Tuhoutuvatko kaupungit Harmagedonissa, vai jäävätkö ne käyttöön? Vai alkavatko ihmiset purkaa kaupunkeja ja rakennuksia?
Tuhoutuvatko kaupungit Harmagedonissa
Anonyymi-ap
983
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Taloja voi jäädä ehjiksi, sillä jessulin ja tappajaenkelien pääkohde ovat ihmiset. Harman jälkeen rakennetaan joka kadunkulmaan henkistyttety yhden hengen Peräilmasali. Ne ovat samankaltaisia kuin puhelinkopit aikoinaan. Siellä saapi sitten henkistyytyä ja voimaantua Peräilmasta. Ja puhelimella saa kolmellakymmenellä hopeatetradrakmalla suoran yhteyden taivaan puhelinkeskukseen, josta voi sitten pyytää haluamalleen rofeetalle, enkelille jne.
Harmageddon on Raamatussa mainittu nykyisen Israelin alueella oleva mäki.
Vartiotorniseura tyrkyttää sitä aivan pian alkavan maailmanloppunsa alkupisteeksi.
Raamatun mukaan kuninkaat kokoontuvat sinne sotimaan.
Sitä ei tarvitse vielä pelätä, media ei ole kertonut kuninkaiden hakeneen Israelilta viisumeja tuohon paikkaan menemiseksi sanottua tarkoitusta varten.
Olkaamme rauhassa ja varoitelkaamme ihmisiä tuosta vartiotornin pelottelusta
JT pitävät Harmagedonia maailman tilanteena, eikä yhteen paikkaan sidoksena olevana. Näin olen ymmärtänyt.
Niin he pitävät.
Mutta raamattu ei sellaista opeta.
Raamattu kirjoittaa aikojen lopusta ja suuresta ahdistuksesta.
Niinpä.
Maantieteellinen paikka selitetään vartiotorniseuran tarpeisiin sopivaksi "maailmantilanteeksi" - siltähän puuttuu sitten raamatullinen perusta ja selitys, mutta sehän antaa vartiotornikirjoittajalle vapaat kädet, hekottelee vartiotorniseura.
Suuri ahdistus on kirjoitettu Rutherfordin kirjaan "Lapset" vuodelta 1942, sanottu sen alkaneen 1914 ja kasvaneen joka vuosi.
Että sillai.
Ostatko vartiotornin
Eihän Vartiotornin Jehova sentään rakennuksia tuhoa, kiinteistöpohatta kun on.
Yksi rivijäsenillekin sallittuja harvoja huveja on kenttäpalveluksen ohessa pohtia, mihin asettuisi harmageddonin jälkeen asumaan, kun arvoalueella kuljetaan tunteja keräten.
Mutta päätoimisto ja haaratoimistot saa tulikiveä, niinkuin Sodoma ja Gomorra.
Ei tuhoudu ainakaa jos uskoo erästä jehovalais miestä oli siinä näyttänyt pitäjän hulppeinta taloa ja kirkkain silmin sano että muuttaa siihen ku tuhatvuotinen valtakunta tulee
Rutherford tienasi hyvin ja eli rikasta elämää.