Digitalisointi etenee terveyspalveluissa

Lukekaapa juttu läpi. https://yle.fi/uutiset/74-20002350
1173
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kun vielä lääkärit korvataan vakuutuslääkäreillä niin ei tarvita edes sitä etäyhteyttä. Lääkäri tietää mikä potilasta vaivaa ja diagnoosi on aina oikea.

Äänestä
  • Asiat hoituvat jo nyt puhelimella erikoissairaanhoidossa diagnosoitujen sairauksien seurannassa. Ei tarvitse matkustaa joka kerta kymmeniä kilometrejä taksilla kuuntelemaan labrojen tuloksia. Joka toinen seurantakäynti paikan päällä. Jos labrat vaativat toimenpiteitä sairaalassa, niin lääkäri kirjoittaa lähetteen.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Asiat hoituvat jo nyt puhelimella erikoissairaanhoidossa diagnosoitujen sairauksien seurannassa. Ei tarvitse matkustaa joka kerta kymmeniä kilometrejä taksilla kuuntelemaan labrojen tuloksia. Joka toinen seurantakäynti paikan päällä. Jos labrat vaativat toimenpiteitä sairaalassa, niin lääkäri kirjoittaa lähetteen.

    Kohta ei ole missään elävää ihmistä vastassa.

    Äänestä

  • Oiva keino. Sinussa on päättäjän ainesta! Mene ehdolle.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Asiat hoituvat jo nyt puhelimella erikoissairaanhoidossa diagnosoitujen sairauksien seurannassa. Ei tarvitse matkustaa joka kerta kymmeniä kilometrejä taksilla kuuntelemaan labrojen tuloksia. Joka toinen seurantakäynti paikan päällä. Jos labrat vaativat toimenpiteitä sairaalassa, niin lääkäri kirjoittaa lähetteen.

    No tyhmäähän se olisikin matkustaa labran vastauksia kuuntelemaan kymmenien kilometrien päähän. Sen voi hoitaa puhelimessa.
    On asioita jotka eivät ole noin yksinkertaisia.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Kohta ei ole missään elävää ihmistä vastassa.

    Eipä niin, pelkkä kylmä kone. Sen kanssa asioitava.

    Äänestä


  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    No tyhmäähän se olisikin matkustaa labran vastauksia kuuntelemaan kymmenien kilometrien päähän. Sen voi hoitaa puhelimessa.
    On asioita jotka eivät ole noin yksinkertaisia.

    Juuri näin.

    Äänestä

  • psykiatriassa 2 minuutin 'tutkimus' on kautta aikojen riittänyt pätevään mielivaltaiseen tautiluokitukseen- ja psykiatria-bisneksen pakkohoitoihin esim pakkolääkityksiin?

    Autolla ajaessa kännykällä voi kuulemma tehdä näitä potilastutkimuksia.

    Äänestä

Kyllä ne palvelut huononee jo sen takia että isoja säästöjä on saatava aikaan. Ministerit miettivät uudistusta eli huononnusta. Kelakorvaus aiotaan poistaa, tosin ei ole yksityisellekkään varaa kaikilla nyt vaikka se kelakorvaus tulisikin. Ne, keillä on, saavat aiemmin apua vaivoihinsa ja hoitoennuste on parempi.
Kaikki vaan huonontuu.
Paljonko meni rahaa "hyvinvointi"alueiden uudistuksiin?
Olisi sen voinut käyttää tositoimiin eli hoitotyöhön.
En pidä ollenkaan hyvinvointialue-nimestä. Vasta kun oikeasti asiat ovat niin hyvällä mallilla, sitten sitä saisi käyttää.
Vielä, ei se dikikään ilmaista ole. Tietoturvaan pitää panostaa ja kyllä sitä aikaa menee koneiden edessä istuskellessa ja uusia ohjelmistoja opetellessa hoitotyöhön osallistujilla. Sekään ei ole ilmaista ja senkin ajan olisi voinut käyttää oikeaan hoitotyöhön. Mitä jos käy kuten Vastaamon tapauksessa? Paljon on netin takia haittaa tullut monille tietomurtojen takia. Vastuuta ei ota kukaan, haitta jää.
Ei kaikilla ole älylaitteita. Jäävätkö he ilman apua?
Ja, missään nimessä ei saa laittaa niitä kalliita palvelupuhelinnumeroita joissa toitotetaan että olette jonossa, joihin pitäisi soitella apua saadakseen.
Pahaenteistä se että yhä harvennetaan palvelupisteitä. Onko syrjemmässä ensiapua tarjolla jos jotakin sattuu vai onko keskittämisen takia vaaran paikka?
Huononnukset ovat tätä päivää. Kela, pankit, koulut ja terveyskeskukset keskittävät entistä tiiviimmiksi rakennettuihin epämukaviin kasvukeskuksiin. Postikin poistui mutta huononnustensa takia jouti mennäkkin pois isostakin kaupungista!
Sitä on "kehitys" nykyisin. Maksetuilla veroilla pitää saada parempaa kansalaisille. Minne ne rahat katoaa? Kapitalismin aikaansaamaa huonoutta.

Äänestä

Kaikkea ei voi hoitaa puhelimessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Lukekaapa juttu läpi. https://yle.fi/uutiset/74-20002350

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu