Puolueet etenkin nyt vaalien alla lupaa ummet ja lammet. Tässä olisi jollekin puolueelle hyvä vaalivinkki. Ottakaa ne asiantuntijanne laiskottelemasta sieltä hienoista huoneistaan ja alkakaa laskemaan.
Pienimmät eläkkeet ovat nyt luokkaa 850 euroa/kk. Mikä estää sen, että niitä korotettaisi niin, että vähimmäiseläkkeet Suomessa olisivat jotain 1100 euroa/kk hujakoilla? Niistä ei perittäisi veroa (nyt 1000 euroa/kk saavilta ei mene veroa).
Kun eläkkeitä korotettaisi tuohon 1100 euroan pintaan, niin silloin pieneläkkeen saajaille ei joutuisi maksamaan asumistukia ainakaan niin paljoa ja hyvin suurelle osalle ei ollenkaan. Toki moni minimieläkelläinen asuu omassa asunnossa ja ei saa asumistukea, mutta aivan varmasti suurin osa saa. Samoin harkinnan varaista tt-tukea ei jouduttaisi maksamaan läheskään niin paljon. Nythän on niin, että tt-tukea joudutaan maksamaan monien kohdalla muutamia kymppejäkin kuukausittain. Sekä asumistukihakemukset, että tt-tukihakemukset vähenisivät roimasti, joten siinä säästettäisi Kelan työntekijöiden työmäärää. Lue; muutamalle hyvinkin voisi antaa kenkää, koska eivät edes sovellu asiakaspalveluun.
On päivän selvää, että pieneläkelläisillä nuo lisääntyvät eurot menisi kulutukseen, joten niillä olisi työllistävä vaikutus ja lisäksi alveina palautuisi osa valtion kassaan takaisin. Tuohon voisi plussana vielä lisätä, että sillä olisi valtavan paljon vaikutusta pieneläkelläisen mielenterveyteen, kun ei aina tarvitsisi käydä kerjäämässä ja tuntea olevansa yhteiskunnan pohjasakkaa. Sekin voisi tuoda säästöä, kun ei tarvitsisi syödä Kelan kustantamia lääkkeitä ja vaivata terveydenhuoltoa.
Mikähän puolue ottaisi vaalien alla asiakseen OIKEESTI laskea, että paljonko tuo tulisi yhteiskunnalle kustantamaan. Uskonpa, että kun kaikki nuo huomioitaisi, niin ei se nyt ihan maltaita maksaisi.
Onkohan kukaan koskaan laskenut?
Anonyymi-ap
1
97
Vastaukset
- Anonyymi
äänestäjien tulee tietää hallitus ohjelma.
puolueilla on salaiset kaappisopimukset ja siitä seuraa lehmänkaupat.
jokainen puolue hallituksessa saa sovituksi läpi määrätyn asian.
mutta äänestäjät ei tiedä kaikki muuttuu päälaelleen on sitten yhtä kinaamista
kestää 4vuotta.
tärkeät päätökset ei tule muutosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja2195472NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1325044Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku274861Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1232075- 4041807
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a891667Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova221639Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann131541- 931323
Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3791290