Politiikka|Luonnon ennallistaminen
Hallituksella suuria vaikeuksia saada aikaan vastausta välikysymykseen – HS:n lähteet kertovat kovista kiistoista
"HS:n lähteiden mukaan hallituksessa on ollut poikkeuksellisia vaikeuksia saada sorvattua keskustan hyväksymää vastausta välikysymykseen luonnon ennallistamisesta. Erityisavustajat ovat viilanneet vastauksen sananmuotoja viime viikon keskiviikosta lähtien ainakin 30 tuntia."
-Hallitus kaatuu, jos eduskunnan enemmistö äänestää välikysymyksessä hallitusta vastaan. Näin käy, jos keskusta tai suurin osa keskustan kansanedustajista äänestää hallitusta vastaan yhdessä opposition kanssa.
www.hs.fi/politiikka/art-2000009183301.html
Hallituksella suuria vaikeuksia saada aikaan vastausta välikysymykseen – HS:n lähteet kertovat kovista kiistoista
"HS:n lähteiden mukaan hallituksessa on ollut poikkeuksellisia vaikeuksia saada sorvattua keskustan hyväksymää vastausta välikysymykseen luonnon ennallistamisesta. Erityisavustajat ovat viilanneet vastauksen sananmuotoja viime viikon keskiviikosta lähtien ainakin 30 tuntia."
-Hallitus kaatuu, jos eduskunnan enemmistö äänestää välikysymyksessä hallitusta vastaan. Näin käy, jos keskusta tai suurin osa keskustan kansanedustajista äänestää hallitusta vastaan yhdessä opposition kanssa.
www.hs.fi/politiikka/art-2000009183301.html
Vastaukset 44
Vanhimmat
mitä se enää hyödyttää suomi on suonsilmässä 🤣
kyllä äänestäjien on kannettava vastuunsa äänestystuloksesta 🤔
Pitäisikö meidän antaa periksi tässä metsäkiistassa,ei ikinä.
Tämä yhdistää suomalaisia yli puoluerajojen eu näpit irti suomalaisten asioista!
Missä ihmeen metsäkiistassa pelkkä esitys kyseessä joka siirtynee seur. hallituksen murheeksi?
Tietoisesti tekemällä tehty hall.kysymys kannatusalhossa rypevien hall.puolueiden välillä mitä kokomusta lähti häpeilemättä hyödyntämään tarjoten kepuille hopealautasella tekosyytä pesäeroon vihervasureihin mihin ovat pyrkineet siitä adti kun hyppäsivät edellisten apupuolueeksi.
kyllä
Huonosti käy, onhan nämä nähty Suomen etu ensin on haitallista, kanalauma tulee taipumaan eu:lle metsien päätösvalta, saatiin hyvä neuvottelu tulos, aikaikkuna meni ajat sitten kiinni.
Ne jotka eivät äänestä tätä vastaan ovat hylkiöitä joita ei pidä kenenkään äänestää eduskuntaan tulevissa vaaleissa.
Kepu pettää aina:) Jos kepu tyrii homman, ensi keväänä kepu ryhmä on aika pieni.
Kepussa on paljon niitä jotka omistavat metsää,tämä porukka ei hyvällä katso niitä edustajia jotka eivät äänestä tätä lakia vastaan .
Mitä ihmeen lakia vastaan?? Ihan skitsoja viestiketjuja taas kaikki
Jos hallitus kaatuisi, se olisi Venäjän etu, sillä Naton oma ratifiointi myöhästyisi yli vaalien. Persut ajaa kiilusilmäisesti hallitusta nurin, koska se olisi muiden kuin Suomen etu.
T: entinen persu
Täässä on muitakin mukana kuin Persut,et varmasti näe elämässäsi muita kuin Persuja.
Miten oppositiopuolue on mukana ??
Mitäs sitä t...lle muuta?
