Ei kai Jeesus käskenyt kastamaan itsensä eli Jeesuksen nimeen vaan Isän Pojan ja Pyhän Hengen nimeen. Tosin myöhemmin apostolit taisivat kastaa Jeesuksen nimeen mutta oliko heillä tähän mestarinsa käskyä vai mistä moinen käytäntö tuli? Myöskään 10:ssä käskyssä, jotka Moosekselle annettiin Siinailla, ei liene mitään kastekäskyä. Juutalaisuuteen kuuluneella Qumranin Essealaislahkolla - johon Johannes Kastajalla epäillään olleen yhteyksiä - oli kylläkin kaste- ja puhdistautumisrituaaleja. Löytyisiköhän sieltä päin jotakin perustaa nykyisillekin, ainakin ns. "uskovien kaste"käytännöille. ----- Oikaiskaa jos olen aivan hakoteiilä,ainakin mitä tulee Jeesuksen tai Mooseksen kastekäskyihin.
Ei kai Jeesus käskenyt...
7
375
Vastaukset
Oikeassa olet. Jeesuksen lähetyskäskyssä Hän sanoo mm. (Matt. 28:19) "Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni: kastakaa heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen..."
- tätä käskyä
olette te helluntalaiset toteuttaneet konkreettisesti.
Olette menneet ja vieneet sielun mukana ihmisiltä omaisuuden ja järjen.
Tätäkö Jeesus halusi??? - alkup.raimo
...kastetut yhdeksi ruumiiksi...Kristuksen ruumiin jäseniksi...kyllä kristillinen kaste on samlla kaste Jeesuksen Kristuksen nimeen..hänen ruumiinsa...seurakunnan jäsenyyteen..kasteessa saadaa myös uudestisyntyminen:
..."olemme siis yhdessä hänen kanssaan haudatut kasteen kautta kuolemaan, että niinkuin Kristus herätettiin kuolleista Isän kirkkauden kautta, samoin pitää meidänkin uudessa elämässä vaeltaman"..(Rm 6:4)
Miltei aina Apt:ssa kasteessa saatiin myös Henki.. (samarian herätystä ja Simon-noidan kastetta ja korneliuksen kodin tapausta lukuunotamastta), joten kaste on samalla kaste Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen! - fri
alkup.raimo kirjoitti:
...kastetut yhdeksi ruumiiksi...Kristuksen ruumiin jäseniksi...kyllä kristillinen kaste on samlla kaste Jeesuksen Kristuksen nimeen..hänen ruumiinsa...seurakunnan jäsenyyteen..kasteessa saadaa myös uudestisyntyminen:
..."olemme siis yhdessä hänen kanssaan haudatut kasteen kautta kuolemaan, että niinkuin Kristus herätettiin kuolleista Isän kirkkauden kautta, samoin pitää meidänkin uudessa elämässä vaeltaman"..(Rm 6:4)
Miltei aina Apt:ssa kasteessa saatiin myös Henki.. (samarian herätystä ja Simon-noidan kastetta ja korneliuksen kodin tapausta lukuunotamastta), joten kaste on samalla kaste Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen!näin kesän kynnyksellä aleta yhressä toimin myös kastamaan koti-eläimet, ainakin ne jotka ei kovin vastustele.
Oltais ainakin ensimmäisiä uus-luterilaisia.
Kuule se vois kiinnostuksenkin herättää ja saada uutta henkeä.
Kysäistään Realta onko väärää henkeä vaikka Juhannus konferenssissa.
Eli perhekuntaa lisää keinolla millä tahansa eihän siihän yksilön lupaa tarvita.
- J???
En nyt mene sanomaan mitään täysin varmaa, mutta esitän asian niinkuin itse ymmärrän, miksi ne kastoivat Jeesuksen nimeen.
Kastetut ihmiset olivat Jumalaa pelkääviä ja olivat kasvaneet juutalaisuuden piirissä. Koska kastetut olivat juutalaisia (tai muutama oli Jumalaa pelkäävä, mutta ympärileikkaamaton) niin ne olivat jo uskossa, jolloin heillä oli jo Isä ja Pyhä Henki. Ja sen takia heidän piti enää kastautua Jeesukseen Kristukseen.
Jos juutalainen oli ympärileikattu, niin kyllähän se merkitsi sitä, että oli omistettu Isälle ja ilmeisesti myös ajateltiin Herran Hengen vaikttavan heissä.. kyllähän vanhassa testamentissä ilmeisesti uskottiin, että Jumala voi antaa ihmiselle Pyhän Hengen, koska Daavidkin sanoi psalmeissa lankeamuksensa jälkeen "Äläkä ota minulta pois Pyhää Henkeäsi!"
Olen kyllä miettinyt sitä, että voihan apostolien teoissa se kastaminen Jeesuksen nimeen tarkoittaa myös sitä, että heidät kastettiin Jeesukseen Kristuksen eli Kristuksen ruumin jäseneksi. Eli heidän kastettiin kyllä Isän ja Pojan ja Pyhän hengen nimeen. Ja se tarkoitti kastamista Kristusruumiiseen ja he ovat ilmaisseet asian sanoan, että heidät kastettiin Jeesukseen Kristukseen eli Jeesuksen nimeen. - tutkijat
"Ei kai Jeesus käskenyt kastamaan itsensä eli Jeesuksen nimeen"
Raamatussa kehoitetaan kaikki tekemään Jeesuksen nimeen ja Jeesus kehoitti rukoilemaankin "itsensä nimeen".Kyllähän Raamatussa kehotetaan tekemään kaikki Herran Jeesuksen nimessä mutta kysymys olikin siitä, käskikö Jeesus itse kastaa itsensä eli Jeesuksen nimeen vai ei. Jeesus kyllä puhuu siitä, että "jos te anotte jotain ´minun nimessäni´, niin...". ---- Jos edelleen olen väärässä, niin annappa "tutkijat" tulla raamatunpaikkoja, niin tutkitaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle743990Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1963275Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖473006Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle762657Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3792398- 1812072
- 781595
- 361576
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231408Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.391392