Hätätila pullamössöillä. O. Onninen

Anonyymi-ap

Olipa väheksyvä kannanotto Oskari Onnisen kolumnissa. (IL 26.10.)
Voisiko tuommoiselle antaa loparit jotta tietää mitä on selviytyminen vähillä varoilla näillä hinnoilla? Oppisi olemaan väheksymättä ja piruilematta.
Todella huolestuttava tilanne on varsinkin kun vastattavana on muitakin itsensä lisäksi. Todella vaikeaa olla ja elää kulutusyhteiskunnassa jos ei voi osallistua kohta enää mihinkään. Kaikki ylimääräinen tulee karsittua nyt. Puhelinliittymän irtisanon kun kanta-asiakkaan etu eli hinnankorotus nostaa sen kolmeen kymppiin kuulta vaikka vain puheluita vähän tarvitsee. Kirkosta eroan myös. Lopullinen syy rahansäästö vaikka piispojen edesottamukset eivät ole minua miellyttäneet natotuksineen eikä piikkipainostuksineen ja jo aiemmin harkinnassa oli. Lehtitilaukset irtisanottu/jatkuminen lopetetaan.
Kuinka tuo väheksyy jatkuvaa ahdistusta aiheuttavaa asiaa. Paremmasta ei ole tietoakaan, vain pahemmasta. Velkaiseksi orjaksi en halua.
Vain maksumies, kiskonnan kohde joutuu Suomessa olemaan. Säästöt on syöty. Tämmöiseen kurjalaan eli yhteiskuntaan ei itseni tee mieli kuulua enää.
Liekö kolumnisti itse heitä jotka tavalla tai toisella hyötyvät tilanteesta?

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kaipaamasi miehen nimi?

        Ja maakunta tai kaupunki?
        Ikävä
        52
        8244
      2. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

        Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
        Savonlinna
        139
        7311
      3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

        Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
        Ikävä
        59
        3909
      4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

        Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
        Maailman menoa
        95
        3900
      5. Millaista läheisyyttä

        Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
        Ikävä
        105
        3702
      6. 55
        3273
      7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

        se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
        Maailman menoa
        74
        3255
      8. Antifasismi - mitä se on?

        Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
        Maailman menoa
        37
        2623
      9. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

        "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
        Maailman menoa
        239
        2571
      10. Heräsin taas ikävään

        Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
        Ikävä
        53
        1764
      Aihe