Viime aikoina palstalla on keskusteltu eri ketjuissa siitä, miten joidenkin mielestä uskovainen ei voi olla hyvätuloinen tai korkeasti koulututettu. Myös se on aiheuttanut eripuraa, että jos joku sattuu mainitsemaan tulonsa tai koulutuksensa, niin se on heti itsensä korottamista, mikäli sattuu tienaamaan yli jonkun tietyn rajan. Ilmeisesti uskovainen ei saa olla menestynyt tai jos on, siitä ei saa ainakaan puhua.
Mikä on se raja, jota tulot tai eläke ei saa ylittää, jotta voi olla vielä uskovainen? Onko sellaista?
On kumma, että kun Jumala on suonut omaisuutta, jolla auttaa heikkoja ja köyhiä, niin sitä ei saa olla, eikä sitä saa mainita, ainakaan tällä palstalla. Jos mainitsee, ei voi olla nöyrä Jumalan palvelija. Onko näin ajattelevien asenne vinoutunut?
Entä onko esim kirkko Saatanan asialla kun saa omistamalta yritykseltä miljoonia käyttöönsä? Onko rikas kirkko laodikealainen?
Mikä on se raja, jota tulot tai eläke ei saa ylittää, jotta voi olla vielä uskovainen? Onko sellaista?
On kumma, että kun Jumala on suonut omaisuutta, jolla auttaa heikkoja ja köyhiä, niin sitä ei saa olla, eikä sitä saa mainita, ainakaan tällä palstalla. Jos mainitsee, ei voi olla nöyrä Jumalan palvelija. Onko näin ajattelevien asenne vinoutunut?
Entä onko esim kirkko Saatanan asialla kun saa omistamalta yritykseltä miljoonia käyttöönsä? Onko rikas kirkko laodikealainen?
Vastaukset 50
Vanhimmat
Kyllä nyt ollaan etäännytty Raamatun uskosta ja kauas. Jos se, että joku mainitsee tulonsa tai koulutuksensa jossakin kommentissa riepoo jotakin niin eihän kyse ole muusta kuin väärinymmärryksestä Raamatun sanaan liittyen.
Tietysti, askeettisen uskonnon harjoittajat nyt varmaan kokee muiden pienetkin elämän ilot ja siunaukset, joita hän itse ei saa, uhkaksi uskolleen. Mutta askeettisuus ei kuulu Jumalan lapsen elämään.
Unohda moiset hömpötykset! Mitä sinä tästä palstalta tuollaisia kyselemään. Nautit vaan elämästä, jonka Jumala on sinulle suonut!
Ensiksi tämä palsta ei ole vakavasti otettava. Tänne saa kirjoittaa ilman nimeä ja paikkakuntaa, ei minkäänlaista vastuuta. Tällä palstalle kirjoittavat uskomattomat 90 %. Kyllä useasti jo tavallisella työläisellä on hyvä palkka. Eihän kaikki voi olla akateemisia. Kuka esim. hitsaajan työt sitten tekisi ? Hitsaajalla on hyvät palkat. Uskova ja akateeminen. No eihän siinä mitään väärää ole. Mitä turhia kyselet ?
Aloitus on naurettava....
Uskovainen ja akateeminen tsihhih :D eli jostain huuhaa teologian laitokselta
Mulla on kaksi akateemista tutkintoa. Eikä kumpikaan teologian laitokselta. tsih tsih.
opiskelu ja sivistys on aina Jumalasta.
Monilla suoritusportaan työntekijöillä on parempi palkka kuin akateemisilla. Ahtaajilla, paperimiehillä jne. Mitä turhia kyselet ?
Hölynpölyä! Koulutus ei vaikuta pelastukseen! Eikä tulot!
Kyllä kai helluntaiseurakunnassa täytekakku tilataan, kun professori tulee helluntaiuskovaksi. Pitkäaikaistyötön kun saa vapinakohtauksen, niin soitetaan vahtimestari taluttamaan sivummalle.
