjestelmä-nilkki, jonka ainoa tehtävä oli jauhaa paskaa populistikanavilla ja suuriinpiirtein samaa sontaa kuin mitä porrvarin hallussa olevat valtamedian kanavat syöttivät kusipäille rikkaiden rikastuttamiseksi ja kusipäiden köyhdyttämiseksi.
        Nyt kyyti kusipiällä on kylmää:
        https://www.uusisuomi.fi/uutiset/nyt-rysahti-asuntojen-hinnat-tulevat-vauhdilla-alas-helsingista-karu-luku/7bc52345-df2b-4a08-9b4e-08c8b297c8a8

        Huomaa, että natsti pyörittävät edelleenkin "tiedotusta" ja tilanne on tosiasiallisesti monin verroin pahempi kuin mitä kertovat. Ne valehtelevat teille koko ajan, ettei kuspiäiden "luottamus talouteen" (josta eivät edes tienneet että kyse on porrrvarin ovelasta juonittelusta) ei horrrjuisi.
        t. svt


    • Anonyymi

      TheRat
      2022-08-03 08:59:58

      "" Palkat nousee mutta tuleva lama vie taas monelta työpaikan. ""

      >>Voi olla. Tosin tässä vaiheessa on aika työntekijän markkinat. Elvytys ehkäisi laman ainakin tähän asti. Saapa nähdä miten käy jatkossa.

      Koska tilanteessa on pieni riski, vaihdoin itsekin juuri työpaikkaan, joka on riittävän varma, mutta silti kohtalaisesti palkattu. Edellinen olisi ollut vielä pari pykälää varmempi, mutta palkkaus ei kehittynyt toivotulla tavalla... >>

      Vittu, nyt tuli dunkkuun, koeaika umpeutui eikä työsuhdetta jatkettu.

      • Niinkö sinulle kävi? Otan osaa. Minun työsuhteeni jatkuu oikein rattoisasti.


      • Anonyymi
        TheRat kirjoitti:

        Niinkö sinulle kävi? Otan osaa. Minun työsuhteeni jatkuu oikein rattoisasti.

        Hienoa että palasit, täälä jo luulivat että vetäydyit eläkkeelle. Jotkut epäilivät pitkää sairaslomaa ja ties vaikka mitä.

        Mutta jälleen iskussa, nyt riittääkin uusia haasteita, kun tuleva porrrvarihallitus pelottelee suomalaisia 90-luvun tyylisillä leikkauksilla. Moni sisäpiiriläinen on tainnut haistaakin ilmapiirin muutoksia:;
        siispä, kommenttisi tähän:
        https://www.etuovi.com/myytavat-asunnot/helsinki
        Myytävät asunnot Helsinki: 5 238 kpl

        Ammattilaisena osaat arvioida, onko kyseessä jo paniikki-myynnit ja mitä vaikuttaa hintoihin?
        t. svt


      • Anonyymi kirjoitti:

        Hienoa että palasit, täälä jo luulivat että vetäydyit eläkkeelle. Jotkut epäilivät pitkää sairaslomaa ja ties vaikka mitä.

        Mutta jälleen iskussa, nyt riittääkin uusia haasteita, kun tuleva porrrvarihallitus pelottelee suomalaisia 90-luvun tyylisillä leikkauksilla. Moni sisäpiiriläinen on tainnut haistaakin ilmapiirin muutoksia:;
        siispä, kommenttisi tähän:
        https://www.etuovi.com/myytavat-asunnot/helsinki
        Myytävät asunnot Helsinki: 5 238 kpl

        Ammattilaisena osaat arvioida, onko kyseessä jo paniikki-myynnit ja mitä vaikuttaa hintoihin?
        t. svt

        Juuri tuon alan ammattilainen en ole.

        Oma työsuhde kyllä jatkuu, vaikka tulisi millainen porvarihallitus. En itse hirveästi pidän oikeiston (saati sitten äärioikeiston) linjasta, ja onhan niillä kohtalainen mahdollisuus hallitus muodostaa... Ja vaikka se varmaan minulle sinänsä parempi olisikin, niin mielummin jotain muuta.


    • Olenkos minä sellaista joskus kertonut? No joo, pitkällä tähtäimellä ehkä jatkuukin, mutta pieniä töyssyjä voi matkaan tulla...

      • Anonyymi

        🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣


    • Anonyymi

      Aina joku nousee. Jos ei asuntojen hinnat, niin sitten korot, vuokrat ja verenpaine.

    • Anonyymi

      Rotta ei tiennyt hevon vittuakaa mistään

      • Anonyymi

        Tulevaisuuden ennustajat ovat harvoin osuneet oikeaan, eivät ainakaan raha-asioissa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      58
      1879
    2. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      14
      1722
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      137
      1276
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      129
      1171
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      83
      817
    6. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      164
      757
    7. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      169
      730
    8. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      421
      680
    9. Mistä löytää kadonnut motivaatio?

      Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että
      Sinkut
      109
      659
    10. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      592
    Aihe