Kokoomusnuoret: Huumeet lailliseksi

Nyt pomppas. Viimeinen teko tältä puolueelta. Juuri kuoli Nick Carterin pikkuveli huumeisiin Yhdysvalloissa.
82124
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 82

Vanhimmat

eipähän enää tarvitse narkkareita äänestää..

Äänestä
  • EU-Kokoomuksen linjahan on jo kauan ollut että kannabis laillistetaan koko EUssa-

    tämä ihan selkee EUn yhteinen politiikka.

    Tosin kokoomus ei ole huudellut asiasta julkisesti-

    kun nuo kokoomuksen jutut yleensäkin ei kestä julkisuuttaa....

    Äänestä

  • Miksi olet aikaisemmin äänestänyt narkkareita?

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    EU-Kokoomuksen linjahan on jo kauan ollut että kannabis laillistetaan koko EUssa-

    tämä ihan selkee EUn yhteinen politiikka.

    Tosin kokoomus ei ole huudellut asiasta julkisesti-

    kun nuo kokoomuksen jutut yleensäkin ei kestä julkisuuttaa....

    Siitä ei olisi ensin pitänyt tehdä laitonta. Nyt sitä virhettä on korjattava. Kannabiksen laittomuudelle ei ole perusteluja. Presidentti nixonin tilaama raportti lensi roskiin kun siinä ei ollut haittoja. No ne keksi niitä.

    Kokoomus ja moni muukin puolue on nyt hankalassa raossa kun kannabista laillistetaan eu maissa ja suomi rankaisee käytöstäkin. Hyödytöntä kun sallivassa hollannissa käytetään vähemmän kovia huumeita kun suhteutetaan asukaslukuun. Seuraavan hallituksen aikana laillistavat ainakin saksa ja tsekit.

    Äänestä

Huumeidenkäytön dekriminalisointi, josta Kokoomusnuoresta puhuivat, ei tarkoita huumeiden laillistamista.

Äänestä
  • Ei niin ja kuten muuallakin vain kannabis halutaan laillistaa. Se olisikin järkevää niin kovia huumeita ei myytäisi kannabiksen ohella. Kokonaishaittojen vähentämistä.

    Äänestä

  • Nykyinen yli 50 vuotta käytetty huumepolitiikka on kasvattanut nykyiset haitat. Kyllä noin huonosti toimivaa lakia on syytä muuttaa. Jopa kokoomuksessa on alettu tajuta se. Tai no nuorisojärjestössä ainakin on tajuttu.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Nykyinen yli 50 vuotta käytetty huumepolitiikka on kasvattanut nykyiset haitat. Kyllä noin huonosti toimivaa lakia on syytä muuttaa. Jopa kokoomuksessa on alettu tajuta se. Tai no nuorisojärjestössä ainakin on tajuttu.

    Liian lepsu kiinan malli hyvä että jo pelkästään käytöstä viedään torinlaitaan ja suoritetaan niskalaukaus Siinä on ainakin viihdettä katsojille. Ja ei siellä ainakaan kukaan ehdottele myönteisempää huume politiikkaa.

    Äänestä

  • Naurettavaa pilkunviilausta, koska jos myyminen on rikos, on ostaminenkin, ja myynti ja ostaminen ovat saman tapahtuman kääntöpuolia. Moni käyttäjä joutuu ostamaan huumeita eli edistää käyttämisellään huumeiden myyntiä ja tuottamista.

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Naurettavaa pilkunviilausta, koska jos myyminen on rikos, on ostaminenkin, ja myynti ja ostaminen ovat saman tapahtuman kääntöpuolia. Moni käyttäjä joutuu ostamaan huumeita eli edistää käyttämisellään huumeiden myyntiä ja tuottamista.

    Vaikka käyttäjä ei itse ostaisikaan, joku joutuu ostamaan käyttäjän puolesta, eli käyttäjä edistää huumerikollisuutta ja huumeiden kysyntää aina käyttäessään huumeita.

    1Äänestä

  • Paskakokkareet haluavat kaikille ilmaiset huumepiikit.

    Äänestä

  • Luuletko että nämä moraaliposeeraavat vatipäät tätäkään tajuavat? Kilpaillaan siitä kuka on huumevastaisin ja perjantaina vedetään perskännit.

    Äänestä

  • Anonyymi00025 kirjoitti:

    Luuletko että nämä moraaliposeeraavat vatipäät tätäkään tajuavat? Kilpaillaan siitä kuka on huumevastaisin ja perjantaina vedetään perskännit.

    Ainoa moraali niillä on kaksinaismoraali. Kannabis on kaikilla mittareilla vähemmän haitallista. Eikä tuo kielto ja käytöstä rankaisu ole vielä koskaan vähentänyt suomessa mitään aineiden käyttöä. Päinvastoin laittomuuden aikana käyttö on kasvanut valtavaksi.

    Äänestä

Moni on Suomessa joka päivä kunnon pöllyssä mielialalääkkeiden takia lääkeyhtiöt on suurimpia huumefirmoja 😂🤣

Äänestä
  • Lääke on lääkettä huume on huumetta.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Lääke on lääkettä huume on huumetta.

    Kannabista kolme grammaa päivässä reseptillä on ihan okei. Yksikin pikku jointti ilman reseptiä on mukamas rikos. Hei oikeesti, ihan aikuisten oikeesti. Viihdekäyttö satunnaisesti ei ole erityisen haitallista. Niistä haitoistakin laittomuus on se suurin haitallisuus.

    Äänestä

Kokoomus" kantaa huolta kansalaisista".Neulaa ja piikkiä vuoron perään.Ehdokkaiden naamat koristaa kohta joka kyläraittia

Äänestä

Tämä kannabiksen vastustus on jo saanut surkuhupaisia piirteitä ja tuntuvat lähinnä puhtaalta trollaukselta. En tiedä millaisia mömmöjä pitää vetää ollakseen aloituksen kaltaisessa päihteessä. Edes 50 vuoden ryyppyputki ei tuhoa aivoja noin pahasti.

Äänestä
  • Kenelläkään ei ole mitään kannabista vastaan vaan sen käyttäjiä vastaan. Jos laki sallii käytön pitää sen sallia myös käyttäjien asianmukainen lopettaminen jos niistä aiheutuu haittaa.

    1Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Kenelläkään ei ole mitään kannabista vastaan vaan sen käyttäjiä vastaan. Jos laki sallii käytön pitää sen sallia myös käyttäjien asianmukainen lopettaminen jos niistä aiheutuu haittaa.

    Vähemmän kannabiksen käyttäjistä on haittaa kuin alkoholin käyttäjistä. Hieno homma kun euroopassa on alkamassa kannabiksen laillistuminen. Laillistuu se joskus suomessakin ja siihen asti käytetään kuten nytkin.

    Äänestä

  • Sellaista se on kun puolustavat valheilla perusteltua lakia. Niiden käsitys asioista ei kestä sitä ettei kannabis olekkaan vaarallinen huume. Sellaista faktaa ei löydy mikä kääntää jääräpään mielen tässä asiassa. Monet eniten kannabista vastustavat eivät suostu edes lukemaan niitä faktoja.

    Kansanedustajista sentään muutama sanoi muuttaneensa mieltään kun tutustui asiaan. Tähän pitää suhtautua järjellä eikä tunteella. Sitä sanoi kepulainen ja on siinä oikeassa. Siksi se laillistuu pitkin maailmaa kun perusteluja sen laittomuudelle ei ole.

    Äänestä

Nuorisolta EI TODELLAKAAN PIDÄ KYSYÄ MUUTA, KUIN ETTÄ ONKO NÄLÄKÄ.

Äänestä
  • Missä piireissä tällaisella metodilla yritetään kasvattaa yhteiskuntakelpoisia aikuisia? Millaisia ovat kasvatuksen tulokset?

    Äänestä

Nuoret ovat vielä niin kehittymättömiä ajatusmaailmaltaan. Ei sitä onnea löydä ainakaan huumeidenkäytöllä. Huume on salakavala koukuttaja, joka ajaa vähitellen isoihin ogelmiin.

1Äänestä
  • No onneksi he eivät ole ehdottamassa huumeiden laillistamista, joten voit olla ihan rauhassa.

    Äänestä

Huume kuolemat suomessa eu.n kärkeä, ja kokkare hörhöt vain lisäisivät niitä. :P

Äänestä
  • Tee yhteiskunnalle palvelus ja tapa itsesi.

    Äänestä

  • Kun suomi on huumekuolemissa euroopan kärkeä niin entiseen tapaanko pitäisi jatkaa? Sillä tavalla haittojen kasvu jatkuu varmasti. Portugalissa dekriminalisointi vähensi kovien huumeiden käyttöä. Mitään ei menetetä jos kokeillaan tapoja joista on muualla ollut hyötyä.

    Äänestä

Hyvää vaalimainosta kokoomukselle. Takuulla kukaan ei niitä äänestä.

Äänestä
  • Nuorilla äänestäjillä on jälleen yksi uusi vaihtoehto, joista valita itselleen ehdokas eduskuntavaaleissa.

    Äänestä

Kaikkien puolueiden nuoret kannattavat käytön rangaistavuuden poistoa, ehkä vanhoillista KD lukuunottamatta. Vastustajia löytyy kaikista puolueista, vanhoista umpimielisistä junteista.

Äänestä
  • Kun niiden huumeiden käyttö on suorassa yhteydessä huumerikollisuuteen eli huumeiden tuottamiseen, salakuljetukseen, diilaukseen ja myyntiin. Käyttöä ei voi irrottaa huumerikollisuudesta, koska koko rikollisuuden lajia ei ole ilman käyttöä ja käyttäjiä.

    1Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Kun niiden huumeiden käyttö on suorassa yhteydessä huumerikollisuuteen eli huumeiden tuottamiseen, salakuljetukseen, diilaukseen ja myyntiin. Käyttöä ei voi irrottaa huumerikollisuudesta, koska koko rikollisuuden lajia ei ole ilman käyttöä ja käyttäjiä.

    Kannabiksen voi ihan hyvin laillistaa niin sillä pääsee rikollisuudesta eroon. Koko huumerikollisuus on poliitikkojen luomus. Ihan samalla tavalla kävi alkoholin kieltolain kanssa eikä poliitikot ottaneet siitä opiksi. Huumeiden yleistyminen on tapahtunut sinä aikana kun huumeet ovat olleet laittomia. Epäonnistunein laki ikinä.

    Äänestä

kokoomus on jo vasenmalla kuin tise vasenmisto vain ravatinväri erottaa viellä,

Äänestä

Yhteiskunnan ei tule kannustaa kansalaisiaan sekakäyttäjiksi.

Äänestä
  • Yhteiskunnan tulee kannustaa kansalaisia vetämään vain viinaa.

    Äänestä

Niksu Ranta-Aho ehdokkaaksi. Numero 105.

Äänestä

Vaaliloma johtajan suostumuksella.

Äänestä

Kun ei ole älyä, järkeä, oikeita tietoja, ei kykyä analyyttiseen ajatteluun eikä viisautta.... no tulee sitten tuollaisia heittoja, siis näiltä "sekoomusnuorilta".

Vajaaälyiset. Mielenvikaiset.

Äänestä
  • Ja sinä et edes tajua, että kyse oli huumeiden KÄYTÖN dekriminalisoinnista eikä minkään huumeen kaupan vapauttamisesta.

    "Kun ei ole älyä, järkeä, oikeita tietoja, ei kykyä analyyttiseen ajatteluun .... "
    NIINPÄ!

    Äänestä

  • Anonyymi00031 kirjoitti:

    Ja sinä et edes tajua, että kyse oli huumeiden KÄYTÖN dekriminalisoinnista eikä minkään huumeen kaupan vapauttamisesta.

    "Kun ei ole älyä, järkeä, oikeita tietoja, ei kykyä analyyttiseen ajatteluun .... "
    NIINPÄ!

    Dekriminalisointi on näille ihan liian vaikea sana.

    Äänestä

Minusta kaikille oppilaille yläasteella ja lukiossa pitää tarjota huumetta ruokailun yhteydessä. Näin saadaan rikollisuus alemmaksi. Ja näin saataneen myös huumeiden käyttöä vähennetyksi.

Äänestä
  • Huumeita on satoja erinalaisia mitä niistä sinä vaadit?

    Äänestä

Heil vodka, meil kannabis. Kunhan kansa pysyy pöllyssä hiljaa.

Äänestä

Jou jou. Just niiku tollee koksuu ja spiidii hihaa ni iha toisrell levelil..you nou.

Äänestä

Tämä huumeiden käyttö Suomessa taitaa olla yleisempää kuin ollaan luultukaan!
Vihervasemmistolle se on ollut arkipäivää jo pitkään, ne ovat huumepuolueita, mutta että kokoomuskin!
Järjetön on perustelu, että jos ei kiellolla saada loppumaan, niiin se pitää sallia!!!
Voi tätä maailman menoa!

1Äänestä
  • Viime eduskuntavaaleissa Perussuomalaisilla oli huumerikoksista tuomittuja ehdokkaita, mutta demareilla tai vihreillä ei. Minen nyt näin?

    Äänestä

  • Anonyymi00031 kirjoitti:

    Viime eduskuntavaaleissa Perussuomalaisilla oli huumerikoksista tuomittuja ehdokkaita, mutta demareilla tai vihreillä ei. Minen nyt näin?

    Niin ja tuon edellisen nimittely huumepuolueiksi on vääristelyä. Kaikki puolueet jotka vastustaa kannabiksen laillistamista kannattavat käytännössä laittoman kannabiksen myyntiä. Eivät halua ymmärtää mistä on vähemmän haittoja.

    Äänestä

  • Persujen Tom Packalén (siviiliammatiltaan muuten poliisi) kannatti valvottujen huumeidenkäyttötilojen hankkimista Helsinkiin.

    Äänestä

Kokoomukselle kokkelia.

Äänestä

Ei kokoomus nuoret huumeita halua lalliseksi huumeita on maailmassa satoja eri ei ne niitä vaadi lalliseksi.

Äänestä

Suomi on nuorten huumekuolemissa Euroopan pahimpia maita (väestöön suhteutettuna), joten jos käytön kriminalisointia perustelaan huumekuolemien välttämisellä, niin Suomen kokemus on, että käytön kriminalisointi ei toimi.

Äänestä
  • Ei toimi ja poliitikot ovat haluttomia tekemään muutoksia. Outoa toimintaa päättäjiltä.

    Äänestä

  • Anonyymi00037 kirjoitti:

    Ei toimi ja poliitikot ovat haluttomia tekemään muutoksia. Outoa toimintaa päättäjiltä.

    Huumekeskustelu ei ole ratkaisukeskeistä, vaan se menee helposti moraaliposeeraukseksi, jossa poliitikkojen tavoite ei ole löytää ratkaisuja, vaan osoittaa oma huumevastaisuutensa äänestäjäkunnalle, jolle koko huumeongelma näkyy vain iltapäivälehtien otsikoissa, ja joiden asiantuntemus on niitä vastaavalla tasolla.

    Äänestä

Se on vaaranpaikka nuorilla ostaa tuolta kadulta kun joskus huonolaatuiseen kukkaan sekoitetaan synteettistä kannabinoolia joka voi oikeasti tehdä hulluksi ja myös nämä tytöt ostavat kadulta kun muualta eivät saa ja joskus maksavat pepalla. Siinä on myös sukupuolitautien riski.

Äänestä

Huumeita ja vapaata seksiä. Sillälaillako ne Suomen asiat tulee hoidetuksi?

Äänestä
  • Etkö tajua, että kyse oli KÄYTÖN kriminalisoinnista. Ei huumekaupan vapauttamisesta.

    Äänestä

  • Kilgore.Trout kirjoitti:

    Etkö tajua, että kyse oli KÄYTÖN kriminalisoinnista. Ei huumekaupan vapauttamisesta.

    Suurin osa narkkareista väärinkäyttää apteekin tuotteita. Etkö tiedä tollo?

    Äänestä

  • Anonyymi00031 kirjoitti:

    Suurin osa narkkareista väärinkäyttää apteekin tuotteita. Etkö tiedä tollo?

    Edelleen puhe on KÄYTÖN kriminalisoinnista tai dekriminalisoinnista.

    Äänestä

  • Kilgore.Trout kirjoitti:

    Edelleen puhe on KÄYTÖN kriminalisoinnista tai dekriminalisoinnista.

    Luuletko että narkkari välittää siitä onko se laillista vai laitonta?

    Äänestä

  • Kilgore.Trout kirjoitti:

    Edelleen puhe on KÄYTÖN kriminalisoinnista tai dekriminalisoinnista.

    Narkkari on vasemmistolaisia eivätkä vasemmistolaiset välitä laista muutenkaan. Oikeistolaiset välittävät laista ja haluaisivat laillisesti myydä huumeita vasemmistolaisille.

    Äänestä

  • Anonyymi00034 kirjoitti:

    Narkkari on vasemmistolaisia eivätkä vasemmistolaiset välitä laista muutenkaan. Oikeistolaiset välittävät laista ja haluaisivat laillisesti myydä huumeita vasemmistolaisille.

    Oikeat narkkarit ei välitä poliittisista suuntauksista. Täällä on niin väärinkäsityksiä viihdekäytöstäkin. Jotkut luulee satunnaisesti pössyttelijöitäkin narkeiksi,

    Äänestä

  • Anonyymi00034 kirjoitti:

    Narkkari on vasemmistolaisia eivätkä vasemmistolaiset välitä laista muutenkaan. Oikeistolaiset välittävät laista ja haluaisivat laillisesti myydä huumeita vasemmistolaisille.

    Edellisissä eduskuntavaaleissa Persujen listoilla oli enemmän huumerikoksista tuomittuja kuin muilla puolueilla yhteensä.

    Äänestä

  • Anonyymi00031 kirjoitti:

    Luuletko että narkkari välittää siitä onko se laillista vai laitonta?

    Tarkoitatko, että huumeiden käytön kriminalisointi on siis täysin turhaa.

    Olen samaa mieltä siitä, että joku vieroitusoireissa kipuileva opiaatti-addiksi ei mieti rangaistusasteikkoja, kun hakee fiksiä heikkenevään oloonsa.

    Äänestä

Onneksi on pian vaalit ja vaaliteltat ilmestyvät maisemiin. Pääsee Sekoomuksen huumeteltalle vetämään kokkelia nenuun ilmaiseksi.

Äänestä
  • Kokoomus nuoeret ei kyllä ehdottanut kokkelia olet tainnut käsittää väärin?

    Äänestä

  • Anonyymi00035 kirjoitti:

    Kokoomus nuoeret ei kyllä ehdottanut kokkelia olet tainnut käsittää väärin?

    Juntti ei muuta käsitä kuin väärin. Nämä luulevat dekriminalisointia laillistamiseksi. Huoh pikku persulit ja muut juntit saisivat jättää ajattelun niille jotka siihen kykenee. Nää on ihan pihalla.

    Äänestä

Sitähän viherpiiperötkin haluavat,laillistaa kaikki huumeet vapaaseen käyttöön.
Ilmankos ovat jo käryttäneet aivonsa sekaisin .

1Äänestä
  • Hehheh me voitamme taas vaaleissa natsirasistit ja sitten muutoksen tuulet puhaltavat suomessa ja vääryystöläiset on ihan masennettu!

    Äänestä

  • Ei kyllä kukaan muu kuin sinä ole puhunut kaikista huumeista.

    Äänestä

vasemmisto vihreät ,eli kommunistit haluavat huumeiden kokeilu huoneita jotka veron maksajat joutuvat kustantamaan ,vaaditaat me jotka emme ole huume hörhöjä ,alkoholin kokeilu huoneita jotka valtio maksaa ,ilmaista viinaa ja ilmaiset huorat.

Äänestä
  • Alkoholin käyttäjille on ja satoja ryypyhuoneita. Käyttöhuoneissa ei ole mitään ilmasia huumeita jaossa eikä huoria tai muutakaan sellaista.

    Äänestä

  • Anonyymi00036 kirjoitti:

    Alkoholin käyttäjille on ja satoja ryypyhuoneita. Käyttöhuoneissa ei ole mitään ilmasia huumeita jaossa eikä huoria tai muutakaan sellaista.

    Totta. Pössyttelyhuone on vähän kuin kapakki jossa soi reggae musiikki ja istutaan rastoissa ja sateenkaari pipossa. Natsit pysykööt koskispullojensa äärellä hus!

    Äänestä

  • Anonyymi00036 kirjoitti:

    Totta. Pössyttelyhuone on vähän kuin kapakki jossa soi reggae musiikki ja istutaan rastoissa ja sateenkaari pipossa. Natsit pysykööt koskispullojensa äärellä hus!

    Käyttöhuoneet ei myöskään ole kannabiksen pössytelypaikkoja jos joku niin luulee hollanissa on kahviloita joissa pössytellä mutta nämä käyttöhuoneet joista suomessakin puhutaan ne on piikihuumeiden käyytäjille.

    Äänestä

  • Anonyymi00036 kirjoitti:

    Käyttöhuoneet ei myöskään ole kannabiksen pössytelypaikkoja jos joku niin luulee hollanissa on kahviloita joissa pössytellä mutta nämä käyttöhuoneet joista suomessakin puhutaan ne on piikihuumeiden käyytäjille.

    Sehän syrjii meitä mietojen huumeiden käyttäjiä :-/

    Äänestä

  • Anonyymi00037 kirjoitti:

    Sehän syrjii meitä mietojen huumeiden käyttäjiä :-/

    Niin no syrjii se myös kovan päihteen alkoholin käyttäjiä ei ole käyttöhuoneet tarkoitettu myöskään ryypiskelyyn.

    Äänestä

  • Perussuomalaisten kansanedustaja Tom Packalén kannattaa käyttöhuoneita.

    Äänestä

Kokoomus on vehervassari puolue.

Äänestä
  • Pitäisiköhän persun opetella kirjoittamaan ennen isompia avautumisia tästä tai mistään muustakaan asiasta.

    Äänestä

Kaikki kuollaan kuitenkin, sama kai se on kuoleeko viinaan vai huumeisiin

Äänestä

Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Nyt pomppas. Viimeinen teko tältä puolueelta. Juuri kuoli Nick Carterin pikkuveli huumeisiin Yhdysvalloissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu