Häntäluun murtuma

Anonyymi-ap

Sain melkosen tällin peräpäähäni ja kipu oli aivan valtava aluksi mutta asettui sitten pikkuhiljaa. Verta ei mistään tullut esille eikä ulkoisia ruhjeita. Oletan että häntäluu kärsi eniten kivun laadun vuoksi. Murtuma tai poikki? En mennyt lääkäriin enkä muuhunkaan hoitoon. Nyt tulee mieleen että olisiko pitänyt kuitenkin ja mitä seurauksia tai vaivoja saattaa tulla myöhemmin jossain vaiheessa hoitamattomuuden takia.
Suoli ja rakko toimivat ainakin toistaiseksi normaalisti.
Osaako joku antaa ohjetta?

3

199

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen ollut aika nuori, pieni, kun häntäluuni murtui.
      Lääkärissäkin sitä käytiin näyttämässä.
      Sille ei kuitenkaan tehty mitään, vaan aika paransi.

      Muistan, että kipua oli pitkään, ja alkuun pelkkä istuminenkin oli tosi kivuliasta, tyynyn päällä oli istuttava.
      Ajan myötä helpotti, eikä siitä jäänyt mitään pysyvää haittaa.

      • Anonyymi

        Kuinka murtumasi todettiin, otettiinko röntgenkuvat?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuinka murtumasi todettiin, otettiinko röntgenkuvat?

        Nyt aika paha kysymys.
        Siitä on todellakin pitkä aika ( 40 vuotta ), en edes muista muuta kuin että lääkäri laittoi sormensa peräaukkoon ja tunnusteli.
        Röntgeniä en muista, tehtiinkö.
        En tiedä, kuinka tänä päivänä todettaisiin mahdollinen murtuma. Ja olisiko minkä verran hyötyä, jos murtuma todettaisiin, koska sille ei voi oikein tehdä mitään hoidollisesti.
        Paitsi ehkä sitten, jos se olisi murtunut aivan muussiksi, mutta sen varmasti huomaisi, luultavasti edes käveleminen ei onnistuisi siinä vaiheessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. KP-Sesongilla ongelmia?

      Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi
      Ylöjärvi
      25
      1645
    2. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      68
      1387
    3. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      96
      1171
    4. Jämsän Paras Ravintola

      Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R
      Jämsä
      77
      1114
    5. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      84
      799
    6. Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan

      No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni
      Ikävä
      48
      747
    7. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      29
      746
    8. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      64
      667
    9. Kiellettyjä ajatuksia

      Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,
      Ikävä
      43
      656
    10. Onko ihan pakko

      olla niin hiton pitkävihainen? Sinulle nainen...
      Ikävä
      38
      639
    Aihe