Psykiatria loukkaa YK:n ihmisoikeuksien julistusta

Psykiatriassa on useita piirteitä, jotka loukkaavat YK:n ihmisoikeuksien julistusta. Tämän julistuksen kuuluisi olla hierarkisesti valtiollisten lakien yläpuolella. Näin ei kuitenkaan Suomessa ole!

Ihmisoikeusrikkomuksista tulisikin raportoida entistä hanakammin. Myös väärinkäytökset tulisi voida saattaa julkiseen keskusteluun!
7817
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

höpö. kyllä psyykkisesti sairaat on hoidettava joka maassa. suomessa tilanne parempi kuin monissa muissa paikoissa, ihmiset saavat laadukasta hoitoa ja pyritään siihen, ettei ketään jätetä heitteille. psykiatriassa tuota sun jankutusta kutsutaan sairaudentunnottomuudeksi. niin se vaan on!

Äänestä

...taas joku scientologi vauhdissa ?

Kyseinen tapa hyökätä psykiatreja vastaan on scientologien Ihmisoikeuskomission CCHR:n tärkeimpiä tehtäviä.

Lisää tietoa aiheesta:

Suomi24/keskustelu/uskonto/scientologia.

D :)

Äänestä

Tosin varsinaisesti psykiatria ei mielestäni uhkaa ihmisoikeuksia, vaan Suomessa olevat vanhat psykiatrian hoitokäytännöt. Eli Suomessa käytetään näitä henkilökohtaiseen koskemattomuutta vastaan rikkovia pakkokeinoja (lepositeitä, eristämistä,pakkolääkitystä), suhteellisesti katsottuna jopa satakertaisesti enemmän verrattuna joihinkin länsi-Euroopan maihin.

Mutta tietenkin tilanne on parantunut kokoajan, kun sairaalat ovat uusineet hoitokäytäntöjään, mutta olen samaa mieltä että väärinkäytökset pitää viedä eteenpäin ja tarvittaessa vaikka julkisuuteen. Tämä sen takia, että psykiatrisessa hoidossa oleva on varsin suojaton, verrattuna terveeseen tai muussa hoidossa olevaan, jolloin näiden ihmisten ihmisten perusoikeuksista on pidettävä erityisen tarkkaa huolta.

"Tämän julistuksen kuuluisi olla hierarkisesti valtiollisten lakien yläpuolella. Näin ei kuitenkaan Suomessa ole!"
Kansainvälisen sopimuksen sisällön viemisestä kansalliseen lainsäädäntöön on olemassa kaksi eri menetelmää, eli monistinen, joka on käytössä esim. USA:ssa. Se tarkoittaa että sopimus on suoraan velvoittava kansallisella tasolla kun se on ratifioitu. Toinen tapa on dualistinen, eli kun sopimus on ratifioitu, sen vaatimukset sisällytetään olemassaolevaan lainsäädäntöön, aikaisempia lakeja muuttamalla. Eli se ohjaa vain lain sisältöä.

Suomessa on käytössä tämä dualistinen menetelmä, koska tuo monistinen malli ei oikein tahdo toimia Suomen tai manner-Euroopan kirjoitetun lain oikeusjärjestelmässä. Tämä johtuu siitä että nuo sopimustekstit ovat yleensä kompromisseja ja sisältökin on varsin yleisesti ilmaistu, ilman yksityiskohtaisia termien määrityksiä. Anglo-Amerikkalaiseen Common Law-systeemiin suora sopimuksen tulkitseminen sen sijaan sopii hyvin, sillä niissä on tuomareilla on hyvin suuri lakien ja sopimusten tulkintavapaus.

Jotta asia ei ole liian yksinkertainen, niin sitten tietenkin on näitä EU:n ja muun eurooppaoikeuden kautta tulevia ihmis- ja perusoikeusnormeja, joita sitten taas ei tarvitse erikseen siirtää Suomen lakiin vaan ne ovat suoraan velvoittavia jonkun muun normin tai sopimuksen kautta.

Äänestä

Olikohan Olli Stålarm, joka teki väitöskirjan suomalaisen psykiatrian suhteesta homoseksuaalisuuteen, ja tuli sitten solvauksesta haastetuksi käräjille. Oli kutsunut jotakuta sitaateissa "asiantuntijaksi".

Mutta ilmeisesti jotkut vanhat patut siellä yhä, Kalle Ackte ainakin, yhä pitää homoutta sairautena.

Äänestä

kait sen tiesitte että "henkilö joka ei ymmärrä tai ei kunnioita auktoriteetteja" on mieleltään sairas? mahtava maa tää suomi

Äänestä

Ei psykiatria sinänsä, vaikka onhan se aika nuori
tiede eli vielä lapsenkengissään. Alalle ikävä
kyllä hakeutuu henkilöitä, jotka käyttävät
hyväkseen oikeusturvan heikkoutta asiakkaittensa
kohdalla. Joten parantamisen varaa on, mutta miten
toimittaisiin, siinäpä se. Pakkokeinot kuvastavat
kyllä alan alkeellisuutta. Runsas lääkitys on
ehdottomasti väärin, paitsi joittenkin kirves-
murhaajien kohdalla.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Ihmisoikeudet kuuluvat kaik... kirjoitti:

Psykiatriassa on useita piirteitä, jotka loukkaavat YK:n ihmisoikeuksien julistusta. Tämän julistuksen kuuluisi olla hierarkisesti valtiollisten lakien yläpuolella. Näin ei kuitenkaan Suomessa ole!

Ihmisoikeusrikkomuksista tulisikin raportoida entistä hanakammin. Myös väärinkäytökset tulisi voida saattaa julkiseen keskusteluun!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu