teokraattinen sodankäynti

Jehovan todistajien tiedottaja Veikko Leinoselta kysyttiin eräässä TV-haastattelussa, mitä tarkoittaa JT-kirjallisuudessa esiintyvä käsite "teokraattinen sodankäynti". Veikko Leinonen vastasi suunnilleen näin, että "Teokratia tarkoittaa Jumalan valtaa. Näin me ymmärrämme tämän teokratian."

Veikko Leinonen ei siis vastannut kysymykseen, vaan vastasi sen ohi. Ei kysytty teokratiasta, vaan teokraattisesta sodankäynnistä. Samalla Leinonen antoi hyvän esimerkin siitä, mitä teokraattinen sodankäynti pitää sisällään.

Kaikki voimme tällä foorumilla huomata esimerkiksi nimimerkkien fger ja JuhaniP tyylin: Vastataan kysymyksen ohi. Syötetään Vartiotorni-seuran liturgiaa. Saivarrellaan. Kieltäydytään ymmärtämästä selvää lausetta niin kuin se järjellisesti pitäisi ymmärtää. Yritetään kääntää huomio muualle, esimerkiksi kristikuntaan, vaikka on puhe jehovantodistajista. Vedetään vanhoja kaunoja esille, vaikka ne eivät liittyisi mitenkään keskusteluketjuun (esim. fger tekee tätä UskoToivoa vastaan).

Täällä on siis teokraattisia sotureita.

Mutta luuletteko tosiaan, että teidän toimintanne on eduksi jehovantodistajien järjestölle? Jos ja kun jehovantodistajista kiinnostunut lukee näitä ketjuja, hän taatusti huomaa miten ohuella asiapohjalla olette liikenteessä. Teiltä ei saa asiallisia vastauksia, ainoastaan viisastelua ja saivartelua. Ette todista, vaan sumutatte. Se myötätunto, mitä joillakuilla (esim. minulla) saattaa olla teidän järjestöänne kohtaan, on pian mennyttä, kun teidän kanssanne juttelee.

Oikeastaan minun täytyy kuitenkin kiittää teitä siitä, että annatte ehkä huomaamattanne hyvin totuudenmukaisen kuvan siitä, mitä jehovantodistajana oleminen on käytännössä. Veikko Leinoselta ei kukaan olisi tuon mainitun TV-haastattelun perusteella ostanut edes käytettyä autoa - saati omistanut elämäänsä hänen edustamalleen uskonnolle.

Jos jokin haiskahtaa huijaukselta, näyttää huijaukselta, tuntuu huijaukselta, kuulostaa huijaukselta ja maistuu huijaukselta, se mitä ilmeisimmin on huijausta - eikä siinä tarvita kuudetta aistia.
6604
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Täytyy myöntää, että olen useissa keskusteluissa eri palstoilla havainnut juuri tuon tyyppistä toimintatapaa.

Kun minä puhun aidasta, niin vastaaja jatkaa aidan seipäästä. Samasta kysymyksen alla olevasta asiasta on usein hyvinkin vaikeaa keskustella, vaan tuo ilmeisesti opeteltu keskustelutekniikka pyrkii johtamaan aiheen helpommin seliteltäviin asioihin.

>>Teiltä ei saa asiallisia vastauksia, ainoastaan viisastelua ja saivartelua. Ette todista, vaan sumutatte.

Äänestä

"Taistelua ja kärsimystä evankeliumin vuoksi

1 Vahvistakoon siis Kristuksen Jeesuksen armo sinua, poikani! 2 Kaikki, mitä olet monien todistajien läsnä ollessa minulta kuullut, sinun tulee uskoa luotettaville ihmisille, jotka pystyvät myös opettamaan muita. 3 Kärsi sinäkin vaivaa niin kuin Kristuksen Jeesuksen kelpo sotilas. 4 Ei kukaan sotilaana palveleva sekaannu jokapäiväisen elämän toimiin, jos haluaa, että päällikkö on häneen tyytyväinen. 5 Ei myöskään urheilija saa voitonseppelettä, ellei hän kilpaile sääntöjen mukaisesti" http://www.evl.fi/raamattu/1992/2Tim.2.html

