Venäjän yliopistoissa ei saa enää ajatella

Anonyymi-ap

13

64

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No niinhän asia on sota-aikana, myös ukrainassa, siellä kuolee heti jos arvostelee zelenskyn tekemisiä.

    • Anonyymi

      Ovat kieltäneet holokaustin penkomisen. Venäjällä professoreita erotettu holokaustin kyseenalaistamisesta

      • Anonyymi

        "Sotaako voisi toivoa, neuvostokansa todella"? sanoo laulu, mutta se jatkuu .".. kertokoon Katynin metsä hiljainen" etc.


    • Putinin Venäjä ottaa tässäkin mallia Stalinin ajasta.

      Neuvostoliitossa pseudotieteilijä Trofim Lysenkon sai stalinin vakuuttumaan, että evoluutioteoria on imperialistien hapatusta ja oli kehittänyt oman, länsimaissa jo 1800-luvulla hylättyyn lamarcismiin perustuvan opin hankittujen ominaisuuksien periytymisestä. Tämä käytännössä pysäytti kaiken tuloksellisen kasvinjalostuksen Neuvostoliitossa 1930-luvulta vuoteen 1965 asti.

      Nyt kun Putin on liittoutunut ortodoksisen kirkon kanssa, niin saa nähdä koska kirkon käsitykset alkavat Venäjällä vaikuttamaan siihen, mihin johtopäätöksiin tieteellinen tutkimus Venäjällä saa päätyä.

      • Anonyymi

        On ihan täsyin. Missään nimessä ei saa vihjata että Hitler oli oikeassa ja että holokausti huijausta. Ihan niinku Stalin


      • Anonyymi

        Samaa mieltä.
        Ortodoksisen kirkon patriarkka tuntuu olevan Putin-fani, joten käytännössä Putin sanelee myös ortodoksisen kirkon toimintaohjeet. Vaikuttaa siltä, että Putinista on tullut jumala (tahallaan pienellä) Allahin tapaan ja patriarkka on hänen profeettansa (vrt. Muhammed).

        Neoliberaalisessa tutkimusotteessa tutkimuksen tulos tiedetään etukäteen tai se muutetaan tutkijan mieleiseksi. Kvalitatiiviset tutkimukset muutenkin korostavat tutkijan keskeistä positiota eli subjektiivisuutta, kun kvantitatiivisissa tutkija on tutkimusjoukon ulkopuolella.
        Aloittajan linkin perusteella vaikuttaisi siltä, että vain kvalitatiiviset, neoliberaaliset tutkimukset sallitaan Pietarin ja Moskovan yliopistoissa, kun ennen tutkimuksen alkua kertoo lopullisen tutkimustuloksen.


      • Anonyymi kirjoitti:

        On ihan täsyin. Missään nimessä ei saa vihjata että Hitler oli oikeassa ja että holokausti huijausta. Ihan niinku Stalin

        Mikään yliopisto ei ole päätynyt historiantutkimuksessaan tulokseen, että holokausti oli huijausta. Sitä jankuttaa vain uusnatsit.


      • Tuo on uusnatsipropagandaa.


      • Anonyymi
        Kilgore.Trout kirjoitti:

        Tuo on uusnatsipropagandaa.

        Tuo on Stallaripropagandaa. Mitä jos perehtyisit kerrankin aineistoon ja ajattelisit aivoillasi ennkuin alat sokeast tuomitsemaan? Brittikirjalija David Irving on koonnut kaikki todisteet asiasta.

        https://fi.wikipedia.org/wiki/David_Irving


    • Anonyymi

      Jaa-a, täälläkö sitten (vihervassari) yliopistoissa saa ajatella? =D Haha! Siitäkin nousi hirvee haloo, kun se yksi nuori heppu epäili, ettei mies voi saada menkkoja! HALOO HOOOH kauhkosi vaan yliopistoväki! =D käkäkäkäkäkä!

      • Anonyymi

        Wokeväki ja putinistit samanlaisia.


    • Anonyymi

      Onko Venäjällä koskaan kannustettu ajattelemaan? Moskovan Kreml on "ajatellut" jo vuosisatoja, ja kansa vain raataa.

      • Anonyymi

        Venäläinen kansanviisaus: Hyvin menee kun ei liikaa ajattele.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      37
      7088
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      35
      3721
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      53
      3632
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      46
      3514
    5. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      56
      3101
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      125
      3087
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      34
      2779
    8. 34
      2652
    9. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      27
      2445
    10. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      125
      2418
    Aihe