"On alkanut muodostua yhteisöjä, joilla on omia sääntöjä

Anonyymi-ap

Asiantuntijoiden mukaan kielen oppimista voisi parantaa kotoutumiskoulutuksen parannuksilla ja asuntopoliittisin keinoin.

"Hänen mukaansa useiden erilaisten samalla alueella olevien kulttuurien yhtäaikaisuus ja sisäänpäin sulkeutuneisuus saattaa johtaa rinnakkaisyhteiskuntien muodostumiseen, jossa rakentuu omia kieli- ja kulttuurikuntia. Tämä kehitys johtaa siihen, ettei paikalliseen kulttuuriin sulauduta.

– Meidän tilannettamme ei voi oikein verrata Ruotsiin, koska maahanmuuttajien määrä meillä on huomattavan paljon vähäisempi. Mutta näen, että kuppikuntia on jo syntynyt. Tietyille alueille on alkanut muodostua yhteisöjä, joilla on omanlaisiaan sääntöjä, Sohrabi sanoo.

Sohrabin mukaan oman uskonnon korostaminen saattaa johtaa siihen, että lapset ja nuoret eivät saa suomenkielisiä ystäviä eivätkä opi suomen kieltä.

– Jos samalla alueella asuu saman taustaisia liian paljon, niin se aiheuttaa haasteita. Alle 15 prosenttia on hyvä alueellinen demografia. Toinen on se, että määrä ei korvaa laatua. Jos otamme liikaa maahanmuuttajia, niin emme pysty kotouttamaan kaikkia ja ongelmat kasvavat. Suomi ei ansaitse sitä, maahanmuuttajat eivät ansaitse sitä, Sohrabi sanoo."

Tässä lähiössä mamuja on 25%, ja kaapusakkia näkyy todella.

5

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Muslimit ovat se ongelma.

    • Anonyymi

      eikös tätä monikulttuurisuutta niin kovasti ole tänne jaivattu vuosikymmeniä. nyt kun sitä alkaa kivasti olla niin ei se kelpaakaan. nayttikaa nyt siitä pstä kun unelma toteutuu ja yhteiskynta romahtaa

      • Anonyymi

        Punavihreät sitä on kaivannut, ei muut.


    • Anonyymi

      Jep. Katujengi nimeltä vasemmisto ja mafia nimeltä ammattiliiitot

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      223
      6573
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      109
      4973
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      130
      4721
    4. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      44
      3204
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      104
      2863
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      65
      2309
    7. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      68
      1805
    8. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      133
      1787
    9. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1704
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      58
      1555
    Aihe