Odotan mielenkiinnolla Rikkaiden VERO-tietojen julkistamista. Ajankohtahan alkaa olla

Anonyymi-ap

17

133

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Paljastun kerran vuodessa (kun nimeä ei taaskaan ole listalla.)
      Nimim: Kirkonrotta.

    • Anonyymi

      Tahtoo vaan olla niin, että listan suurituloisimmat 100 henkeä maksaa veroja enemmän kuin 100 000 köyhintä täysi-ikäistä, voi olla että maksetuista veroista vähentäen, niin luku lähentelee miljoonaa.

      • Anonyymi

        Juu juu mutta kun nekin "maksetut verot" on hirrrvittävän pienet aiheutettuun ryöväykseen verrattuna (v-kierto, yritystuet, voitot ulkomaille), velkaantuu suomi nyt kovaa vauhtia sen lisäksi, että maa oli raskaasti ylivelkaannutettu sitä ennen.

        Kaiken kukkuraksi nuo veronkiertäjät ovat yhdessä valehteleamassa "työvoimapulista" joka siis on silkkaa propagandaa, jotta saisivat enemmän kerättyä voittoja kuskpäiden kustantaessa - velalla ja pikavipeillä !

        Mutta jännitämme, toiminnan "avoimmuutta" niinkuin nuokin veronkiertäjät usein laulaa, odotellaan......


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juu juu mutta kun nekin "maksetut verot" on hirrrvittävän pienet aiheutettuun ryöväykseen verrattuna (v-kierto, yritystuet, voitot ulkomaille), velkaantuu suomi nyt kovaa vauhtia sen lisäksi, että maa oli raskaasti ylivelkaannutettu sitä ennen.

        Kaiken kukkuraksi nuo veronkiertäjät ovat yhdessä valehteleamassa "työvoimapulista" joka siis on silkkaa propagandaa, jotta saisivat enemmän kerättyä voittoja kuskpäiden kustantaessa - velalla ja pikavipeillä !

        Mutta jännitämme, toiminnan "avoimmuutta" niinkuin nuokin veronkiertäjät usein laulaa, odotellaan......

        Mikä ihmeen veronkierto? Onko todisteita?

        Miten yritystuet tähän liittyy? Nehän on samanlainen tuki Kokoomuksen yrityksille kuin ammattiyhdistysten verovapauden ln tukea demareiden ammattiyhdistyksille.

        Entä sitten voitot ulkomaille? Tietysti ulkomaisten omistajien osingot maksetaan ulkomaille ja jos maiden välillä on verosopimus, niin verotkin voi mennä ulkomaille.


    • Anonyymi

      Mutta vain niiden rikkaiden verotiedot paljastetaan jotka antava siihen suostumuksen

    • Anonyymi

      Suurin osa rikkaista ei paljasta verotietojaan koska pelkäävät psykoottisia vasurikyyliä

      • Anonyymi

        Paskamahaökyt piilottelevat miljooniaan.


    • Verotietojen julkaisu ei paljasta veronkiertoa tai veronvälttelyä kuin välillisesti, koska jos verot kiertää, niin ei pääse suurimpien verotettavien tulojen listalle.

      Jokainen voi tietenkin ihmetellä verotiedoista, miten huonosti vaikkapa miljardööri Antti Herlinin sijoitukset ovatkaa tuottaneet, kun verotetettavaa tuloa ei kerry juuri mitään miljardien sijoituksista.

      • Anonyymi

        Lähinnä tässä on mielenkiintoista se, kuinka pelikenttä on muuttunut kun järjestelmä valahti konkurssiin ja sitä on pyöritetty Keskuspankki-velalla.
        Siis, kenen käsi kävi ahkerimmin, Velka-kupilla !
        t. haans


    • Anonyymi

      Suomi velkaantuu nyt rasssskaammin kuin koskaan ennen. Meidän on saatava tietää MIKSI. Kenen käsi käy siis kupilla ahkerammin. Keneltä jäikään verot maksamatta. Ketkä on ne tahot, joita kako-kepuli-"demari"-koirat nyt varjelevat.
      Tiedät että vaali-LAHJOJIA ! Natsit käyvät päivä päivältä röyhkeämmiksi.
      Kun tiedämme niiden tulot, tiedätte kyllä miksi !

    • Anonyymi

      Verotiedot on julkisia ja kuka tahansa voi pyytää verotoimistosta kenen tahansa verotiedot.

      Sen sijaan verotietojen kerääminen ja julkaiseminen internetissä muodostaa henkilörekisterin. EU:n tietosuoja-asetuksen mukaan jokaisella on oikeus pyytää henkilötietojensa poistamista rekistereistä, joita ei ole lailla säädetty pakollisiksi.

      Ei veronkierto sitäpaitsi verotilastoissa näy. Ja moni kansan ja poliitikkojen veronkierroksi väittämä asia ei edes ole veronkiertoa vaan täysin laillista toimintaa. Ei nuo poliitikot ja useimmat kansalaisetkaan jätä ilmoittamatta verovähennyksiä ja siten pyri kasvattamaan maksamiensa verojen määrää.

      Verokalentereista paasaaminen on usein oikeaa tekopyhyyden ja kaksinaismoralismin riemujuhlaa, kun itsekin maksamansa verot minimoimaan pyrkivät ihmiset haukkuu itseään rikkaampia samasta toiminnasta :D

    • Anonyymi

      Pitäisi julkistaa vastaava lista suurimmista sosiaalitukien ja yhteiskunnan avustusten saajista.

      • Anonyymi

        Juu, paskimmat / pienimmät tulot lista olisi myös hyvä julkaista.


    • Anonyymi

      No niin, huomena (9.11) pitäisi koittaa tuo odotettu päivä, jolloin näemme, kuinka yritystukiaisilla ja ylivelkaantumisella "vaurastuttiin". Valtiohan on jo ottanut valmiiksi velkaa KYMMENIN MILJARDEIN ja näemme, kenen taskuihin rahat menivät.
      Jännitetään vielä hetken.

      PS porrvarikanavat julistavat jo ennakkoon yhteisöverotietoja. Niitä väitetään maksetun enemmän kuin pariin kymmeneen vuoteen. Sehän EI RIITÄ, sillä juuri tämä on sitä KLISEE-kikkailua ja hölmöjen kusetusta, kun velkaa otetaan kymmeniä MILJARDEJA !!! Yhteisöveroahan laskettiin suomessa finanssikriisissä 26sta 20 prosenttiin v. 2011. Melkoinen LAHJA pelureille siis !! Uudelleen jaettavaksi ja kohdennettavaksi !

      T. haans

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      56
      1438
    2. Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen

      Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu
      Kajaani
      61
      1350
    3. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      161
      1311
    4. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      66
      1197
    5. Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa

      Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo
      Ikävä
      104
      1131
    6. Keskisarja loisti A-studiossa, vauhkoontunut Sofia Virta munasi itsensä

      Keskisarja taas puhui 100% faktaa maahanmuuttoon liittyen. Kokoomuksen Kaumalta tuli pari hyvää puheenvuoroa, joskin muu
      Maailman menoa
      258
      966
    7. Rakastan ja ikävöin sinua

      Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä
      Ikävä
      58
      947
    8. Vihjeketju naisille

      Kirjoita tähän vihjeesi kaivatullesi.
      Ikävä
      55
      916
    9. Nyt tiistain galluppi alkaa....

      Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä
      Ikävä
      56
      903
    10. KIIKKUSTUOLI

      Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin
      80 plus
      82
      870
    Aihe