🙄⛅☕ mulla pitää olla kunnollista suodatinkahvia. Tummaa kuktakatriinaa tai juhlamokkaa. Muuten en herää. Vaikka ei silti niin viikonloppuna voisi köllötellä lämpimässä peiton alla pidempään. 😍
Vastaukset 10
- Anonyymi
Oikein! Minäkin tykkään tummapaahdosta. Mitä tummempaa, sen parempi. Vahvaa sen pitää olla.
Opettelin tummaan paahtoon, kun muissa maissa ei juoda sitä meidän tavanomaista lirua ☕ onhan se paljon aromikkaampaa.
- Anonyymi
Luomu Kultakatriinaa kaapissa ja mukissa nykyisin. Kaikki muut kokeillut aina siihen palaan nytkin menossa tekemään.
Join aikaisemmin pelkkää juhlamokkaa tai hätätilassa rainbowta. Nyt kun tuli tummapaahdot kauppoihin niin tumma kultakatriina on kauemmin paahdettu kuin juhlamokka. Siksi se tuli mukaan valintoihin. Tosi tummia enkä luomuja ole uskaltanut vielä maistaa.
- Anonyymi
Kahvin hinta noussut viime joulukuusta aika paljon.
Todellakin. Mulla loppui syksyiset 2,50€ tarjouskahvit kesäkuussa, Silmät pyöristyivät nähdessäni uudet hinnat. Nyt on ihme jos löytää 3,95€ tarjouskahvia. Miksihän se kahvin hinta ja ilmaiset ämpärit on suomalaisille niin tärkeät? Eihän ne ämpärit edes paljoa maksa.
- Anonyymi
lounas.ajatus kirjoitti:
Todellakin. Mulla loppui syksyiset 2,50€ tarjouskahvit kesäkuussa, Silmät pyöristyivät nähdessäni uudet hinnat. Nyt on ihme jos löytää 3,95€ tarjouskahvia. Miksihän se kahvin hinta ja ilmaiset ämpärit on suomalaisille niin tärkeät? Eihän ne ämpärit edes paljoa maksa.
Lidlistä sai viime joulukuussa tarjouksesta juhlamokkaa 9:llä eurolla 3 kpl,nyt ei tahdo saada 2 pakettia kympillä oikein mistään, S-kaupasta saa,4,95.Kahvi,bensa,näiden hinta aiheuttaa keskustelua,siinä kun kalja,viina ja tupakka on ilmaista jos niitä tarvitsee.Syksy mies.
Anonyymi kirjoitti:
Lidlistä sai viime joulukuussa tarjouksesta juhlamokkaa 9:llä eurolla 3 kpl,nyt ei tahdo saada 2 pakettia kympillä oikein mistään, S-kaupasta saa,4,95.Kahvi,bensa,näiden hinta aiheuttaa keskustelua,siinä kun kalja,viina ja tupakka on ilmaista jos niitä tarvitsee.Syksy mies.
Hinnat nousee ihan mielivaltaisesti. Telkkarissa joku sanoi kotimaisista tomaateista, että ihmisten kipuraja on kympin per kilo. Heti lähti niiden hinnat ylöspäin. Minusta peruselintarvikkeet sekä tomaatit ja omenat saisi pysyä edullisena vaikka alvia pienentämällä. Eihän hallitus puutu hintojen nousuun mitenkään, kun veroja tippuu valtion pohjattomaan kassaan enemmän. Kas kun muut yrittäjät puutu siihen, että tavallisten/perheellisten rahat menee nyt ruokaan, eikä muuhun riitä.
Paikallisesta ässästä sain sentään mustaherukoita 400g 1,75€. Niiden hinta oli laskenut. Olenkin ahkerasti vastannut ässän kuluttajakyselyihin, joita on nyt tullut enemmän.
Mutta nyt puuhiin, että saan jotain muutakin valmista aikaan kuin saunan lämmityksen ennen pimeää.
Oikeassapa olet. Tummapaahtoiset maistuvat minullekin.
- Anonyymi
Mä en juo ollenkaan kahvia, mutta kaivatulleni sitä keittelen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid135855En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene43619Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21568Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.110533Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50525- 36522
- 46471
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et33461Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää119442Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni22407
