kalastajan markkinat

Nyt on köyhän kalastajan markkinat. Kalan hinta kallis ja nousee. Nyt vaan rekisteröityy ja kalastaa ja MYYMÄÄN.

9

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miten niin rekisteröityy. Puskaradion kautta kalastajat myy kalaa. Muun muassa facebookissa on kalan myynti ryhmä jossa kalastajat myy kalaa suoraan kotiovelta. Kun myy tutulle kalaa niin tuttu kertoo naapurille mistä sai halpaa kalaa niin sana kulkee ja tulee yhä enmmän kalan ostajia. Näin minä olen toiminut ja kalan ostajia on kymmeniä ja kaikki mennyt kaupaksi aina mitä merestä kalastan. Itselle jätän toki ruoka kalaa.

      • No voi myydä vapaammin ja huolettomammin ihan virallisiinkin ravintoloihin ja kauppoihin ettei tartte olla semmosta salajuttuu. Rekisteröityminen ei kai maksa mitään tai jos maksaa niin ei maltaita joita ei voi kalastamalla kompensoida. Mutta jos bisnes toimii noinkin niin ei siinä mitää. Pääpointti kuitenkin on se että kala on ollut kaupoissa kallista?????? vaikka vesistöä suomessa riittää. Sitä myöden suomalaista kalaa. se on terveellistäkin jos ei niitä elohopeakaloja syö liikaa humuspitoisista järvistä.


    • Anonyymi

      Ammattikalastus aikas pölhölän touhua kun saalistetaan silakkaa ja suuri osa menee minkin rehuksi.Kyllä luulis ihmisiä kiinnostavan jos savusilakoita tarjolla. Kaippa se myyminen sitten ongelma kun rannikolla pyydetään niin kuka lähtee kuskaan keskisuomeen.

      • Anonyymi

        Niin en tiedä miksi menee minkin rehuksi? Mutta kalastuksesta..eikö asioita voi tehdä sivutoimisesti tai osaaikaisesti.? itse saan työmarkkinatuen lisäksi tienata bruttona reilu 300 e ilman että MILLÄÄN lailla vaitkutaisi tukiin. eli voisin mennä kalastaa ja tienata jotain


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin en tiedä miksi menee minkin rehuksi? Mutta kalastuksesta..eikö asioita voi tehdä sivutoimisesti tai osaaikaisesti.? itse saan työmarkkinatuen lisäksi tienata bruttona reilu 300 e ilman että MILLÄÄN lailla vaitkutaisi tukiin. eli voisin mennä kalastaa ja tienata jotain

        On se juu että saa tienata vähän ettei heti kauhee rutina.Kaupathan ne kalankin hinnan nostaa ja veikkaan että myyvät hyvällä katteella.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On se juu että saa tienata vähän ettei heti kauhee rutina.Kaupathan ne kalankin hinnan nostaa ja veikkaan että myyvät hyvällä katteella.

        Suoramyynti on hyväksi luvan kansa vielä parempi. no tässä maassa taita aolla parempi se harmaa talous.


    • Anonyymi

      Kalastusta ensi keväänä seuraavaksi. Oon nostanut veneen jo ylös. Liikaa huonoa säätä oli lokakuussa ettei oikein kalastamisesta tullut mitään.

    • Anonyymi

      No pitääköhän tätä nyt sitten kokeilalla harmaana ekaksi ja sitten luvan kanssa??? jokatapauksessa asia on tosi kuin vesi mikä tuolla rannassa on meri ja sitä myöten kalaa. Kala on suosittua ja terveellistä mutta jostain syystä kallista???????

      ja täällä espoossa on tuo REKO-ryhmä joka myy itsetuotetujaelintarvikkeita sun muuta ja ilmeisesti myös kalaa. Kyllä se pienikin raha lämmittää farkkujen taskuja kun olen vain työmarkkinatuella ja tienata saa bruttona sen 300e siitä tietystä vähennetään.. OLEMMEHAN SUOMESSA

    • Anonyymi

      Mutta helpoimmat saaliit saavat kelastajat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      102
      4669
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      27
      2415
    3. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      110
      2342
    4. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      200
      2199
    5. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      425
      2010
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      175
      1555
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      101
      1285
    8. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      33
      1097
    9. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      986
    10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      79
      870
    Aihe