Mikään vippaskonsti ei pienennä sähkölaskua. Joka näin väittää niin
valehtelee.
Jotkut yrittää kusettaa sähkön säästöllä.
17
54
Vastaukset
- Anonyymi
Sossu on maksanut mun laskut viimeset 20 vuotta mutta mä olenkin mamu ja se on tosi.
- Anonyymi
Kol mm ella lisälämmittimellä - 2000 w - huoneiston lämpötila 30 astetta.
Vesikattila kiehuu hellalla yötä päivää.
Vedenkeitin samoin, rätti päällä ja stop-kytkin teipattu pohjaan pitää huonekosteuden trooppisena. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kol mm ella lisälämmittimellä - 2000 w - huoneiston lämpötila 30 astetta.
Vesikattila kiehuu hellalla yötä päivää.
Vedenkeitin samoin, rätti päällä ja stop-kytkin teipattu pohjaan pitää huonekosteuden trooppisena.Kela maksaa sähkön.
Kela maksaa vuokran.
Kela maksaa... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kela maksaa sähkön.
Kela maksaa vuokran.
Kela maksaa...PARAS KEINO SÄÄSTÄÄ sähkölaskussa on mennä ajassa taaksepäin ja olla äänestämättä kokoomus-pääministeri Caruna-Kataista joka vapautti sähkönsiirtoverkot hinta-säännöstelystä - ja aloitti siis ulkomaisten firmojen suurlaskutuksen pelkästä sähkönsiirrosta- joka käytännössä ei oikeasti maksa mitään.
Nyt sähkönsiirto on pääosa sähkölaskun maksettavaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kol mm ella lisälämmittimellä - 2000 w - huoneiston lämpötila 30 astetta.
Vesikattila kiehuu hellalla yötä päivää.
Vedenkeitin samoin, rätti päällä ja stop-kytkin teipattu pohjaan pitää huonekosteuden trooppisena.Miltä se elämä tuntuu kun ei tiedä mitään edes veden kiehumisesta?
- Anonyymi
En tiedä, mitä aloittaja tarkoittaa vippaskonsteilla, mutta kulutuksen vähentäminen pienentää sähkölaskua. Näin se vaan menee.
- Anonyymi
Aloittaja tarkoittanee noita mainostettuja järkyttävän typeriä huijausvirityksiä, joilla väitetään sähkölaskun putoavan kymmenesosaan.
Pääkytkin nollille ja sulakket irti on varma säästökonsti. - Anonyymi
Ei ne yksittäiset teot yksistään vaan joukkovoima ja kirpaisee varmasti monia enemmän jos ei tee mitään oman kulutuksen vähentämisen eteen.
Energian säästö laite huijaukset on sitten luku erikseen joita netissä pyörii jatkuvasti suomessakin. - Anonyymi
Jos vähentää omaa sähkönkulutustaan 30% verran, niin samalla myös osallisuuu 30% osuudella ilmastomuutoksen torjuntaan. Jääkarhut kiittävät.
Mitä paremmin oppii elämään lämmittämättömässä huoneustossa, sitä paremmin myös koko maailma pelastuu CO2-kaasulta.- Anonyymi
ja kuitenkin pienen suomen osuus koko maapallo ilmasto-vaikutuksesta on alle tuhannesosa... tai paljon vähemmän.
jääkarhuja ei vois vähempää kiinnostaa.
- Anonyymi
Sähköä menee sen verran kun sitä käyttää, helppoa.
- Anonyymi
lentokoneet lentää, turha turismi ja liikenne jatkuu jatkuu...
- säästä sinä köyhä sähköä, hopi hopi !!- Anonyymi
Niinpä mutta kyllä tässä ihan joku muu kusettaa ja rankasti, ei se sähkönsäästäjä.
- Anonyymi
Niin kauan kun itse omista rahoistani sähkölaskun maksan ilman Kela rahoja tai tukia, en sähkössä säästä. Sen sijaan vuokranantajani säästää pitämällä asuntoani kylmänä jo toista vuotta. Pyrkinee siten pitämään vuokran kurissa talotoimikunnan pyynnöstä. Että näin meillä päin
- Anonyymi
Tilanne nyt on se sähköstä pitää säästä että se riittää. Tämä kaikille selvää.
Siis kaikesta mahdollisesta että sähkö riittää. Kukaan järkevä ei nyt käytä sähköautoja, Niiden lelujen tulevaisuus on muutenkin yhteiskunnan kannalta täysin mahdoton.- Anonyymi
Juu juu,sähköstä pitää säästää ja koronarokottee piti ottaa.Mitä seuraavaksi että riittää oikein kunnolla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juu juu,sähköstä pitää säästää ja koronarokottee piti ottaa.Mitä seuraavaksi että riittää oikein kunnolla.
jostain syystä itselläni oli siirtomaksu , > syyskyy 2022, 4 e pienempi kuin aiemmin, olen toki vähän koettanut jo säästääkin sähköä, joten jopa se 4 e vähemmän edellinen sähkön siirtomaksu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 453453
Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai693201Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist302965Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1592748- 252259
En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛122193Kirjotan ikävää ulos
Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run141688Sinä se vaan jaksat
Suosittelen lopettamaan hyvissä ajoin, tuo toimintas ei auta unohtamiseen. Jossain vaiheessa asia julkistuu enkä usko et231547Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?31427- 151346