Se laulu "vanhaa viiniä" sanotaan viini paranee kun se vanhenee. Bibliassa käytetään viinin sijaan viina sanaa. Veikeä juttu.
Tällaine havainto
Anonyymi-ap
2132
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Veikeä juttu siksi koska otin raamatunsanan niin tosissani.
Meidän herramme on luonut huumorinkin.
Suomen kieli on merkittävästi muuttunut sitten vuoden 1776. Sana viina lienee ollut tuolloin nimenomaan alkoholipitoista juomaa tarkoittava. Tuolloin puhuimme rannikkoseuduilla myös ruotsia tai vain ruotsia. Mitäköhän lienee tuolloinen suomenkieli silloin ollut, mutta juuri siksi on Bibliaa mielenkiintoista lukea. Siinä on paljon vivahteita 1800-luvun loppupuolella syntyneiden isovanhempieni puhetavasta. Syntyivät heti nälkävuosien loppuessa.
Esim. rannikkoseudun ulkopuolella asuessamme on suvussamme silti paljon ruotsista peräisin olevia sanoja. Ja siihen löytyy selityksenä sekin, että Ruotsista saapui maahamme sotilaita 1700-luvulla, jotka jäivät ja avioituivat tänne.
Mitä lie maassamme ollut ruotsin kieli koko 700 vuotta, kun kuuluimme Ruotsi-Suomeen . Tai sitten, kuten jotkut ovat mieltä , kuuluimme Suomi-Ruotsiin. Kun nimittäin tutkimukset jo osoittanevat, että Suomessa on ollut asutusta huomattavasti aiemmin kuin Ruotsissa ja väki on pikkuhiljaa täältä siirtynyt Ruotsiin.