Näin lähellä seuranneena vuosia,

Lappeenrannan ja Vaalimaan kauppojen isot ostoskärryt täynä Oltermannin juustoa on nyt historiaa.Aika aikaasa kutakii sano äiti vainaa.Lähti kaks kertaa venäjää pakoon karjalasta. v,39 sortavalasta. Ja v,43 edelleen sortavalasta.No ei tää liity venäläisten juuston hakuun.Oon vaan lukenu et heidän oma juusto on aivan paskaa.
251
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Jos maito on kusta niin juustosta tulee paskaa

Äänestä

Venäläisten olisi aika opiskella tuotteiden valmistamista vaan onko niin, että maaperän luonnon rikkaudet ovat taanneet elämän ettei ole tarvinnut mitään tehdä itse, ostettu länsimaista kaikki. Umpi ylimielisyys, laiskuus lopputuloksena. Miten on nyt tai tulevina aikoina? Paluu yhteisomistuksen aikoihin hehheh. Ladat ja mosset, volgat. Paluu menneisyyteen. Ylistävien julisteiden aikoihin. Valheita kansalle, länsimaisuutta eliitille. Yltäkylläisyyttä, palatseja, kullattuja kylpytiloja vallassa olijoille, haisevaa kurjuutta kyläläisille valtavassa maaseutu ympäristössä. Näinkö?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Lappeenrannan ja Vaalimaan kauppojen isot ostoskärryt täynä Oltermannin juustoa on nyt historiaa.Aika aikaasa kutakii sano äiti vainaa.Lähti kaks kertaa venäjää pakoon karjalasta. v,39 sortavalasta. Ja v,43 edelleen sortavalasta.No ei tää liity venäläisten juuston hakuun.Oon vaan lukenu et heidän oma juusto on aivan paskaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu