Nyt täytyy ihan taivastella kuluja.

Ajoneuvovero 350e
Tienhoitomaksut 300e
Katsastus 50e
Minulla menee 700e vuodessa, siitä että saan ajaa autoa.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kela saisi maksaa nuo.

Äänestä

Unohdit liikennevakuutuksen.

Äänestä

Eihän nuo liity vielä ajamiseen vaan vasta siihen että sinulla edes on se auto. Ajaminen maksaa vasta sitten tankatessa...

Äänestä

Hyvinvointivaltio rahoitetaan veroilla. Kaikkialta otetaan veroja ja veronluoteisia maksuja niin paljon kuin mahdollista. Rajana veroille on se, että liika verotus "tappaa lypsävän lehmän".

Jos ei elettäisi hyvinvointivaltiossa, niin rahat menisi monessa kohdassa yksityisille palvelujen ja infran tuottajille. Ja menisi vielä korkojen kera. Autoilu ei ole halpaa muissakaan korkean elintason maissa,

Äänestä

Meni just 2200€ vakuutuksiin ja dieselveroon. Johonkin ne rahat kuitenkin menis.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ajoneuvovero 350e
Tienhoitomaksut 300e
Katsastus 50e
Minulla menee 700e vuodessa, siitä että saan ajaa autoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu