Sitten kun tauti on diagosoitu ja hoito tai lääke määrätty, mitä tehdään sitten jos hoito tai lääke ei tehoa tai aiheuttaa sivuvaikutuksia, mitä muita hoitoja tai lääkkeitä joita voidaan määrätä, on olemassa sekä kauanko pitää nykyistä hoitoa kokeilla ennen kuin kannattaa ottaa lääkäriin yhteyttä!
Nimittäin jos ei ole olemassa toista hoitoa tai lääkettä se on hyvä tietää ettei ihminen tule turhan takia vastaanotolle.
Koska lääkärit työkseen majailevat terveyskeskuksessa, ja siellä käyminen on heille helppoa kuin hengittäminen, he eivät tunnu ymmärtävän että moninaisista syistä asiakkaille siellä käyminen ei varmasti ole yhtä helppoa, ja monelle se on kallista, vaikeaa, kivuliasta sekä henkisesti että fyysesti.
Jo taksimatkat ja terveyskeskusmaksut voivat niellä pienen omaisuuden ja erilaiset jännittämisoireet/sairaudet ovat kansan keskuudessa todella yleisiä ja ovat ns. piilosairauksia joita ei silmällä ihmisestä erota, ja siksi asiantuntijoidenkin tuntuu niitä olevan vaikea ihmisestä tajuta, jopa senkin jälkeen kun ne on diagosoitu. Kokemusta on.
Tämän toivoisin jokaisen lääkärin aina vastaanottokäynnillä ilmoittavan
4
183
Vastaukset
- Anonyymi
Usein kyllä se lääke tehoaa minkä,lääkäri kirjoittaa. Sivuvaikutuksia on kaikissa lääkkeissä,, ja usein juuri aloittaessa lääkekuuria ne tulevat häipyäkseen aja kanssa
Ei lääkäri voi tietää miten sinä juuri tulet reagoimaan mihinkin tuotteisiin , joten jos on jotain epäselvää niin kysyy itse lääkäriltä asiaa se kun odottelee jotain monologia lääkäriltä , siinähän ne asiat sitten selviää.
Sitten ei pidä lueskella heti lääkkeen saatuaan niistä sivuvaikutuksista , sillä monellekaan niitä ei ilmaannu edes, mutta tunnen muutamia jotka saavat heti jonkun listassa olevan oireen jota sanoo sivuvaikutuksena lääke kuriin, vaikka söisi sokeripilleriä niin saisi oireet jos ne olis listattu pränttiin
Hyvä ja luottavainen suhde hoitavaan lääkäriin on paras ihmisen terveydelle , niin ei ajattele mahdollisia senaatioita mielessään peläten milloin mitäkin lääkettä ,- Anonyymi
Sivuvaikutusten lukeminen on hyvin olennaista. Esim. jos lääke vaikka väsyttää, on oltava tietoinen esim. ajokykyyn mahdollisesti vaikuttavasta väsymyksestä. On oltava varautunut, jos käy töissä että tietää mitä voi olla luvassa.
- Anonyymi
Hyvä ja luottavainen suhde lääkäriin on ainakin kunnallisella puolella lähes mahdoton, kun lääkärit vaihtuvat yhtenään.
Kun joku lääkäri kirjoittelee vääränlaista tekstiä, seuraava lääkäri uskoo sokeasti kaiken niitä lukiessaan.
Jos joskus saa sairauksiaan edes tutkitettua, niin sitten kun saa diagnoosin, jätetään asia siihen, ei ohjeita, ei neuvoja, miten sairauden kanssa toimia, onko hoitomahdollisuuksia, mahdollisia lääkkeitä, jne...
Luottamus on sana, joka pitäisi olla olemassa myös terveydenhuollossa..... - Anonyymi
Osa lääkäreistä kertoo ja kirjaa mitä tehdään sitten jos hoito ei tehoa tai seurattavaksi jätetty tila pahenee taikka pitkittyy. Tätä kutsutaan "turvalauseeksi".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271984
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001730Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy571400Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?791375Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311038Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47946Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51943Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44892- 73876
- 109873