Puolen yön jälkeen menin vielä viemään roskapussia ja takasinpäin roskapöntöltä tullessani huomasin autotallinoven olevan raollaan.
Lähdin tutkimaan sitä ja mieleeni tuli lehti jutut viime viikoilta, alueellamme on tehty murtoja ja ne ovat vielä selvittämättä.
Varovasti avasin raollaan olevan oven ja samalla tunsin nyrkin iskun niskassani, tuuperruin sekunnin sadasosaksi eli muutuin matkustajaksi. Mutta samantien oli taas homma hanskassa ja jalkeillani. Samassa joku törmäsi minuun tullessa ulos autotallista ja vaistomaisesti itseäni suojallekseni lähti oikea suora ja kuului outo äänähdys, aivan kuin joku olisi parkaissut mutta jäi kesken.
-
Sain valot nopeasti päälle ja näin kuinka yksi yön timo on tulossa päälleni rengasraudan kanssa. Toinen yön timo oli maassa ja vaikeroi. Potkaisin sitä kantapäällä naamaan ja kuulin kuinka nenä painui aivoihin.
Rengasraudalla päälleni tuleva yön timo huusi minulle että tapamme sinut ja siinä hetkessä tajusin, että vielä yksi yön timo on takanani. Minulle ei jäänyt paljon vaihtoehtoja, piti toimia heti.
En tarkkaan muista mitä tapahtui, mutta aikamoista nujakointia ennenkuin maassa oli kolme yön timoa. Kaksi oli elossa, nippusidetin ne ja tutkin kolmatta. Ei pulssia.
Olin jo soittamassa 112, mutta jätin painamatta vihreää. Päätin miettiä mitä tehdä ja samalla tutkin mitä murtautujat olivat tehneet, jotka tarkastelun jälkeen olivat selventyneet somaleiksi.
Se selvisikin nopeasti, vuoden -82 Suzuki Katana oli yritetty varastaa. Oli todella tuuria että olin lähtenyt viemään roskia siihen aikaan. Samassa päätin tiputtaa somalit maakellariini, joka on autotallin lattian alla. Siellä ne säilyisivät, kunnes keksin mitä niille teen. Teippasin vielä kaksi elossa olevaa kunnolla, etteivät pääsisi pakenemaan.
Seuraavana iltana vein somalit louhoksen altaalle Dodgellani, joka sijaitsee ruskeasannan hautausmaan takana. Siellä ei pimeän aikaa juuri ketään liiku, sen verran synkkä paikka.
Menin viemään roskapussia ja yllättäen...
17
60
Vastaukset
- Anonyymi
Älä tee tuollaista joudut linnaan. Kyllä somppujen pitää antaa varastaa ja tuhota toisten omaisuutta. Sinun olisi kuulunut hakea niille vielä rahaa jolla palkitset nämä hyvästä työstä. Etkö tiedä, että rasismi on rikos. Käy nyt hyvä mies noukkimassa ne sieltä montulta ja ilmoittaudu virkavallalle vakavana rikollisena.
- Anonyymi
hehe. Olipas hieno tarina
- Anonyymi
Hyvä sadunkertoja asialla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hyvä sadunkertoja asialla.
Ei ole satu. Tämä on journalismia.
- Anonyymi
Kyllä on törkeää mennä häiritsemään somppuja jotka ovat yövuorossa töissä. Ei sitten minkäänlaisia käytöstapoja.🤣🤣
- Anonyymi
Miksi säilytät Dodgeasi hautausmaan takana?
- Anonyymi
Samaa ihmettelin. Mutta ei nosta hillbilly-tyypeistä ota selvää.
Lähti kirjoitus tosin kohti metsää heti alussa. Miksi pitäisi selitellä syytä ulkona olemiselle? Nyt otettiin roskapussi käyttöön. Sen tarkoitus on vakuuttaa lukija siitä, että ulkona oltiin ja syystä. - Anonyymi
Hahahaa. Vanhaa Ladaa ei kannata näytellä. Voi kertoilla sitten satuja Dodgesta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Samaa ihmettelin. Mutta ei nosta hillbilly-tyypeistä ota selvää.
Lähti kirjoitus tosin kohti metsää heti alussa. Miksi pitäisi selitellä syytä ulkona olemiselle? Nyt otettiin roskapussi käyttöön. Sen tarkoitus on vakuuttaa lukija siitä, että ulkona oltiin ja syystä.Naurattaa.
- Anonyymi
Oikein toimittu, mutta luuletko että nuo apinat osaisivat ajaa moottoripyörää?
- Anonyymi
Eihän ne osaa ajaa edes potkulautaa. Ne hylkäilee niitä mihin sattuu.
- Anonyymi
Joopa joo. Höpöhöpö.
- Anonyymi
Oliko tuo jatkokertomuksen ensimmäinen osa? Tuleeko seuraava osa enslauantaina samaan aikaan? Jännää ja kivaa, ihan kuin naistenlehtien jatkokertomukset.
- Anonyymi
Sarkasmia parhaimmillaan.
- Anonyymi
Niin oli hyvä tarina että voisit kokeeksi kirjoittaa kokonaisen dekkarin.
Kustannusyhtiöt eivät salli rasismia joten vaihda rosmot kantasuomalaisiin. - Anonyymi
näitkö siis tämän unen. persu selvästi. se on ok
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.16410292- 552813
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan802508- 852351
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1472084Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2351898- 441382
Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �131345Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta
Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va1151197Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!
Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei34873