Jos hallituksessa on pimeyden voimia jotka vastustaa Eun kantaa nämä tulisi eristää vallasta, Eu vastaisuus on oikeasti maanpetoksellista toimintaan, josta tulisi olla kovat seuraukset toivattavasti Marin ja Tuppurainen on valmiina heittämään roskaväen ulos hallituksesta kepulainen ihmisporsassika Saarikko etsiköön kaukalonsa muualta. Marin ja Tuppurainen on ainoita todellisia liittovaltion naisia isänmaallisia ymmärtävät jotta Saksa on suomen isäinmaa ja vihdoin koko eurooppa on yhtä, muutaman kepulien lestalehmä ei maassa eikä luonosta määrää. Suomi tulisi nyt viimeistään ennallistaa saksan tahtoon voimme saada sodasta hyvityksenä muuta teollisuutta tilalle jos luonto ennastatetaan .
Jos hallitus kaatuu nyt, tilalle nimitetään todennäköisesti virkamieshallitus, joka jatkaa huhtikuun vaaleihin asti.
Virkamieshallitus tarkoittaa sitä, että mikään poliittisesti latautunut asia ei etene viiteen kuukauteen yhtään mihinkään.
Kun mikään asia ei liiku mihinkään, on persu tyytyväinen. Ja myös Venäjä on tyytyväinen. (Jostain syystä persulla ja Venäjällä on aina samat ilon aiheet.)
Höpö höpö, kukaan ei kaada hallitusta ainakaan Eu vastaisella kepuloinilla ,annetaa läskille 300 miljoonan sijasta 600 miljoonaa ja pelleily loppuu, luuleeko joku jotta kokomus lähtisi ajamaan vaalin alla hallitusta eu vastaisesti nurin jollain vtu.lillikanvarsilla tai vtu.horsman suojelun tautta. Saksa on isäinmaamme ja tuon tahto pitää, Saarikko voi lähteä tyhjin käsin vaikka luulen tämän olevan huijausta ja Saarikko saa vaatimansa 300 miljoonaa kepuloisille, trai muuten PM näyttää sialle uuden kaukalonpaikan oppositiossa josta kepulit ei hevin nouse enää.
Joo...Hallitus nurin EU hankkeen vastustamisella mihin se on sitoutunut ja mikä löytyy vasta seur hallituksen pöydältä perusteluina hall. kaatamiselle perättömät väittämät ennallistamissuunnitelmista 😁😁
Ihan vapaasti hall. nurin hankkeen takia puolueiden toimesta jotka sen hyväksyy seur. hallituksessa 🤣🤣
Kepu pysyy hallituksessa jos se saa tahtonsa läpi,Jouluraha ja kolmesataa miljoonaa viljeliöille,Sannan on tähän tyydyttävä että hallitus ei kaadu.
Jatkaa vaan tunarointianne vaalikauden loppuun niin hallituspulueiden kannatus on sillä tasolla että Persut ovat maamme toiseksi isoin pulue.
Niin, anna rahaa tai kepu hajottaa hallituksen perseaukottoman rahan syytämisen takia sinne tänne esim. kepujen vaalirahastoon ties monennenko kerran?
Ei nostanut kannatusta peräkamarinpoikien kotiinpalauttamiset mamman lihapatojen äärille edellisten opintolainat repimällä eikä ylimääräiset lapsilisät lestoille joten ei muuta kuin lisää rahaa kerjäämään Marinilta kepuäänestäjille uhkauksella kaataa hallitus kuten aikaisemmillakin kerroilla.
Vaalit painaa päälle muuten ennallistamisproggis hoidettaisiin asianmukaisesti siinä missä siitä nyt nostettiin myrsky vesilasissa ja mikä irvokkainta valheellisilla väittämillä sen sisällöstä.
Nyt viimeinen rutistus Kepulta ennen kevään vaaleja,jos saavat tahtonsa läpi,onedes omille vähän näytettävää mitä on saatu aikaan .
''Sannan on tähän tyydyttävä että hallitus ei kaadu.''
Jos Sanna ei tyydy ja hallitus kaatuu, samalla kaatuu keskustapuolue. Ensi keväänä kepu kokee antijytkyn.
Liittyykö tämä jotenkin hallituksen kaatamissuunnitelmaan, vai eikö Purrasta vaan ole noin vaativaan tehtävään?
"PERUSSUOMALAISTEN puheenjohtaja Riikka Purra luopuu eduskunnan hallintovaliokunnan puheenjohtajuudesta. Purra sanoo tiedotteessaan, että hallintovaliokunta on nyt vielä tavanomaistakin vaativampi, kun asioita on valtavasti."
Mitä Purralla on tämän kanssa tekemistä?
Mutta kysyisin miksei Sannan pää kestä pääministerinä?
Kokomuksen ja Demareiden välit ovat senverran kireät ettei heitä seuraavassa hallituksessa nähdä.Persut vievät lopulta voiton koska kokoomuksen hallituskiima on ennen näkemätön .
''...koska kokoomuksen hallituskiima on ennen näkemätön.''
Pitää paikkansa. Kokkarit oli kolme vaalikautta eli 12 v. halltuspuolue.
Siksi en usko kokkareiden riskeeraavan mitään. Persujen älytön ilmastopolitiikka on myrkkyä kokkareille sekä kokkarien komentajille EK:ssa. Persujen eeuu vastaisuus sammuttaa loputkin haaveet hallituspaikasta kokkareiden apupuolueena.
Stop the press !! Breaking news !!
''Hallituksen vastaus opposition huomiseen välikysymykseen on saatu alustavasti valmiiksi. Keskustassa ei STT:n tietojen mukaan uskota hallituksen tähän vastaukseen kaatuvan.''
Tämä hallitus on vanhoile raunioille rakennuttu ja jälki n semmoista mitä olettaa saattaa,Ruotsi toimi toisin,mellä vetkutltiin kaksitoista viikkoa. Miksei mitään saatu tässä ajassa tehtyä,kyselee oppsitio,aivan aiheellisesti.
heHEEEEEEE hallituspaniikki JATKUU EDELLEEEN
Välikysymykset
"Hallitus kokosi rivinsä, mutta keskusta jätti lopullisen kantansa auki opposition välikysymykseen – hallituksen jatko selviää keskiviikkona"
yle.fi/uutiset/3-12674352
Välikysymys on pelkkää teatteria. Saattaa kolahtaa Orpon omaan polveen....
https://demokraatti.fi/satu-hassi-silkkaa-poliittista-teatteria
''Tämä hallitus on vanhoile raunioille rakennuttu....''
Tämä hallitus on korjannut edeltäneen hallituksen tuhoja. Perskeko, se missä persutkin sähläsivät.
"Keskustan kannatusta odottaa totaalinen romahdus" alfa-tv uutiset
Alfa eli PersuVisio:)
YLE esittää huomenna klo: 14:00
https://areena.yle.fi/1-63998157
Ennakkotietojen perusteella Petteri Orpo haluaisi olla jossain ihan muualla;)
Kokoomuksen Sanni Grahn-Laasosen ensimmäisenä allekirjoittamassa välikysymyksessä kysytäänkin hallitukselta heti alkuun:
"Miksi hallitus ei vastustanut sitä, että jäsenmaiden kansalliseen päätösvaltaan kuuluvaan metsäpolitiikkaan laaditaan näin yksityiskohtaisia velvoitteita määräävää EU-lainsäädäntöä? Miksi Suomi ei ottanut Ruotsin tavoin heti alkuun kielteistä kantaa EU-komission esitykseen ennallistamisasetuksesta?
Ne ovat hyviä kysymyksiä. Etenkin kun hallitus sai oman kantansa ennallistamisasetukseen valmiiksi vasta niin myöhään alkusyksystä, että toissijaisuushuomautuksen takaraja oli jo umpeutunut."
www.hs.fi/junkkari/art-2000009188289.html
Niin luulevat...
Lue ja hämmästy
https://demokraatti.fi/satu-hassi-silkkaa-poliittista-teatteria
Kyse ei ole enempää eikä vähempää kuin Suomen olemassaolosta
On aika turhaa nimetä erikseen alueita EU:n sisällä. Kuulumme kaikki samaan arvoyhteisöön.
EU saa mennä hitolle
Minä olen jo pitkään ollut valmiina. Farmitunkki on huollettuna. Odottelen avolava-autoa saapuvaksi, ja lähdemme matkaan. Lippiksissä lukee Trump.
EU on kuin KASAKKA; vaatiii kaikkea mikä ei sille KUULU!