Miten uurnan laskussa toimitaan

Anonyymi-ap

Oli hautajaiset ja nyt on uurnan laskun aika tiedossa. Olemme kaikki uusia. Miten siinä toimitaan, ihanko vaan seistään kuopan vieressä, kun ilmeisesti suntio laskee uurnan kuoppaan. Ja peittää tai ei.
Laitetaanko mihinkään kukkia, kynttilää. Veisataanko siinä, sanotaanko jotakin vaiko ei tehdä mitään. Puhumattominen olla tönötetään se hetki ja lähdetään pois.
Siis käyttäymistapaa itselle uudessa tilanteessa perään.

3

674

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Netistä löytyy paljon ohjeita miten toimitaan esim kaupungeilla voin olla omat ohjeet miten toimitaan.En tiedä missä kaupungissa asut niin en voi antaa tarkempia tietoja miten toimitaan.

      • Anonyymi

        Kiitos, niinpä olikin rimpsu kirjoituksia. Eli heitämme kukin kourallisen multaa uurnan päälle, tiedän että kuoppa on jo valmiina ja suntio peittää loput. Hiljennymme ja innokkaina lalajina lurautumme virren. Katson jonkun kauniin. Ehkä käymme kahvilla sen päälle. Hyvä kun protokolla on selvä.


    • Anonyymi

      Tapoja on erilaisia. Toiset laulaa virren, toiset haluaa pitää puheen. Monttu on valmiina. Suntio on paikalla. Yleensä lähiomainen laskee uurnan. Sedän hautajaisissa sedän veli laski uurnan. Omaiset peitti haudan. Yksi pieni ruusu laitettiin uurnahaudan päälle. Tilaisuus päätyyi siihen,että lähdettiin pieneen lounaskahvilaan kahville.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      491
      8547
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      120
      5852
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      269
      4815
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      58
      4625
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      71
      4166
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3940
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      172
      3768
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1708
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      96
      1241
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      879
    Aihe