Aiemmin kun on ollut uhkana ettei sähkö riitä on ilmoitettu että ensn ajetaan alas paljon sähköä kuluttavaa teollisuutta ettei asunnoista tarvitse katkoa sähköä.
Miksi tämä on kokonaan unohdettu ja nyt uhkaillaan kansalalsia pimeydellä ja kylmyydellä?
Jostain syysta yksikään media ei halua tästä kirjoittaa ja yksi toimittaja jolta tätä kysyin sanoi vain ettei tästä nyt voida kirjoittaa??? Siis mitä hittoa???
Miksi tämä on kokonaan unohdettu ja nyt uhkaillaan kansalalsia pimeydellä ja kylmyydellä?
Jostain syysta yksikään media ei halua tästä kirjoittaa ja yksi toimittaja jolta tätä kysyin sanoi vain ettei tästä nyt voida kirjoittaa??? Siis mitä hittoa???
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kansa joka pimeydessä vaeltaa näkee suuren valkeuden. Kun Vapahtajamme armorikas syntymäjuhla lähestyy.
Täällä tehtiin "paska-kusikouru" josta saa vain laskettaa pökäleet alas, jottei tartte sankoon ulostaa. Kyllä hienosti kulkee, jos/kun se pimeys laskeutuu. Kerrostalossa kun kuuleman mukaan sitten kaikki muuten menee rappukäytävään, Nyt ainaskin kulkeutuvat nurmikon- luonnonlannoitteeksi.
Eikä haise, heh heh, hienojen ihmisten nenään.
Itse olen teollisuudessa töissä,ennen oli varavoima genraattorit valimoissa tm.. nykyään ei. Mutta luulen ettei sähkökatkoihin liity mitään salaliittoteoriaa,toki isoja maksajia kuten tehtaat ei kytketä irti verkosta on helpompi pimentää asuntoja ihan vaan tunti pari ei siihen kukaan kuole. esim nykyajan kerros/rivitalot on hyvin eristetty ja vessastakaan ei haju tule muualle. hissit lyö muuten automaattisesti kiinni ettei sinne voi edes kukaan mennä kun on katko.Paniikki hamstraaminen on kanssa suomalaisille opetettu tapa. allekirjoittanut pitää ns.3vrk kuivamuona,6vrk vesi vararastoa aina.lääkelaukku,puukko,taskulamppu,kynttilöitä,tikkupuntti,kirves,lapio,makuupussi,2xvaatekerta ulos ja sisälle. aina jo ennen ukrainaa.
Hallitus toivoo kansalaisia säästämään sähköä että saadaan sähköautot ladattua.
"hissit lyö muuten automaattisesti kiinni ettei sinne voi edes kukaan mennä kun on katko."
Ai kun sattuu olemaan hississä kun katko alkaa niin ei auta kuin odottaa 2 tuntia?
Sähkökatko voi olla pitkä, paljon kahta tuntia pitempi ja huoltomies ei tule. https://www.vauva.fi/keskustelu/3302526/hissiin-jaanyt-siivooja-pysyi-elossa-kaksi-viikkoa-juomalla-likavetta-tapaus-sai
Sähkökatkoja ei tarvita. Sähkö riittää. Sähköyhtiöt tekevät ennätyshyvää tulosta.
Säästämään sähköä ja ostakaa sähköautoja.
Näin toimiin vihreä siirtymä hallituksen mielestä....hölmöläisten maton valmistus ollut esimerkkinä.
Samaan aikaan kun suomalaisilta katkaistaan sähköt viedään melkein yhden ydinvoimalan verran sähköä merikaapelilla Viroon, Latviaan ja Liettuaan.
Heitä ei sähkökatkot koske.
Suomalaista politiikkaa, pidetään naapurit ja vähän edempääkin tyytyväisinä.... SUOMI PELASTAA MAAPALLON, SUOMI KYLLÄ MAKSAA MUIDENKIN EDESTÄ, SUOMI KYLLÄ TAITTUU EPÄEDULLISSIIN PÄÄTÖKSIIN, SUOMI NÄYTTÄÄ KUINKA KANSALAISET TOTTELEVAT JA MAKSAVAT SEKÄ VARAUTUVAT MUIDENKIN EDESTÄ !
EU PÖYDISSÄKIN VAIN NUOLESKELLAAN!