No eihän se, että mainitsee mitä osaa tai mikä koulutus on, lle mitään itsensä esiintuomista. Se on jos, esittää asiansa niin, että koulutuksensa tai osaamisensa takia olisi muka parempi kuin muut. Eikä palkankaan mainitseminen ole sitä, ellei sillä pröystäile. Vain kateelliset väittävät moisia.
Joo, no tosa yhessä ketjusa joku tossiaan väitti, että ku joku kerto koulutuksestansa, niin, että se olis antikristuksen henkeä. Ei se oo. Enkä tiedä mihin viittasi hän mutta ei ollu puhtaat jauhot pussisa hällä itellään.
Se, että joku tuolla on pullistellut omalla koulutuksellaan ja muulla, on itse itsensä korottamista ja siten muiden alentamista !
Se on väärin Raamatun mukaan !
1 Veljeni, älköön teidän uskonne meidän kirkastettuun Herraamme, Jeesukseen Kristukseen, olko sellainen, joka katsoo henkilöön.
2 Sillä jos kokoukseenne tulee mies, kultasormus sormessa ja loistavassa puvussa, ja tulee myös köyhä ryysyissä,
3 ja te katsotte loistavapukuisen puoleen ja sanotte: "Istu sinä tähän mukavasti", ja köyhälle sanotte: "Seiso sinä tuossa", tahi: "Istu tähän jalkajakkarani viereen",
4 niin ettekö ole joutuneet ristiriitaan itsenne kanssa, ja eikö teistä ole tullut väärämielisiä tuomareita?
!!!
5 Kuulkaa, rakkaat veljeni. Eikö Jumala ole valinnut niitä, jotka maailman silmissä ovat köyhiä, olemaan rikkaita uskossa ja sen valtakunnan perillisiä, jonka hän on luvannut niille, jotka häntä rakastavat?
6 Mutta te olette häväisseet köyhän. Eivätkö juuri rikkaat teitä sorra, ja eivätkö juuri he vedä teitä tuomioistuimien eteen?
7 Eivätkö juuri he pilkkaa sitä jaloa nimeä, joka on lausuttu teidän ylitsenne?
8 Vaan jos täytätte kuninkaallisen lain Raamatun mukaan: "Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi", niin te hyvin teette;
!!!
9 mutta jos te henkilöön katsotte, niin teette syntiä, ja laki näyttää teille, että olette lainrikkojia.
Siis tuomalla sitä muille tiedoksi, kuinka koulutettu saati sitten rikas itse on, häpäisee köyhät ja kouluttamattomat !
Mutta eihän tätä asiaa käsitä rikas ja kolutettu itse ollenkaan, vaan on sokea omalle toiminnalleen ja itse itsensä korottamiselle !
Nöyrä uskova ei ikipäivänä pullistelisi koulutustasollaan, saati sitten rahoillaan ja tienisteillään ym ym !
Mutta täällä siis niillä korkekouluopiskeluilla sun muulla on pullisteltu oikein tosissaan ja paljon !
Hävetkää !
Minusta vaikutta siltä, että kukaan ei pullistellut yhtään millään, se oli vain jotakin, mitä sinä kuvittelet. Eihän sinun kannallasi ollut kuin yksi muu henkilö. Loput kommentit sinä kirjoitit itse. 🤣
Vaikuttaa siltä, ettei kovinkaan moni jaa näkemystäsi kanssasi kyseisestä kirjoittajasta. Kukaan muu ei ole tehnyt aloitusta hänestä. Sinä yksin olet niitä tehtaillut. Eiköhän olisi aika siirtyä muihin aiheisiin?
Mitä ihmettä sinä nyt sekoilet ?
Minä en ole noissa ketjuissa yhtään mitään koko tästä aiheesta kirjoittanut !
Joten älä syyttele syytöntä !
Siis:
5. Moos. 5:20 Älä sano väärää todistusta lähimmäisestäsi.
Eli toistelet siis jonkun toisen valhetta tarkistamatta itse mistä oli edes kyse! Häpeäsisit!
> Saako uskovainen olla menestyvä elämässään?
"Rakkaani, minä toivotan sinulle, että kaikessa menestyt ja pysyt terveenä, niinkuin sielusikin menestyy."
3 Joh. 1:2
"Älköön tämä lain kirja sinun suustasi poistuko, vaan tutkiskele sitä päivät ja yöt, että tarkoin noudattaisit kaikkea, mitä siihen on kirjoitettu, sillä silloin sinä onnistut teilläsi ja silloin sinä menestyt."
Joos. 1:8
"Silloin sinä menestyt, jos tarkoin noudatat niitä käskyjä ja oikeuksia, jotka Herra antoi Moosekselle Israelia varten. Ole luja ja rohkea, älä pelkää äläkä arkaile."
1 Aik. 22:13
"Mutta varhain seuraavana aamuna he menivät Tekoan erämaahan. Ja heidän
lähtiessänsä Joosafat astui esiin ja sanoi: "Kuulkaa minua, te Juudan ja Jerusalemin
asukkaat. Uskokaa Herraan, Jumalaanne, niin te olette hyvässä turvassa, ja uskokaa hänen profeettojansa, niin te menestytte."
2 Aik. 20:20
"Kuulkaa minun ääntäni, niin minä olen teidän Jumalanne ja te olette minun kansani; ja vaeltakaa aina sitä tietä, jota minä käsken teidän vaeltaa, että menestyisitte."
Jer. 7:23
""Kunnioita isääsi ja äitiäsi" - tämä on ensimmäinen käsky, jota seuraa lupaus - "että menestyisit ja kauan eläisit maan päällä".
Efe. 6:23
Menestyminen ei ole paha. Mutta, ei pidä antaa minkään maallisen nousta yli Jumalan.
"Älkää kootko itsellenne aarteita maan päälle, missä koi ja ruoste raiskaa ja missä varkaat murtautuvat sisään ja varastavat. Vaan kootkaa itsellenne aarteita taivaaseen, missä ei koi eikä ruoste raiskaa ja missä eivät varkaat murtaudu sisään eivätkä varasta. Sillä missä sinun aarteesi on, siellä on myös sinun sydämesi."
Matt. 6:19-21
"Sillä mitä se hyödyttää ihmistä, vaikka hän voittaisi omaksensa koko maailman, mutta saisi sielullensa vahingon? Taikka mitä voi ihminen antaa sielunsa lunnaiksi?"
Matt. 16:26
Uskotko kirjoittamaasi, vai puolustatko vaan työpaikkaasi paloittelemalla vähemmän koulutettuja.
Oletko katkera siitä, että Raamattu itseasiassa tukee sitä, että Jumala pitää huolen omistaan, ja lupaa heille menestystä?
Jos sinä koet, että Jumalan sanan lainaukset paloittelee vähemmän koulutettuja, niin eikö olisi parempi osoittaa tuollaiset mielenilmaukset Jumalalle?
Ole vaikka biljonääri, kuhan et rakasta ja palvo rahaa
Rehellisellä työllä saa rikastua. Jumala siunaa usein rehellisen työn.
Kymmenykset kuuluu seurakunnassa Jumalalle. Kymmenysten käyttämisessä on kuunneltava Jumalan ääntä.
Jos saarnaaja rikastuu varastamalla Jumalalle kuuluvia kymmenyksiä itselleen, on se menestysteologiaa. Juudas Iskariot oli ensimmäinen menestysteologi.
"Kymmenykset kuuluu seurakunnassa Jumalalle. Kymmenysten käyttämisessä on kuunneltava Jumalan ääntä."
Minulle Jumala ilmoitti, etteivät kymmenykset kuulu Uuteen liittoon. Kymmenykset olivat osa eläinten uhraajien ja temppelissä uhrausjärjestelmän takia työskennelleitten palkkaa. Kun eläinten uhraaminen lakkasi, heidän työnsä lakkasi, eivätkä nämä työntekijät tarvinneet palkkaakaan.
