Nykymaailman tilanne yhdessä Suomen sijainnin kanssa ei hyvää lupaile. Seuraavan presidentin on tultava politiikan ulkopuolelta ja hän ei saa olla myöskään sidoksissa yritysmaailmaan tai järjestöihin.
Pätevät henkilöt ovat harvassa. Ehdotukseni onkin nykyinen Puolustusvoimien komentaja, kenraali Timo Kivinen.
Pätevät henkilöt ovat harvassa. Ehdotukseni onkin nykyinen Puolustusvoimien komentaja, kenraali Timo Kivinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Haavisto ei voi olla armeijan ylipäällikkö koska on sivari. Kivinen sopii paremmin. Mutta kenties liian provosoivaa tässä tilanteessa laittaa ammattisotilasta valtion johtoon.
Suomi menee kyllä Natoon ja kirsikka kakun päälle on juurikin kenraali presidentiksi. Vai Bile-Sannan & Jauhojengin johdollako tehdään Putinille asiat selväksi XD
Lasket varmaan leikkiä.
Tai luikuria tai mäkeä. Tuolla ulostulolla laskupääkin on samalla tasolla.
Mitä vikaa on sotilaassa presidenttinä? Olihan marsalkka Mannerheim myös presidentti.
"wöö sotilas presidenttinä liian provosoivaa, blaablaablaa"
Eiköhän kaikki puheet Suomen mahdollisesta provosoivuudesta voi unohtaa. Kenraali seuraavana presidenttinämme on tässä tilanteessa pikkujuttu.
Ryöstetään Venäjältä tsaari-nimi. Se kalskahtaisi komealta. Naapurin Kallekin on vain kunkku.
Monarkia takaisin!
Jumalan armosta, Suomen ja Karjalan kuningas, Ahvenanmaan herttua, Lapinmaan suuriruhtinas, Kalevan ja Pohjolan isäntä.
Kenraali presidenttinä ja virkamieshallitus toisi kyllä särmää tähän sekoiluun. Ei olisi jauhojenjejä tai elokapinoita mailla halmeilla, rajat pysyis kiinni ja lähiöt siivottais jengisaastasta.