Suomessa rekisteröitiin alkuvuonna (1-9/22) vain 62919 uutta autoa. Saksassa rekisteröitiin samaan aikaan 1867885 uutta autoa eli noin 30-kertainen määrä Suomeen verrattuna. Väestöä Saksassa on vain noin 15-kertainen määrä.
Suomen on tuhla haaveilla olevansa päästöttömän liikenteen mallimaa ja edelläkävijä. Se ei tule onnistumaan täällä asumis- ja elämisköyhässä maassa. Rekisteröintimäärät vähenivät viime vuodesta yli 20 %:lla kolmessa Euroopan maassa, Suomessa, Liettuassa ja Tanskassa.
Lähde: Acea. be
Suomen köyhyyden näkee parilla luvulla.
17
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Vihreässä diktatuurissa tosiasioille ei ole sijaa.
- Anonyymi
minulla on 2000eur auto ja 3 kuukautta sitten kävin ostamassa tilisiirrolla 23 000eur 1H keittiön siellä on jo vuokralainen. Eikä ole ainoa.
jokainen päivä on melkein kuin työntekijän perjantai - Anonyymi
Tuota vauhtia Suomen autokanta uusiutuu 30-35 vuodessa, jos ei toisten hylkäämiä tuoda käytettynä
- Anonyymi
Suomessa on kalliit autot.
- Anonyymi
Onneksi saa osamaksulla.
- Anonyymi
Mä en ainakaan tykkää paljon hengitellä pakokaasuja, mutta joo makunsa ja hajunsa kullakin.
- Anonyymi
Aloittajan pitää vaan sitten muuttaa sinne, missä myydään paljon autoja, kun se näyttää olevan niin kovin tärkeää hänelle.
- Anonyymi
Vihreiden poliitikkojen kannattaisi muuttaa vaikka Venäjälle kusettamaan ja syyllistämään kansaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vihreiden poliitikkojen kannattaisi muuttaa vaikka Venäjälle kusettamaan ja syyllistämään kansaa.
Ei maksa vaivaa. Siellä on jo entuudestaan yksi kansankusettaja vallassa, joka ei nähtävästi lähde sieltä edes kulumalla.
- Anonyymi
Kannattaa katsella noita rekisteröintitilastoja myös automallien kantilta, niin huomaa, miksi Suomessa ostetaan vähän autoja.
Saksassa eniten myydään autoja, joita suomalaiset eivät halua ostaa.
Jos saksalainen ostaa VW Polon, suomalainen ostaa VW Golfin, Skoda Fabia-> Octavia, Renault Clio->Renault Megane jne.
Saksalainen valitsee auton itseään varten, suomalainen valitsee sen naapureiden takia.
Ei totuus ole se, mitä saksalaisista poliisisarjoista näkee.- Anonyymi
Juu. Suomalainen valitsee sen vielä paremman varustellun käytetyn tuonti mersun, mitä naapuri oli edellisenä vuonna valinnut, joten se siitä...
- Anonyymi
Tämä kirjoitus on liian hyvä tälle tojo palstalle. Näin se suurinpiirtein menee.
- Anonyymi
Saksalainen ostaa 2 autoa, sen Polon vaimon kauppakassiksi ja Passatin, Audin tms työmatkoille. Suomalainen ostaa yhden auton perheautoksi, Yariksen tai Corollan.
- Anonyymi
Olen tänä vuonna ostanut plugin hybridin ja kevythybridin. Molemmat autot on päivitetty dieselautoista. Ilman lainaa.
- Anonyymi
Jopa oli se ladattava lyhytikäinen, mikä hajosi?
- Anonyymi
Ihan yhtä naapurikateita ne germaanit on ja Birtit ja ihan kaikki muutkin. Se kuuluu ihmisluonteeseen.
Saksan erityispiirre on säästeliäisyys. Saksalainen on ihan oikeasti nuuka kaikessa. Rahaa jää omaisuuden kartuttamiseen.
Siellä ei Suomalainen kipuhinnoittelu toimi. Kilpailu on kovaa ja hinnat siksi matalampia.
Jännä juttu, Saksassa on moninkertainen märä poliiseja nuppilukuun suhteutettuna mutta murto-osa kansan edustajia.
Miksi me Suomessa tarvitsemme nuppiluuku nähden järjettömän määrän kansanedustajia?? Pitääkö jokaisesta nimen notkosta olla oma edustaja?
Tämä kaikki maksaa ja paljon. Se raha on pois hyvin voinnista, siis meidän hyvinvoinnista. - Anonyymi
Synnynnäiset mittarit osoittaa sinne samoin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.898094Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m906098Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,875567Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot685511Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1134750Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1232508Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys402380Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e61369Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71354Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa441190