Löytyykä kunnalta rohkeutta ? Jopa 300m korkeita ja 14km päähän Vimpelin keskustasta. Tulee Koskelan ja Hallapuron lähelle.
Alajärveläisten seuraavan tuulivoimapuiston torppaaminen
Anonyymi-ap
11827
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Lappajärveläiset saivat torpattua tuulimyllysuunnitelmat
Millä Alajärvi sitten eläisi jollei tuulivoimatuloilla?
alueella minulla maata, tervetuloa tuulimyllyt.
Ei ole Alajärvellä tähän saakka ollut yhtään valmista tuottavaa tuulivoimalaa. mutta pian niitä on useita kymmeniä louhukankaan suunnalla. siitä on vimpeliin useita kymmeniä kilometrejä. Mutta Vimpelin saamattomat eivät näytä saavan mitään valmista aikaiseksi saavan kovasti vain kirjoitellaan.
Alajärvi ei hyväksy yhtään tuulivoimalaa, alle 25 km keskustasta. mutta sinne vimpeliin päin saa tulla vaikka 50 myllyä, eihän sielläpäin ole mitään muutakaan.
Vimpeliin on tulossa omia myllyjä,vieläpä lähelle keskustaa. Kilpailutetaan parastaaikaa.
Tietotoimisto ProAlajärveltäkö uutinen on peräisin ?
Tietotoimisto ProAlajärveltäkö uutinen on peräisin ?
Vimpelin Voiman kotisivuilta löytyy näkymä suomalaisten tulevaisuudesta: "Sähköpulan riskiä kasvattaa pitkäkestoinen kylmä tuuleton pakkasjakso"
Jeah. Lisää "tehokasta" ja "luotettavaa" tuulivoimaa.
Vimpelin maisteri nähnyt Sotkan Venäjän rintamalla.
Kirjoittaa juttuja verkkouutisissa Edward luckasin
Nimiin. Tämä on hänelle tyypillistä.
Nyt tämä Vimpelin maisteri Edward käy tuulivoimaloiden kanssa kamppailua, eräänlainen Don
joka hyökkäsi aikoinaan tuulimyllyjä päin ja jäi seipäästään kiinni propelliin , katseli sitten sieltä yläilmoihin.
Vimpeliin tulee oikein vesivoimalaitos savonjokeen ,eikä mikään tuulivoimala .