"Taistelu pahaa vastaan
10 Lopuksi: vahvistukaa Herrassa, ottakaa voimaksenne hänen väkevyytensä. 11 Pukekaa yllenne Jumalan taisteluvarustus, jotta voisitte pitää puolianne Paholaisen juonia vastaan. 12 Emmehän me taistele ihmisiä vastaan vaan henkivaltoja ja voimia vastaan, tämän pimeyden maailman hallitsijoita ja avaruuden pahoja henkiä vastaan. 13 Ottakaa siis yllenne Jumalan taisteluvarustus, niin että kykenette pahan päivän tullen tekemään vastarintaa ja selviytymään taistelusta pystyssä pysyen. 14 Seiskää lujina! Kiinnittäkää vyöksenne totuus, pukeutukaa vanhurskauden haarniskaan 15 ja sitokaa jalkineiksenne alttius julistaa rauhan evankeliumia. 16 Ottakaa kaikessa suojaksenne uskon kilpi, jolla voitte sammuttaa pahan palavat nuolet. 17 Ottakaa myös pelastuksen kypärä, ottakaa Hengen miekka, Jumalan sana.

18 Tehkää tämä kaikki rukoillen ja anoen. Rukoilkaa joka hetki Hengen antamin voimin. Pysykää valveilla ja rukoilkaa hellittämättä kaikkien pyhien puolesta. 19 Rukoilkaa myös minun puolestani, että minulle annettaisiin oikeat sanat suuhun, kun ryhdyn puhumaan, ja että voisin rohkeasti julistaa evankeliumin salaisuutta, 20 jonka vuoksi olen lähettiläänä, nyt vankilassa. Rukoilkaa, että voisin puhua rohkeasti, niin kuin minun tulee" http://www.evl.fi/raamattu/1992/Ef.6.html

"14 "Te olette maailman valo. Ei kaupunki voi pysyä kätkössä, jos se on ylhäällä vuorella. 15 Eikä lamppua, kun se sytytetään, panna vakan alle, vaan lampunjalkaan. Siitä sen valo loistaa kaikille huoneessa oleville. 16 Näin loistakoon teidänkin valonne ihmisille, jotta he näkisivät teidän hyvät tekonne ja ylistäisivät Isäänne, joka on taivaissa" http://www.evl.fi/raamattu/1992/Matt.5.html

"11 Tehän tiedätte, mikä hetki on käsillä. Teidän on aika herätä unesta, sillä pelastus on nyt meitä lähempänä kuin silloin, kun meistä tuli uskovia. 12 Yö on kulunut pitkälle, päivä jo sarastaa. Hylätkäämme siis pimeyden teot ja varustautukaamme valon asein. 13 Meidän on elettävä nuhteettomasti niin kuin päivällä eletään, ei remuten ja juopotellen, siveettömästi ja irstaillen, riidellen ja kiihkoillen. 14 Pukekaa yllenne Herra Jeesus Kristus älkääkä hemmotelko ruumistanne, niin että annatte sen haluille vallan" http://www.evl.fi/raamattu/1992/Room.13.html

"11 "Kun tulette johonkin kaupunkiin tai kylään, ottakaa selvää, kuka siellä on käyntinne arvoinen, ja jääkää asumaan hänen luokseen lähtöönne saakka. 12 Kun menette taloon, toivottakaa talon väelle rauhaa. 13 Jos talo on sen arvoinen, saakoon se toivottamanne rauhan, mutta jos se ei ansaitse sitä, palatkoon toivotus teille takaisin. 14 Jos teitä jossakin talossa tai kaupungissa ei oteta vastaan eikä teidän sanojanne kuunnella, lähtekää sieltä ja pudistakaa pöly jaloistanne." http://www.evl.fi/raamattu/1992/Matt.10.html

"18 Tämän käskyn jätän täytettäväksesi, poikani Timoteus, niiden profeetallisten sanojen mukaisesti, jotka sinulle kerran on lausuttu. Niitä muistaen taistele jalo taistelu 19 ja säilytä usko ja hyvä omatunto!" http://www.evl.fi/raamattu/1992/1Tim.1.html

Äänestä

Osasit tiivistää asian todella hyvin.

Oma epävarmuuteni ja epäilykseni on muuttunut taydeksi varmuudeksi paljolti juuri näiden keskustelujen vuoksi.

Tällä tarkoitan sitä, että olen nyt täysin varma siitä, että todistajien perustelut useille näkemyksille ovat täysin huuhaata. Tunnen olevani vapaa ihmistekoisista turhista kuormista ja näin ollen paljon parempi ja rehellisempi lähimmäinen.


Itse olen tullut vakuuttuneeksi seuraavista asioista:

- Järjestön sisällä olevia todellisia ongelmia ei uskalleta tunnustaa. (ihmisten jaksaminen, alkoholismi, vallan väärinkäyttö, rakkaudettomuus ...). Tärkeintä on sen sijaan materialistiset arvot - paljonko tunteja, paljonko kasvua ....



- Ei uskalleta sanoa, että olemme olleet satasella väärässä ja monessa asiassa - "vain pieniä tarkennuksia" (juhanip:n usein toistama perustelu)

- Kuvitellaan, että olemme parempia kuin ns maailaman ihmiset, vaikka todisteet (kymmenet ihmisten omakohtaiset kokemukset tälläkin palstalla) osoittavat aivan muuta. Jehovan todistajat kuvittelevat olevansa moraalisesti puhtaita ymmärtämättä edes moraalin kokonaisvaltaista merkitystä elämässä.

- Kielletään terveen järjen käyttö ja pakotetaan ihmiset papukaijamaisesti toistamaan liturgioita, joita he eivät ymmärrä (tästähän on juuri kyse, kun täällä lukee muutamien jt tyhjiä perusteluita ja kysymysten kiertelyä)


Kuitenkin asiassa on se hyvä puoli, nimittäin monet itseni lisäksi ovat tulleet ymmärtämään, miten tämä kulissi on pikkuhiljaa rapistumassa ja jonain päivänä se romahtaa kannattajien loppuessa - väistämätön tosiasia.

Olisi mielenkiintoista vertailla kokouksissa käyvien määrän kehitystä tämän palstan lukijamäärän kehitykseen :-)

Se voisi kertoa, mistä ihmiset ovat "kiinnostuneet". Teehän pieni katsaus lukijämääriin eri keskustelujen kohdalla!

- ex-Vanhin

Äänestä
  • Jep olen kyllä samaa mieltä noista asioista. Mutta en silti tee sitä johtopäätöstä että pitäisi hylätä Jt:t. Kansa nyt vaan on mennyt harhapoluille kuten muinoinkin meni, ei siinä mitään uutta ole. Korjaus tulee kun sen aika on.

    Äänestä

  • todistaja kirjoitti:

    Jep olen kyllä samaa mieltä noista asioista. Mutta en silti tee sitä johtopäätöstä että pitäisi hylätä Jt:t. Kansa nyt vaan on mennyt harhapoluille kuten muinoinkin meni, ei siinä mitään uutta ole. Korjaus tulee kun sen aika on.

    Jos ymmärsin oikein, kunnioitat hallintoelimen johtoasemaa ja annat sen itse korjata omat virheensä, omana aikanaan. Et kuitenkaan usko kaikkiin hallintoelimen nykyisiinkään opetuksiin. Yleensähän JT:t myöntävät vain hallintoelimen menneet virheet, eivätkä juurikaan siedä ajatusta, että nykyisessä opissa voisi olla jotain pielessä.

    Mikäpä ettei, noinkin voi asennoitua. Ehkä tunnet saavasi hallintoelimeltä/JT-yhteisöltä sen verran hyvää, että siedät myös sieltä tulevan pahan. Siihen tuskin on kenelläkään sanomista. Jokainen puntaroi nämä asiat itse.

    Itse en kuitenkaan halua sellaista isäntää, joka määräilee kuin olisi Jumala, mutta virheen sattuessa vetoaa inhimillisyyteensä (tai syyttää uskollisia seuraajiaan).