Toinen asia on se, että jos niitä kymmenyksiä pitäisi jollekin antaa niin missä muodossa? Kymmenykset annettiin aina ruokana: maanviljelyksen ja karjanpidon tuotteina. Ei ikinä rahana. Tämä oli Jumalan määräys. Jos siis joku luulee, että voi mennä muuttamaan tuota määräystä, niin kertokoon, millä perusteella. Perusteluksi ei käy:
“13. Ettekö tiedä, että ne, jotka hoitavat pyhiä toimia, saavat elantonsa pyhäköstä ja ne, jotka toimivat uhrialttarin äärellä, saavat osansa alttarin uhreista. 14. Samoin Herra on säätänyt, että evankeliumin julistajien tulee saada elantonsa evankeliumista.” (1. Korinttolaiskirje 9:13-14, FinRK)
Sillä sehän sanoo, että työ tekijänsä elättää. Ihan samoin kuin uhrauksessa mukana olijat saavat palkkansa temppelipalveluksesta, pitäisi evankeliumin julistajien saada palkkansa siitä, että he julistavat evankeliumia.
Jos Jumala olisi säätänyt lain, jonka mukaan pitsantekijöille on annettava palkka jauhoina ja kalastajille palkka kalansaaliina olisi Paavali sanonut, että:
Ettekö tiedä, että pitsaleipurit, saavat elantonsa pizzeriasta ja kalastajat, jotka tekevät työtään merellä, saavat kalansaaliista. Samoin Herra on säätänyt, että evankeliumin julistajien tulee saada elantonsa evankeliumista.
Niin väiteltäisiinkö tässä nyt siitä, että pitsan paistajien ja kalastajien pitää maksaa evankeliumin julistajille palkkaa? Varsinkin jos olisi niin, että koko maailman pitsanpaisto ja kalastus olisi lopetettu? Kuten on lopetettu temppelipalvelus ja eläinten uhraaminen.
Analogia ei toimi. Ei se Jumala turhia käskyjä jakele. Jos tehdään Jumalan käskyn mukaan yhdessä asiassa, niin tehdään sitten Jumalan käskyn mukaan joka asiassa, eikä vain poimita käskyistä niitä, jotka tuottavat seurakunnalle parhaan tilin! Jos ei seurata Jumalan sanaa pienissä yksityiskohdissa, vaikka niin väitetään, niin miksi seurataan Jumalan sanaa lainkaan?
>>> Samoin Herra on säätänyt, että evankeliumin julistajien tulee saada elantonsa evankeliumista.
Niin, Paavali on säätänyt, että julistajien tulee saada elantonsa evankeliumin julistamisesta, ei hengellisen paskan jauhamisesta.
Jos lahkolaiset, joihin myös helluntailaiset kuuluvat, uskosivat Jeesukseen, he eivät haalisi omaisuuksia ja rakentaisi kivikirkkoja lainarahalla, vaan muistaisivat Jeesuksen sanat (Luuk. 14:33):
14:33 Niin ei myös teistä yksikään, joka ei luovu kaikesta, mitä hänellä on, voi olla minun opetuslapseni.
Kyllä siellä Raamatussa kehotetaan tyytymään alhaisiin oloihin, jota olen ainakin pyrkinyt noudattamaan, ja en ole kouluttautunut korkeasti.
Poikani on kyllä korkeasti koulutettu, että en ole vaatinut muilta tyytymistä alhaisiin oloihin.
Muutama asia tässä tarinassa ihmetyttää
Ja hänen sieltä tielle mennessään juoksi muuan hänen luoksensa, polvistui hänen eteensä ja kysyi häneltä: "Hyvä opettaja, mitä minun pitää tekemän, että minä iankaikkisen elämän perisin?" Mutta Jeesus sanoi hänelle: "Miksi sanot minua hyväksi? Ei kukaan ole hyvä paitsi Jumala yksin.
Ensinnäkin Jeesus kieltää olevansa Jumala ja ilmoittaa hänestä erillisen Jumalan olevan "Jumala yksin "
Käskyt sinä tiedät: 'Älä tapa', 'Älä tee huorin', 'Älä varasta', 'Älä sano väärää todistusta', 'Älä toiselta anasta', 'Kunnioita isääsi ja äitiäsi'."
Mutta hän sanoi hänelle: "Opettaja, niitä kaikkia minä olen noudattanut nuoruudestani asti".
Niin Jeesus katsoi häneen ja rakasti häntä ja sanoi hänelle: "Yksi sinulta puuttuu: mene, myy kaikki, mitä sinulla on, ja anna köyhille, niin sinulla on oleva aarre taivaassa; ja tule ja seuraa minua".Mutta hän synkistyi siitä puheesta ja meni pois murheellisena, sillä hänellä oli paljon omaisuutta.
Siinä selkeästi Jeesus ilmoittaa mitä hän seuraajiltaan vaatii ei varmaan ole epäselvää kenellekkään joka osaa lukea .
Tämän hän myös oli vaatinut jo seurassaan kulkevilta seuraajilta jonka seuraava kommentti kertoo yhtä selkeästi
Niin Pietari rupesi puhumaan sanoen hänelle: "Katso, me olemme luopuneet kaikesta ja seuranneet sinua".
Siksi ihmettelen kovasti ihmisiä jotka sanovat olevansa Jeesuksen seuraajia eivätkä tiedä raamatusta edes tätä kohtaa mitä Jeesus vaatii seuraajiltaan .
Selkeästi Jeesus ilmoittaa tässä että hänen seuraajansa on myytävä kaikki omaisuutensa ja jaettava se köyhille .
Ymmärtäisin jos tuo raamatun kohta olisi jotenkin epäselvä ettei joku sitä olisi tajunnut tai huomannut mutta kun se on yksi raamatun selkeimpiä kohtia .
Miksi siis kyselette täällä hyväksyykö Jeesus teidät jos teillä on omaisuutta ja mammonaa lukekaa tuo kohta itse ja miettikää sitten asiaa uudestaan.
Otetaan vaan raamatunlauseet pois asiayhteyksistään. Tehdään niin myös tässäkin:
Jeesus kertoo myös talentin eli rahan sijoittamisesta. Se, joka ei laittanut rahaa poikimaan, siltä otettiin loputkin rahat pois. Parhaat laittoivat rahan tuottamaan satakertaisesti, mikä oli Jeesukselle ihan OK.
Jeee.....
Ellei uskovainen elä Jeesuksen valmistamassa armossa, hän elää saatanalle ja luottaa omiin ansioihin.
Ei pärjää Pyhän ja Puhtaan Jumalan edessä.
Näyttää siltä , että et ymmärrä mitä menestys on.
Paavalin elämään tuli usko Jeesukseen ja siitä alkoi Paavalin menestyskertomus.Jeesuksen elämä? Menestyskertomus alusta loppuun.
Rahan, omaisuuden määrää, koulutukseen kulutettua aikaa en pidä menestyksenä vaikkakin nämä ovat asioita, joita ihmiset kaipaavat.
Menestyksen määrittää Raamattu.Ihmisten määritelmät monesta asiasta ovat saatanan toiveita vastaavia.
" Raha kaiken pahan alkujuuri, sitä tavoitellessaan moni on keihästetty..."
Mammona on epäjumala. Olen joutunut itsekin sen suhteen pyytämään Jumalaa apuun. Tarvitsemme rahaa elämiseen.2022jKr. rahaa elämiseen tarvitaan yhä enemmän kun ruokakartelli ja sähköyhtiöt takovat ennätysvoittoa ruoansähkön hinnan korotusten ansiosta.
Selef Urge
Sinun näkökantasi menestykseen on yksipuolista. Joosef oli rikkaistabrikkain ja se oli Junalalle ihan OK. Eikä ollut ainoa Raamatun Junalan rikkaista rakkauista. Jos raha tuottaa sinulle ongelmia, parasta on antaa se kaikki pois.
Jaakobin kirje: 4:4 Te avionrikkojat, ettekö tiedä, että maailman ystävyys on vihollisuutta Jumalaa vastaan? Joka siis tahtoo olla maailman ystävä, siitä tulee Jumalan vihollinen.
Rahaa luodaan tyhjästä ja siihen uskotaan ja palvellaan paremmin ja uskollisemmin kuin Jumalaa, vaikka työnantaja on rapakon takana.
Täytyy olla aina paremmin kuin kaverilla., ilma sitä ei ole menetystä, vain pelkkä luuseri.
Niin Jeesus katsoi häneen ja rakasti häntä ja sanoi hänelle: "Yksi sinulta puuttuu: mene, myy kaikki, mitä sinulla on, ja anna köyhille, niin sinulla on oleva aarre taivaassa; ja tule ja seuraa minua".Mutta hän synkistyi siitä puheesta ja meni pois murheellisena, sillä hänellä oli paljon omaisuutta.
Niin Pietari rupesi puhumaan sanoen hänelle: "Katso, me olemme luopuneet kaikesta ja seuranneet sinua".
Yksinkertaista ja helppoa ihmiselle joka on tosissaan uskossaan Jeesukseen ja haluaa tätä seurata mutta niin vaikeaa maalliseen materiaan rakastuneelle joka ei Jeesuksen vuoksi maallisestaan ole valmis luopumaan ehkä juuri siksi Jeesus vaatii tämän koettelemuksen seuraajiltaan siinä jyvät erotetaan akanoista jo alkumetreillä ja jotka koettelemuksen kestävät ja omaisuutensa köyhille jakavat "heillä on aarre taivaassa"
Valinta on tietysti ihmisellä itsellä.
Valinta on...ja sinä luet valinnut irrottaa raamatunlauseita asiayhteydestä tarkastelematta koko Raamatun sanomaa.
Taivaan valtakunnassa on toisenlaiset tavat, siellä ei ole mitään epäpuhdasta Jumalan yhteydessä.
Jumalan Pyhyys tuhoaa kaiken pahuuden ja saastaisuuden.
Matt: 19:25 Kun opetuslapset sen kuulivat, hämmästyivät he kovin ja sanoivat: "Kuka sitten voi pelastua?"
19:26 Niin Jeesus katsoi heihin ja sanoi heille: "Ihmisille se on mahdotonta, mutta Jumalalle on kaikki mahdollista."
Jumalan edessä ei voi teeskennellä, ja armo todella tekee nöyräksi, Jeesuksen suorittama sovitus on Jumalan voima, elävä vesi ja veri ja liha joka on nieltävä, se on yhtä kuin Jumalan elävää sanaa.
"Ihmisille se on mahdotonta, mutta Jumalalle on kaikki mahdollista."
Toiset rakastavat omaisuuttaan ja maallista mammonaansa enemmän kuin Jeesuksen seuraamista tämän ehdoilla .
Totisesti he joutuvat odottamaan Jumalan ihmettä kun taivaaseen pitäisi mennä
Sydämen tila kertoo, onko raha synti vai neutraali asia ihmiselle. Jos on esimerkiksi rakastunut rahaan ja omaisuuteen, se on synti.
Kuka himoitsee omaa rahaa, paitsi jos joutuu antaa, silloin ollaan kitsaita, valtion raha on löysää rahaa, sitä voi hyvin himoita ja kiertää veroja. Sitä varten on kehitetty veronkierto teollisuus ja laillisesti säädetään porsaanreikiä isokenkäisille.
Kaksinaamaista hommaa.
Kristityt sopeutuu mielellään löysään rahaan, kuin muutkin synnintekijät, samaan keinotteluun.
Jeesus ei keinotellut.
Jumalan kanssa ei keinotella.
"Sydämen tila kertoo, onko raha synti vai neutraali asia ihmiselle."
Sitähän se Jeesus sillä koettelemuksella juuri mittaa kertomuksessa jos aikoo Jeesusta seurata pitää myydä omaisuus ja jakaa köyhille jos siihen ei pysty on raha ja mammona silloin maalliselle ihmiselle tärkeämpi asia kuin Jeesuksen seuraaminen .
Raamatussa hyvin selkeästi Jeesus asian ilmaisee.
Siinä kohtaa hän jakaa jo jyvät akanoista kukaan ei koskaan sanonut että taivaaseen pääsy olisi helppo prosessi ihmiselle joka ei pysty luopumaan maallisesta .
Toisille se on helppo asia kuten opetuslapsille jotka Pietarin sanoin olivat kaikesta luopuneet mutta opetuslapset olivatkin uskossaan vakavissaan.
Phillips Venuksesta on kuollut.
https://youtu.be/XocTVm3gcqY
Monet uskovat menestyvät. Ei siksi, että menestys olisi itsetarkoitus. Vaan siksi, että 1) tunnistivat lahjansa, 2) halusivat kehittää niitä, 3) päätyivät itselleen sopivaan työhön ja 4) tekevät työnsä uskollisesti "niin kuin Herralle". Se on resepti mielenkiintoiseen ja tyytyväiseen elämään. Eikä sille tarvitse hakea muiden hyväksyntää.:D
Näinhän se on.
No siehän aattelet ja kirjootat kuin kunnon ateisti .
Kuka helvetti nyt omaisuutensa myisi ja jakaisi köyhille vaikka kymmenen jeesusta kymmenessä raamatussa tällaista vaatisi .
Raamattu ei opeta, että pitäisi nähdä vaivaa mammonan perässä?
Sananlaskut 23:4-5
"Älä näe vaivaa rikastuaksesi, lakkaa käyttämästä ymmärrystäsi siihen. Kun suuntaat silmäsi rikkauteen, se onkin yhtäkkiä poissa; totisesti se saa siivet, kuin kotka se lentää taivaalle. "
"Sillä rahan himo on kaiken pahan juuri. Sitä haluten monet ovat eksyneet pois uskosta ja lävistäneet itsensä monella tuskalla" ( 1 Tim 6:10)
"Helpompi on kamelin käydä neulansilmän (= matala portti Jerusalemin muurissa) läpi, kuin rikkaan päästä Jumalan valtakuntaan." ( Luukas 18:25)
"Ette voi palvella Jumalaa ja mammonaa..."
Toiset (tosin harvat) ovat tehneet niin ja tekevät nykyaikanakin!
Eikä Jeesus vaadi?
Jokainen valitsee...
Niin Jeesus katsoi häneen ja rakasti häntä ja sanoi hänelle: "Yksi sinulta puuttuu: mene, myy kaikki, mitä sinulla on, ja anna köyhille, niin sinulla on oleva aarre taivaassa; ja tule ja seuraa minua".Mutta hän synkistyi siitä puheesta ja meni pois murheellisena, sillä hänellä oli paljon omaisuutta.
Toki se on valinta kysymys .
Toisilla valitsee taivaan ja maan päällisen ilon ja sen pitääkin olla valinta kysymys.
Kornia asiassa on se että jotkut ihmiset sanovat olevansa Jeesuksen seuraajia ja siten matkalla taivaan aarteisiinsa mutta eivät kykene toimimaan Jeesuksen vaatimusten mukaan sen saadakseen eli myymään omaisuuttaan ja jakamaan sitä köyhille vaan kompastuvat rakkauteensa maalliseen mammonaan .
Toki on ihmisiä jotka tosissaan ja vakavissaan ovat uskonsa kanssa myyvät omaisuutensa ja alkavat seuraamaan täysin Jeesuksen oppeja ....harvassahan näitä on joita voi sanoa uskossa eläviksi.
Kyllä sellaisia on. Mutta ne eivät "toitota torvea" - vaan ahkeroivat kaikessa arjen tasossa.
Monille raha on epäjumala?
Huijarit ja huijatuT?
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17627782/huijarit--huijatut--raamattuasiaa----(-x)
Tyhjästä velkahelvettiä on paha nyhjästä https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/5bdda63a-b0e1-4e63-b17a-1a855c2a8315
Rikkauksia haaveileva (uskova) on sidottu usein ahneuden syntiin.
1 Tim.6: 9-10
Mutta koettavat hämäta ja esittää selityksiä Jumalan siunauksesta.. .
Uskovainen voi olla rikas hoitaa talous asiat viisaasti. Uskovainen on voinut syntyä varakkaaseen sukuun ja periä omaisuutta tai uskovainen voi opiskella ammatin jossa varallisuutta karttuu.
Menestystelogia on humbuugia ja se että ihminen tulee uskoon ei tee ketään rikkaaksi ja terveeksi. Uskon päämäärä on sielun pelastus eikä ruummin terveys. Uskon päämäärä on sielun pelastus eikä osakesalkun arvo.