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Jos ymmärsin oikein, kunnioitat hallintoelimen johtoasemaa ja annat sen itse korjata omat virheensä, omana aikanaan. Et kuitenkaan usko kaikkiin hallintoelimen nykyisiinkään opetuksiin. Yleensähän JT:t myöntävät vain hallintoelimen menneet virheet, eivätkä juurikaan siedä ajatusta, että nykyisessä opissa voisi olla jotain pielessä.

    Mikäpä ettei, noinkin voi asennoitua. Ehkä tunnet saavasi hallintoelimeltä/JT-yhteisöltä sen verran hyvää, että siedät myös sieltä tulevan pahan. Siihen tuskin on kenelläkään sanomista. Jokainen puntaroi nämä asiat itse.

    Itse en kuitenkaan halua sellaista isäntää, joka määräilee kuin olisi Jumala, mutta virheen sattuessa vetoaa inhimillisyyteensä (tai syyttää uskollisia seuraajiaan).

    Olen aika epäilevä sen suhteen että hallintoelin koskaan tulisi korjaamaan virheitään, ehkä joitakin detaljeja korkeintaan. Se yksinkertaisesti on liian ylpeä myöntääkseen virheensä. Todennäköisesti se jatkaa valitsemallaan linjalla katkeraan loppuun asti kunnes korjaus ja puhdistus tullee ylemmästä lähteestä.

    Useimmat perusopetukset Jt:llä on kuitenkin nähdäkseni kohdallaan paremmin kuin useimmissa muissa uskonnoissa ja siinä yksi syy pysyä mukana heidän yhteydessään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


...? kirjoitti:

Jehovan todistajien tiedottaja Veikko Leinoselta kysyttiin eräässä TV-haastattelussa, mitä tarkoittaa JT-kirjallisuudessa esiintyvä käsite "teokraattinen sodankäynti". Veikko Leinonen vastasi suunnilleen näin, että "Teokratia tarkoittaa Jumalan valtaa. Näin me ymmärrämme tämän teokratian."

Veikko Leinonen ei siis vastannut kysymykseen, vaan vastasi sen ohi. Ei kysytty teokratiasta, vaan teokraattisesta sodankäynnistä. Samalla Leinonen antoi hyvän esimerkin siitä, mitä teokraattinen sodankäynti pitää sisällään.

Kaikki voimme tällä foorumilla huomata esimerkiksi nimimerkkien fger ja JuhaniP tyylin: Vastataan kysymyksen ohi. Syötetään Vartiotorni-seuran liturgiaa. Saivarrellaan. Kieltäydytään ymmärtämästä selvää lausetta niin kuin se järjellisesti pitäisi ymmärtää. Yritetään kääntää huomio muualle, esimerkiksi kristikuntaan, vaikka on puhe jehovantodistajista. Vedetään vanhoja kaunoja esille, vaikka ne eivät liittyisi mitenkään keskusteluketjuun (esim. fger tekee tätä UskoToivoa vastaan).

Täällä on siis teokraattisia sotureita.

Mutta luuletteko tosiaan, että teidän toimintanne on eduksi jehovantodistajien järjestölle? Jos ja kun jehovantodistajista kiinnostunut lukee näitä ketjuja, hän taatusti huomaa miten ohuella asiapohjalla olette liikenteessä. Teiltä ei saa asiallisia vastauksia, ainoastaan viisastelua ja saivartelua. Ette todista, vaan sumutatte. Se myötätunto, mitä joillakuilla (esim. minulla) saattaa olla teidän järjestöänne kohtaan, on pian mennyttä, kun teidän kanssanne juttelee.

Oikeastaan minun täytyy kuitenkin kiittää teitä siitä, että annatte ehkä huomaamattanne hyvin totuudenmukaisen kuvan siitä, mitä jehovantodistajana oleminen on käytännössä. Veikko Leinoselta ei kukaan olisi tuon mainitun TV-haastattelun perusteella ostanut edes käytettyä autoa - saati omistanut elämäänsä hänen edustamalleen uskonnolle.

Jos jokin haiskahtaa huijaukselta, näyttää huijaukselta, tuntuu huijaukselta, kuulostaa huijaukselta ja maistuu huijaukselta, se mitä ilmeisimmin on huijausta - eikä siinä tarvita kuudetta aistia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu